Виховання дітей, Сім'я

Мозок підлітка: базові фактори, що вливають на його розвиток

pidlitki_-_szo_v_golovi

Те, що поведінка підлітків часто нагадує фільм жахів, може пояснити наука. Мозок підлітків буквально влаштований по-іншому.

Пам’ятайте себе в підлітковому віці?

Швидше за все, вам довелося нелегко. Занадто багато турбот одночасно звалюються на тендітні плечі підлітка. Соціальний досвід підлітка набагато складніший в порівнянні з досвідом дорослого, що вже перейшов всі ці непрості етапи.

Крім усього іншого, підлітки відчувають відчай при спробах влитися в своє оточення. Вони боряться з тиском однолітків, переживають тривогу і спектр інших відчуттів, пов’язаних з постійним приниженням під час їх квесту вписатися в навколишнє середовище.

На то є причина: мозок підлітка, зокрема, його структури, які створюють так званий “соціальний мозок”, значно відрізняються від мозку дорослого.

Всі люди проходять два основні часові етапи розвитку: в ранньому дитячому (від 0 до 3-ох років) та у підлітковому віці

І останній визначається як перехід у доросле життя, починаючи з періоду статевого дозрівання і закінчуючи (в усякому разі, в теорії) досягненням успішної незалежності від батьків. І хоча наше тіло на стадії між дитинством і дорослим життям є майже сформованим, мозок все ще розвивається – змінюється і росте. Його розвиток не закінчується до 20-ти років.

Очевидно, що на поведінку підлітка впливає безліч факторів, включаючи генетику, дитячий досвід і соціалізацію. Але саме динаміка розвитку головного мозку грає в цьому ключову роль.

Як не парадоксально, підлітки частіше демонструють гірші навички прийняття рішень в порівнянні з дітьми. Крім того, багато підлітків у порівнянні з дорослими фізично сильніші, активніші та стійкіші до хвороб. Деякі підлітки навіть мислять ефективніше, ніж дорослі.

У той же час в підлітковому віці люди переживають величезну кількість особистих драм, для них характерні вразливість, імпульсивність і схильність до ризику. Підлітки знаходяться в підвищеній зоні ризику смертності у порівнянні з дітьми: рівень смертності від травм у підлітків у віці від 15-ти до 19-ти років в шість разів вищий, ніж у дітей від 10-ти до 14-ти років. Крім того, найбільше число злочинців виходить з молодих чоловіків.

Вчені вважають, що це пов’язано з процесом під назвою нейродозрівання, при якому мозок проходить через критичні стадії свого розвитку

Зокрема, лобові частки «дозрівають» чи не останніми в порівнянні з іншими областями мозку. Ця область відповідає за виконання таких функцій, як планування, увага, мотивація, робоча пам’ять і управління імпульсами.

Нейродозрівання можна розділити на два глобальних процеси – дозрівання лобових часток і зміцнення зв’язків між областями мозку.

У цей період кіркові області мозку і нейронні зв’язки ростуть. Дивно, але при цьому сіра речовина в мозку, що складається з нервових клітин і нервових волокон, повністю розвивається до 11-ти років у дівчат і 12-ти у юнаків. З цього моменту зв’язки, що рідко використовуються, скорочуються – так мозок стає більш інтегрованим і працює ефективніше.

Уцілілі нервові зв’язки краще передають інформацію за допомогою мієлінізації – процесу, що забезпечує ізоляцію для нервових зв’язків, що дозволяють нервовим імпульсам подорожувати по всьому мозку швидше.

Ці процеси – синаптична перебудова, відсікання зайвого і мієлінізація – збільшують здатність мозку ефективно передавати інформацію між областями. Нервові зв’язки між мигдалинами (частина мозку, відповідальна за обробку таких емоцій, як страх, агресія, тривога і пильність) і корою також збільшуються – в цей період молоді люди досягають так званої емоційної зрілості.

Надія Іванців, лікар – психотерапевт