Виховання дітей, Розвиток дітей, Сім'я

Підліткова агресія: 8 рекомендацій для батьків

Надія Іванців

pidlitky-ahresiya-1

Як ви даєте собі раду, якщо ваша дитина поводиться щодо вас агресивно?

Загально прийнято замовчувати таку поведінку, залишати конфлікти за закритими дверима і не виносити за коло сім’ї. Багато батьків вважають, що це вони винні, адже не змогли контролювати свою дитину, або що вони несуть повну відповідальність за погану поведінку. Крім того, вони можуть не знати, куди звернутися.

Однак будь-яка агресія може бути стресовою та викликати атмосферу напруги і страху для всієї родини, не кажучи вже про можливість фізичної та моральної шкоди.

Жоден батько не повинен відчувати себе зобов’язаним миритися з агресивним підлітком, як і з будь-яким іншим домашнім насильством.

.

.

Що важливо пам’ятати у спілкуванні з агресивним підлітком:

1. Корисно пам’ятати, що ваша поведінка може покращити або посилити агресивну ситуацію, тому важливо бути доброю моделлю для вашого підлітка.

2. З огляду на це, варто намагатися зберігати спокій і просто намагатися бути поряд. Ви повинні проявляти силу, проте не наказуючи та не погрожуючи. Пам’ятайте, що ваша мова тіла, а також те, що ви говорите і як ви це говорите, також повинні відображати впевненість і спокій.

3. Дайте підліткові простір – вислухайте його аргументи, і як тільки він заспокоється, ви можете поговорити з ним про те, що сталося, і припустити, що він піде назустріч. Дозвольте йому висловити свою точку зору, а потім ви зможете відповісти – не контраргументуючи, а з прийняттям і розумінням.

4. Будьте зрозумілі. Переконайтесь, що ваші слова почуті і проінтерпретовані правильно. Щоб з’ясувати – перепитуйте, як він розуміє вашу позицію. Це однозначно сприятиме конструктивному діалогу.

5. Будьте послідовні і тверді – підліткам необхідно знати, що ви будете відстоювати межі та правила, які встановили. Вони повинні знати, що будь-яке насильство неприйнятне. Як і з маленькими дітьми, якщо ви піддаєтесь підліткам, ідучи на поводу їх криків чи істерик, ви насправді заохочуєте необгрунтовану поведінку – як спосіб отримати те, що хочеш вже і негайно.

Але це також означає, що і ви дотримуєтесь обіцянок – бо інакше ви втратите всі попередні напрацювання, а довіру – у першу чергу.

6. Якщо конфлікт дуже розпалюється – вам необхідно вміти вчасно зупинитись. Для цього добре підходять дихальні вправи: подихайте глибоко, затримайте дихання протягом декількох секунд, а потім видихніть. Повторіть п’ять разів. Ця техніка дуже корисна в інтенсивних ситуаціях. Якщо під час конфлікту підліток стає агресивним та неконтрольованим, запропонуйте йому цю техніку, але у спокійному стані, і він також матиме можливість контролювати свій гнів.

7. Якщо ситуація стає неконтрольованою, ви можете обірвати суперечку і вийти, пояснивши, що збираєтесь повернутися через пів години. Зробивши таку перерву, ви даєте можливість охолонути і собі і вашому підлітку та пошукати менш емоційні аргументи, коли ви відновите свою дискусію.

8. Зверніться за допомогою. Є багато організацій, які пропонують емоційну підтримку та практичні поради. Отримання підтримки може допомогти вам і вашій дитині. На цьому не простому етапі розвитку важливо, щоб ваша дитина навчилася добре спілкуватися та виражати гнів на здоровому рівні.

Надія Іванців, лікар – психотерапевт

.

Дивіться наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.