Вагітність і пологи, Планування вагітності, Сім'я

Природня контрацепція: напротехнологія

Ольга Летнянчик

cervical_slyz

Як жінці зрозуміти своє тіло і знати, коли вона може завагітніти, а коли статеві стосунки не призведуть до вагітності? Що таке напротехнологія чи метод Крейтона, або природній метод контрацепції?

Natural Procreative Technology/ NaProTech – напротехнології – це метод розпізнавання жінкою плідності на основі виділень з піхви. Відповідно – залежно чи метою є відтермінування вагітності, чи, навпаки, вагітність є запланованою і бажаною – приймається свідоме рішення подружжям, – чи мати статеві стосунки, чи утриматися від них.

Найкращим способом навчитися методу є відвідування жінкою курсів з розпізнавання плідності, що проводяться дипломованими інструкторами з методу Крейтона (НаПроТехнлогії). На таких курсах навчать відрізняти різні види виділень, інтерпретувати їх, встановлювати безплідний та період плідності (фертильний період).

plidnist_po_slyzu

Найефективніше визначати зміни слизу щоденно і вести нотатник. Таке сомоспостереження є добре не лише для того, щоб визначати коли краще завагітніти, чи, навпаки, коли варто відкласти статеві стосунки, якщо не хочете зачати дитини. Спостерігаючи за слизом, за виділеннями з піхви, жінка може зауважити найменші проблеми зі здоров’ям і вчасно звернутися за допомогою до лікаря.

Найпростіше жінці кожного ранку в туалеті витерти серветкою від вагінального отвору до сечівника, таким чином зібрати виділений вночі слиз. Обстежується слиз наступним чином: прокрутити слиз між вказівним і великим пальцем, стиснути пальці, а пізніше поволі їх розводити; таким чином, якщо слиз еластичний, він розтягнеться у стрічку, якщо ні, то розтягнута крапля розірветься на окремі дві частинки на кожному пальці.

Існують основні види виділень:

  • неплідні – сироподібні, клей подібні, вологі але нетягучі.
  • ne_plidnuj_slyz
  • плідні (фертильні) – цервікальний слиз подібний до яєчного білку: прозорий, еластичний, блискучий, слизький, тягучий від 2 см до 8 см в піку.

plidnuj_sluz

Цервікальний слиз – це рідина, що виділяється шийкою матки під впливом гормону естрогену. Цервікальний слиз захищає матку від потрапляння бактерій, а також є захистом для сперматозоїдів, які гинуть в кислому середовищі піхви. Проте згуслий, в’язкий слиз може бути і нездоланною перешкодою для сперматозоїдів. Період, коли організм (піхва) продукує білок подібний еластичний цервікальний слиз, називається фертильним вікном. Фертильне вікно – це період, коли шанси зачати дитину найвищі.

В продовж менструального циклу найчастіше відбуваються такі зміни з виділеннями, слизом:

slyz_vprodovz_cyclu

Після менструального періоду характерна низька секреція цервікального слизу, жінка відчуває сухість протягом цього періоду. Наступні дні збільшиться кількість слизу. Слиз скоріше за все буде жовтуватого кольору, хмароподібної структури, може бути білого кольору, дещо клейким на дотик. Жінка неплідна.

Перед наближенням дати овуляції в жінки наступає так зване фертильне вікно – висока ймовірність завагітніти, слиз стає більш вологим, еластичним, кремоподібним.

Під час овуляції слиз набуде характеру плідного, буде схожим до яєчного білку. Овуляція – найкращий момент планування статевих стосунків з метою завагітніти.

plidnuj_cervicalnuj_slyz

Після овуляції продукція слизу в цервікальному каналі зменшується, слиз стає густішим, в’язким, непроникливим для сперматозоїдів. Знову ж таки жінка не є плідною.

Підготувала лікар Ольга Летнянчик.