Підлітковий вік є першим перехідним періодом від дитинства до зрілості. Цей період є складним як для дитини, так і для її близьких. Саме в цей час відбувається інтенсивний і часто нерівномірний розвиток і ріст організму, особистісні новоутворення, стрімкий розвиток в емоційній та інтелектуальній сферах, що призводить до зміни самосвідомості, розумінні себе та оточуючих. Підлітки мають величезну потребу у самоствердженні, рівноправному і довірливому спілкуванні з ровесниками і дорослими. Стрімкий фізіологічний та статевий розвиток зумовлює виникнення статевого потягу та пов’язаних з ним перших переживань, інтересів і закоханості.
Підлітковий вік починається приблизно в 11-12 років та може тривати до 14-15, тобто це відповідає середньому шкільному віку – 5-9 класам школи. Як вже зазначалось, однією з основних ознак цього періоду є інтенсивний фізіологічний розвиток дитини, що є часто несподіваним та відбувається досить бурхливо, нерівномірно і стрибкоподібно. Другим аспектом є психологічні метаморфози: в характері, світосприйнятті, сприйнятті себе, близьких, потребах та особистісних проблемах.
Звісно, кожен має свої особливості розвитку, зумовлені також генетичним наслідуванням, способом виховання, психологічним станом особистості. Все ж більшість підлітків неготові до таких стрімких змін самих себе, часто неготові до цього і їхні батьки та близькі. Але вчені, зокрема С.Холл та З.Фрейд, вважають неминучістю внутрішніх і зовнішніх конфліктів у підлітковому віці. І, навпаки, випадки безконфліктного розвитку підлітка можуть свідчити про певну ненормальність розвитку, тому втручатись, щось різко змінювати та виправляти ці зміни у підлітка, є недоцільним і може порушити природність перебігу процесу.
Підлітки – це особлива соціально-психологічна, демографічна група молодих людей з характерними їм настановами, поглядами, цінностями, правилами, нормами і манерами поведінки, які утворюють специфічну субкультуру.
Надія Іванців, лікар - психотерапевт
Читайте також:
Дитина 12 років і старше: підліткова криза. Путівник для батьківПідлітковий вік - особливості перебігу
Кризовий пубертат: шляху назад не існує!
Мозок підлітка: базові фактори, що вливають на його розвиток
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!