Вагітність і пологи, Планування вагітності, Сім'я

Як допомогти собі з поганим настроєм і самопочуттям під час місячних?

Менструальна кровотеча. Зниження рівнів прогестерону та естрогену. Передменструальний синдром (ПМС). Допомога при ПМС: як собі допомогти? Як працюють жіночі гормони: естроген та прогестерон? Що робити з поганим настроєм і самопочуттям під час місячних?

В дорослому віці в організмі жінки відбуваються циклічні зміни. Ці циклічні зміни називаються менструальним циклом. Початком циклу вважається перший день менструальної кровотечі. Власне це можна пояснити тим, що початок менструальної кровотечі є чітким, видимим орієнтиром для початку відліку циклу, – його просто не пропустиш.

Отже перший день менструального циклу – перший день менструальної кровотечі. Кровотеча здебільшого триває 4-5 днів, хоча допустимий діапазон від 2 до 7 днів місячних кровотеч, по простому – місячні.

При яких змінах у тривалості менструального циклу варто звернутися за консультацією до гінеколога

Завданням менструальної кровотечі є забрати все старе і відмерле: повністю очистити матку від попереднього функціонального шару епітелію, вивести незапліднену яйцеклітину, або нежиттєздатний зародок, – і таким чином підготувати матку до наступної можливості запліднення та вагітності.

Під час місячних (менструації) жінку може турбувати головний біль, неприємні відчуття внизу живота, спастичні болі, можливі розлади травлення або розлади апетиту. Головними причинами такого стану є низькі рівні жіночих гормонів – прогестерону та естрогену. Власне початок менструальної кроветечі запускається різким спадом гормонів яйників – зниженням рівню прогестерону і естрогену. Зниження концентрації гормонів прогестерону і естрогену проявляється неприємними відчуттями, зниженням настрою, інколи головним болем, що часто узагальнюється терміном передменструальним синдромом (ПМС).

Існує багато міфів, що стверджують про погану розумову працездатність жінки під впливом зниження рівня жіночих гормонів під час місячних. Це все байки! Числені дослідження розумових (когнітивних) функцій, таких як пам’ять, зосередженість та інші, заперечують цей міф.

Але ж як працюють жіночі гормони?

Гормони більше впливають на емоційний стан жінки.

Естроген ще називають гормоном жіночності, цей гормон покращує жіноче лібідо, сприяє грайливому настрою, звичайно, якщо цьому сприяють обставини. Естроген – це гормон “я гарна жінка, мене люблять!”.

Натомість прогестерон – це гормон вагітності, гормон “все буде добре!” Цей гормон чинить легку протидію гормонові стресу – кортизолу, дещо розслабляє гладку мускулатуру, (протиспастичну дію), має легку сечогінну дію (протинабрякову).

А тепер уявіть, що у вас знизився рівень гормону – “я гарна жінка, мене люблять!” і гормону “все буде добре!”. Саме це і відбувається перед менструацією, це і називають передменструальним синдромом. Звичайно, коли вам дуже погано, варто проконсультуватися з лікарем. Також треба розуміти, що передменструальний синдром як діагноз встановлюється лікарем, коли обов’язково виключаються інші серйозніші можливі причини, і має свої методи лікування. Але, за звичай, проблема не є критичною, проте собі можна й варто зарадити!

Отже, як допомогти собі справитися з неприємними відчуттями перед менструацією?

Якщо проблемою є різкі зміни настрою, дратівливість, швидка втомлюваність, варто заздалегідь спланувати розвантажувальні дні – легку прогулянку на свіжому повітрі, добрий тривалий сон. Помічними будуть помірні заняття йогою.

poza_dytyny

До раціону варто додати більше свіжих овочів, фруктів, хліб грубого помолу з висівками – продукти багаті на вітаміни групи В, магній.

iza_pry_menstryacii

Якщо ви страждаєте від поганої терморегуляції, – ви мерзнете, ваші руки і ноги переважно холодні, – тоді подбайте про зручний теплий і приємний на дотик одяг, теплі шкарпетки. Часом горнятко теплого чаю чи какао, бо каву не рекомендують, можуть цілком змінити настрій на краще.

caj_pry_menstruacii

Жінки переважно більш соціальні істоти, тому піти на каву з коліжанкою, часто є хорошим вибором. Друзі, які вислухають і підбадьорять – це ваш беззаперечний ресурс. Треба пам’ятати, що ви є для них також джерелом позитиву!

dopomoga_druga

Перед менструацією ви можете страждати на різноманітні проблеми з травленням: поганий апетит чи навпаки нав’язливе бажання поїсти, особливо щось солодке; біль внизу живота, вздуття живота, закреп або пронос (діарея). Допоміжним буде їсти більше рідкої їжі, меншими порціями.

Часом у жінки на фоні місячних можливі проблеми з шкірою, поява акне. Також можливі неприємні відчуття у грудях. Ці явище тимчасові і не потребують особливої уваги.

Важливо пам’ятати, що завдяки місячним жінка щомісячно відновлює свою здатність бути плідною і колись мати можливість стати матір’ю, народити здорову дитину. Тому не ставтесь до місячних як до періодичного лиха, краще розцінюйте це як особливі дні, коли варто відчути себе чутливою жінкою і подбати про свій комфорт!

Підготувала лікар Ольга Летнянчик.