Виховання дітей, Здоров'я дитини

Підліткові комплекси: як допомогти дитині полюбити свою зовнішність

yak_dopomogti_ditiny_polyubiti_zovnyshnyst

Багато людей мають еталон краси, якому бажають відповідати. Культ краси сильно впливає на психіку підлітків, викликаючи у них незадоволення своєю зовнішністю. Негативне ставлення до себе переростає в комплекс неповноцінності, травмує психіку і накладає відбиток на взаємини з однолітками. Чому з’являються такі комплекси і як від них позбутися читайте у нашій статті.

Підлітковий вік є складним періодом. Він пов’язаний з сильними фізіологічними змінами, що викликають зміни зовнішності. Далеко не завжди це влаштовує підлітків. Найчастіше вони не приймають свою зовнішність. Та й чи можна бути задоволеним, якщо вона постійно готує сюрпризи: змінюється розмір ніг, ростуть (або не ростуть) груди, збільшується об’єм стегон, з’являються прищі. Тіло витягується, стає безформним або, навпаки, обростає зайвими округлостями, які притягують погляди. Змінюється і обличчя: ніс стає довшим або ширшим, брови – густішають, де-не-де починають пробиватися волосинки. Діти не встигають звикнути до таких змін, відкидають їх і впадають у відчай.

Це посилюється тим, що в силу психологічних особливостей підлітки схильні знаходити собі ідеал – наприклад, в особі будь-якої зірки. При цьому персона з обкладинки, безумовно, разюче відрізняється від самого підлітка.

yak_dopomogti_ditiny_polyubiti_zovnyshnyst_1

Побоювання підлітків з приводу власної непривабливості підтверджуються тим, що представник протилежної статі, який подобається, не звертає уваги – він закоханий в шкільну зірку з довгими ногами або широкими плечима відповідно.

Підлітки взагалі схильні до самокритичності. Вони вміють знаходити недоліки навіть там, де їх практично немає, при цьому явно перебільшуючи їх значення, і стають категорично незадоволеними своєю зовнішністю.

Звичайно, спостерігаючи за муками підлітка, можна заспокоїти себе тим, що це пройде: всі дівчатка і хлопчики переживають такий період. Але не потрібно забувати, що, на жаль, далеко не всі з них справляються. Тому підліткові комплекси іноді переростають в патологічне несприйняття власної зовнішності – дисморфія.

Але навіть якщо відкинути можливість появи психічного розладу, не можна не визнати той факт, що комплекси накладають сильний негативний відбиток на життя підлітка, викликаючи цілий спектр супутніх проблем в навчанні і спілкуванні.

Коли потрібно бити на сполох?

Підлітки – особлива категорія людей: досить потайливі і замкнуті, вони не хочуть обговорювати свої проблеми, особливо з батьками. По-перше, підлітки не впевнені в щирості своїх рідних, заздалегідь знаючи, що батьки будуть їх переконувати в зворотному, по-друге, підлітковий вік вже не визнає авторитет батьків як незаперечний. Найчастіше вони керуються думкою однолітків або канонами моди.

yak_dopomogti_ditiny_polyubiti_zovnyshnyst_2

Однак саме батьки мають найбільше шансів своєчасно помітити у підлітка комплекси і допомогти впоратися з ними.

В першу чергу, потрібно констатувати наявність проблеми. Мами і тати повинні насторожитися в наступних випадках:

  • Дитина відмовляється фотографуватися або намагається на фотографіях встати позаду однолітків.
  • Підліток уникає дзеркала або, навпаки, довго себе розглядає без видимого задоволення.
  • Часто чіпає своє обличчя руками.
  • Починає носити речі незрозумілого крою, щоб приховати свої недоліки.
  • Підліток дуже часто звертає увагу на певні елементи зовнішності у інших людей (ніс, груди, ріст, ноги і т. д.).
  • У дитини спостерігаються ознаки депресії: відмова від їжі, розлад сну, апатія, небажання спілкуватися з друзями.

Як допомогти підлітку позбутися комплексів

Звичайно, дорослим може здатися безглуздим дитяче невдоволення власною зовнішністю. Мамам і татам очевидно, що їх дитина в такому юному віці виглядає чарівно. Біда в тому, що діти-підлітки нас не чують, навіть якщо ми пробуємо їм щось пояснювати. Тому діяти потрібно поступово, з розумінням і тактом.

Як допомогти підлітку позбутися комплексів: наберіться терпіння

Підлітковий вік неминуче прийде до завершення, переходячи від етапу до етапу. На одному з них батьківський авторитет почне повертатися.

yak_dopomogti_ditiny_polyubiti_zovnyshnyst_3

Як допомогти підлітку позбутися комплексів: спостерігайте за змінами в поведінці дитини

Навіть якщо вам здається, що ви знаєте про дитину все, спостерігайте за її поведінкою в різних ситуаціях. Так ви зможете зрозуміти страхи і хвилювання сина чи доньки.

Як допомогти підлітку позбутися комплексів: станьте цікавим співрозмовником

Розповідайте про свої переживання в дитинстві, діліться секретами про своїх подруг, друзів і навіть знаменитостей – голлівудські зірки можуть представити цілий спектр історій на всі випадки життя. Нехай ваші розповіді будуть кумедними і смішними.

Як допомогти підлітку позбутися комплексів: ставте акценти на плюси, не називаючи недоліків

Частіше говоріть підлітку про його сильні сторони. Знайдіть важелі підвищення самооцінки.

Як допомогти підлітку позбутися комплексів: переведіть зайву увагу дитини з зовнішності на щось інше

Добре діє придбання абонемента на аквааеробіку, покупка домашнього вихованця або бажаного спортивного велосипеда.

Як допомогти підлітку позбутися комплексів: поставтеся серйозно до проблем підлітка

Підберіть разом косметику для лиця (якщо справа в ньому), зверніться за консультацією до фахівця… Підліток повинен відчувати вашу щиру зацікавленість.

Як допомогти підлітку позбутися комплексів: відзначайте будь-які позитивні зміни в зовнішності

Допоможіть дитині повірити в себе. Адже нерідко підліткові проблеми переходять в дорослі, заважаючи самореалізації в особистій та професійній сферах. Навчіть дитину сприймати себе такою, якою вона є. Доведіть важливість інших аспектів особистості на прикладі успішних людей. Станьте другом і помічником у всьому: у виборі косметики та одягу, здоровому харчуванні і заняттях спортом. Будьте уважні і терплячі.

pidlitok_v_simi_strategii