Вагітність і пологи

Післяпологова депресія, Як з нею боротися

pislya_pologova_depresiya

Перші тижні після народження дитини завжди нелегкі. Весь тягар відповідальності за малюка лягає насамперед на матір. А це в свою чергу може викликати у жінки стан тривоги, незрозумілої дратівливості, плаксивості і навіть агресивності. Емоційні підйоми і спади обумовлені гормональними змінами, втомою, відсутністю досвіду або взаєморозуміння з дитиною, недостатньою підтримкою близьких.

Для деяких породіль ці коливання незначні або ж пропадають протягом кількох тижнів після народження малюка. В інших випадках можливе відчуття нездатності подолати труднощі і постійне відчуття стурбованості. Жінку наздоганяє післяпологова депресія. Багато хто недооцінює цю хворобу і її наслідки. А даремно. Душевний стан людини іноді набагато важливіший за фізичний. Тим більше, якщо в сім’ї росте малюк, що всмоктує настрій матері, як губка.

Причини та симптоми післяпологової депресії ми описували у статті Післяпологова депресія, Що це таке. Сьогодні ж поговоримо детальніше про те, як боротися з післяпологовою депресією.

pislyapologova_depresiya2

Як боротися з післяпологовою депресією

  • Важливо дізнатися, зрозуміти і усвідомити, що такий стан властивий багатьом жінокам після пологів, а не тільки вам. Не варто культивувати в собі міф про те, що мама маленької дитини – це всепрощаюча, лагідна істота з безмежним ангельським терпінням. Реальна мама – така ж жива людина, як і будь-яка інша, а тому має право на втому. Не дорікайте собі, якщо іноді ви відчуваєте роздратування до малюка.
  • Слід зрозуміти і регулярно нагадувати собі, що цей стан – тимчасовий.
  • Після народження дитини молода мама не може бути відразу такою ж активною та працездатною, як раніше, в такому стані дуже важливо не перевтомлюватися. Навіть якщо за день вам вдається зробити тільки щось одне – це вже немало! Не зліться на себе за це. Постарайтеся залучити до догляду за дитиною всіх, кого можна (чоловіка, маму, свекруху, няню), щоб звільнити собі час для відпочинку.
  • pislya_pologova_depresiya4

  • Необхідно нормалізувати сон. Іноді досить 8-9 годин безперервного нічного сну впродовж декількох днів, щоб значно змінити свій стан на краще.
  • Більше рухайтеся – займіться улюбленою справою, танцюйте, співайте. Адже млявість – один із проявів депресії, частину дня намагайтеся проводити поза домом, і нехай це стане корисною звичкою. Якщо захочеться різноманітності, то пройдіться по магазинах. Не уникайте спілкування, навіть якщо ви втомилися і вам начебто «нічого не треба». Телефонуйте подругам, запрошуйте їх у гості, розмовляйте.
  • Намагайтеся отримувати позитивні емоції: перечитайте життєрадісні або гумористичні книжки, що вам подобаються, подивіться “стару добру” комедію, зустріньтеся з хорошими друзями на нейтральній території, використовуйте спілкування з подругами (навіть якщо воно «телефонне»), спорт, розслаблюючу ванну, нову зачіску – кому що ближче. Слідкуйте за своєю зовнішністю, тому що щоденне споглядання в дзеркалі блідого обличчя і розпатланого волосся, звичайно ж, не сприяє поліпшенню настрою.
  • Скажіть собі чесно: «Так, мені нудно сидіти вдома. Так, я хочу прогулятися по вулицях, не штовхаючи поперед себе коляску. Так, мені набридло думати про молочні суміші і фруктове пюре. Так, я втомилася їсти їжу, тільки як джерело білків, жирів, вуглеводів.» Говоріть про все, що відчуваєте, з людьми, яким ви не байдужі. Розкажіть про свій душевний стан батьку дитини, але не чекайте, що він відразу зрозуміє вас і розділить ваші думки і почуття.
  • pislyapologova_depresiya3

  • Новоспечені батьки часто відчувають, що час більше їм не належить, і це викликає почуття пригніченості і печалі. Знайдіть можливість провести вечір з чоловіком поза домом. Дитину можна довірити турботливій бабусі або няні. Не забувайте про чоловіка, який після народження малюка може відчути себе зайвим. Не намагайтеся бути «сильною», якщо хочеться заплакати – не стримуйте сліз, вони приносять полегшення.
  • Важливо налагодити нормальний процес лактації. Фахівці помітили, що при добре налагодженій лактації післяпологові перепади настрою зустрічаються у жінок набагато рідше або протікають в легшій формі.
  • Ваше харчування позначається на вашому самопочутті. Тому, необхідні овочі та фрукти, бобові, каші, зелень, печінка, м’ясо, дріжджі та інші натуральні продукти. Пийте загальнозміцнюючі напої, заспокійливі збори (впродовж двох тижнів, потім зробіть перерву).
  • Добре допомагають відновити душевну рівновагу методи саморегуляції, навички медитації, вправи на розслаблення.