Перші дні після літа діти ходять в школу з бажанням, настрій у них піднесений: вони знову побачили своїх однокласників, яким можна довго розповідати про пригоди під час канікул, ще не встигли отримати погані оцінки і втомитися від занять і домашніх завдань.
Поступово заряд бадьорості у наших школярів закінчиться, різка зміна розпорядку дня і роду занять, усвідомлення довгого навчального року відіб’ється на настрої дітей, діти швидко втомлюються і не рідко через це вередують та капризують. Як допомогти дитині адаптуватися до школи після літніх канікул?
Щоб допомогти дитині адаптуватися до школи після канікул, необхідно тижні за 2 до початку занять повертатися до певного режиму дня, говорити про школу в позитивному ключі, наприклад, «Скоро в школу! Там ти зустрінешся зі своїми друзями. Що ти їм розкажеш про свої канікули?». З дітьми, що мають певні труднощі з навчанням, , необхідно додатково позайматися, але не перевантажуючи їх.
Як адаптуватися до школи після літніх канікул: відновлюємо режим дня
Потрібно поступово перевести дитину на режим дня близький до шкільного, але не різко. Впродовж 10 днів намагайтеся, щоб дитина лягала спати на пів години раніше, ніж зазвичай поступово наближаючись до 21:00. А вставала на пів години раніше наближаючись до сьомої години ранку. Дитина має спати 9-10 годин на добу.
Не змушуйте дитину одразу вставати з ліжка. У перші дні, коли для дитини особливо незвично вставати навіть на пів години раніше, дозвольте цих пів години дитині провалятися в ліжку, головне, щоб вона прокинулася. А вже через кілька днів дитина сама встане з ліжка в певний час.
Не менш важливим є і режим прийому їжі. Наприклад, снідати дитина має, через 40 хвилин після пробудження. Постарайтеся в цей період готувати улюблені страви дитини, що добре пробуджують апетит, страви з приємними запахами, ну і звичайно не забувайте про декор. Якщо з сумної яєчні зробити веселого чоловічка, то у дитини з’явиться бажання її з’їсти.
Перейдіть самі на режим дня близький до шкільного, тоді вам буде легше допомогти дитині адаптувати до нового графіку.
Як адаптуватися до школи після літніх канікул: повертаємо увагу та посидючість
У школі значно підвищується навантаження на організм, потрібно висидіти на одному місці цілих 45 хвилин. Потреба в активності залишається колишньою, а шкільні умови вимагають багато часу перебувати в сидячому, нерухомому стані. Через те, що влітку діти ведуть більш активний спосіб життя, різко висидіти 45 хвилин дуже складно.
Тому поступово варто готувати дитину і до цього.
Не змушуйте дитину робити те, що їй не подобається, це не принесе користі. Краще захопіть її чимось цікавим.
Постарайтеся «захоплювати» поступово. Наприклад, в перший день нехай дитина, наприклад, робіть аплікацію (якесь цікаве велике панно, або розмальовуйте величезну розмальовку, створіть карту бажань, робіть намисто з макаронів, плетіть з бісеру, вишивайте хрестиком, що завгодно…), не встаючи з місця протягом 15 хвилин, потім 10 хвилин перерви, і знову сідайте доробляти СПІЛЬНУ роботу впродовж 15 хвилин. На наступний день збільште час до 20 хвилин, і так поки не дійдете до 45 хвилин.
Намагайтеся, щоб перерва між невідривним заняттям в 10 хвилин була активною для дитини, тоді вона легше буде включатися та сприймати саме занняття. Наприклад, можна в перерві включити музику і потанцювати.
Як адаптуватися до школи після літніх канікул: готуємо руку до письма
За літо у дітей суттєво знижується швидкість письма, через це дитина може не встигати виконувати всі завдання на уроці. Крім того рука спочатку може просто боліти від втоми. Це також підсилює нервову напругу та фізичну втому.
На допомогу прийдуть різноманітні пальчикові ігри та навіть масаж пальчиків.
Можна погратися в гру «будуємо криницю» та поєднати її з грою в слова (можна називати тварин, фрукти, овочі, імена, можна повторити табличку множення…). Перший учасник кладе паралельно два сірнички і за кожним сірничком промовляє слово, інший учасник кладе два сірнички перпендикулярно до попередніх. Класти треба дуже акуратно, щоб не порушити конструкції. Таким же способом і розбираємо нашу криницю.
Корисною для підготовки руки для письма буде гра пальчиковий твістер.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.
Як адаптуватися до школи після літніх канікул: підвищуємо рівень концентрації уваги
Дуже хороша гра на концентрацію уваги: назвати дитині кілька слів, і попросити її скласти з цих слів розповідь. Наприклад: Ліс, білка, горіхи, сонце, шишки, трава, дерево. Дитина складає розповідь, якщо в дитини не виходить одразу, зменшуємо кількість слів.
Дуже гарна і улюблена всіма гра, що покращує концентрацію уваги – «знайди 10 відмінностей», «знайди пару».
І знову на допомогу приходять сірники. Кидаємо на стіл кілька сірників (до 5 штук) на стіл. Дитина вивчає їх положення впродовж 5 секунд. Відвертається і малює, не підглядаючи, кількість та розташування сірників.
Терпіння та позитивне налаштування батьків
Не варто вимагати від дитини неможливого. Якщо не дається математика, ну і нехай, зате у дитини успіхи у літературі чи в іноземних мовах.
Не варто вимагати від дитини бути організованою, якщо ви самі не організовані. Якщо ви спізнюєтеся, що не дотримуєтеся графіку, ви все робите невчасно і з небажанням, ваша дитина братиме з вас приклад.
Якщо ви роздратовані від того, що вам треба займатися з дитиною уроками, то і дитину уроки будуть дратувати, і вона буде все робити з небажанням. Ваше завдання не скомандувати «роби уроки», а допомогти, зацікавити, зробити уроки задоволенням.
Завжди хваліть дитину за успіхи і за знання, але не за оцінки. Дитина повинна розуміти, що це важливіше.
І головне дайте зрозуміти дитині, що ви будете її любити завжди, і на це не вплинуть жодні оцінки, що ваша любов є постійною і безумовною і вона не залежить від здобутків та зусиль.