Здоров'я дитини, Розвиток дітей

Навчання на літніх канікулах: за і проти

navchannya_na_litnih_kanikulah

Всі діти з нетерпінням чекають літніх канікул, і затьмарює їх тільки одне – домашнє завдання на літо. Як поєднати навчання на літніх канікулах з відпочинком, щоб дитина розширювала сій кругозір і при цьому не перевтомлювалася? Чи варто взагалі зараз нагадувати синові або доньці про навчання? А якщо не нагадувати, як це відіб’ється на їх успішності в новому навчальному році? Думки педагогів, дитячих психологів, батьків та самих дітей сильно відрізняються, і однозначної відповіді в принципі не існує …

На думку вчителів (чия функція суто освітня), навчання на літніх канікулах важливе, варто щодня приділяти час повторенню пройденого матеріалу – інакше на початку наступного навчального року з’ясується, що учні забули половину засвоєних знань. Багато педагогів спеціально проводять тестування з одного й того ж матеріалу навесні, а потім восени – і більшість дітей пише останні значно гірше.

Тому вони впевнені, що необхідно пояснити дитині: канікули і відпустка – це різні речі. Відпустка не може тривати три місяці в році, і всім доводиться трудитися. Хоча, звичайно, не варто перегинати палицю і перевантажувати дитину навчанням в літні місяці. А якщо протягом року школяр займається з репетиторами, то на канікулах можна трохи розслабитися, а заняття відновити вже восени.

На думку психологів, яких турбує швидше душевна рівновага дітей, а не їх оцінки, – займатися влітку уроками небажано. Уявіть, що вам, йдучи у відпустку, начальник дає завдання кожен день складати звіт, щоб ви не втратили кваліфікацію. Навряд чи вам сподобається лежати на березі моря і думати тільки про ненависну бюрократію. Цей звіт нікому особливо не потрібний і нічого не вирішує, просто начальник не довіряє вам – тому доведеться взяти себе в руки. Погодьтеся, не найкраща основа для відпочинку …

dityachi_kanikuli_2

За літо ваша дитина повинна зміцнити здоров’я і як слід відпочити – в тому числі морально. Та й самим батькам потрібна перерва від перевірки домашніх завдань … А якщо ви все ж таки вирішите, що потрібно щось «підтягнути» за літо, то зробіть це цікаво і захоплююче – інакше дитина буде пручатися і толку все одно буде не багато. Тому психологи вважають, що найкраще повертатися до занять ближче до кінця серпня.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Коли найкраще займатися навчанням?

Якщо дійсно є необхідність надолужити згаяне і наздогнати однолітків, насамперед потрібно домовитися з дитиною: не більше 30-60 хвилин занять в день, а потім можна буде відпочивати і розважатися. Щоб дитині було легше з цим змиритися, розплануйте разом день: які приємні справи вона буде робити, коли закінчить роботу, – піде гуляти або в кіно, або зустрінеться з друзями.

Дуже важливо налагодити режим дня. Вставати можна пізніше, ніж під час навчального року, а ось наскільки – розраховуйте індивідуально. Є діти, які складно переносять коливання і це позначається на їх самопочутті, збудливості і складності адаптуватися потім до шкільних умов. А комусь досить легко переключитися з одних умов на інші. Головне подбайте про перехід на шкільний режим вже в другій половині серпня, щоб був час на адаптацію до колишніх умов.

Так чи інак, відразу після сніданку, поки голова свіжа, – потрібно сідати за уроки. Якщо дитина обіцяє позайматися увечері, не піддавайтеся на вмовляння – в кінці насиченого пригодами дня вона буде втомленою, і з легкістю відкладе роботу на наступний ранок, а потім знову на вечір – і так до нескінченності. Поясніть дитині, що краще попрацювати годину в день все літо, ніж весь серпень не вилазити з-за письмового столу.

Якщо ви хочете просто повторити минулорічний матеріал і не забути таблицю множення, робіть це ненав’язливо – добре б в ігровій формі. Як тільки у дитини виникне відчуття, що її садять за парту, вона моментально відмовиться «співпрацювати». Включайте уроки в повсякденне життя: нехай дитина рахує, скільки грошей вам потрібно буде витратити в супермаркеті і так далі. Постарайтеся організувати все це ненав’язливо, щоб не викликати у дитини відчуття офіціозу.

Зазвичай на літо дають список літератури. Точно з’ясуйте, що з цього обов’язково треба прочитати за літо, а що можна залишити на навчальний рік. Художню літературу, на відміну від тієї ж математики, можна спокійно залишити на вечір – і читати один одному по черзі перед сном. Дещо можна замінити і аудіокнигами. Пропонуйте дитині почитати щось цікаве і поза навчальною програмою. Вона може сама вибирати книги, які їй до душі – головне, не забувати про цей універсальний «тренажер для мозку».

dityachi_kanikuli_3

Основна мета літніх канікул

Діти завжди з величезним нетерпінням чекають літніх канікул, і найголовніше в них, мабуть, – це відчуття того, скільки всього корисного і цікавого ви можете зробити разом. Тривалі прогулянки і походи, цікаві поїздки, спільна творчість і рухливі ігри … Навіть якщо ви проводите літні місяці в місті (і особливо в цьому випадку), дитина не буде розчарована, і у неї залишаться приємні спогади про канікули. Щоб за час довгих літніх канікул діти не розучилися фантазувати і експериментувати, крім списку літератури в школі зазвичай дають рекомендації щодо відвідин музеїв, різні креативні завдання і творчі проекти. Всім цим теж можна і потрібно зайнятися разом зі школярем, тільки постарайтеся уникати надмірної активності під час сильної спеки – інакше результатом захоплюючих вилазок стане в кращому випадку втома, а в гіршому – зневоднення або сонячний удар.

Якщо на вулиці дуже жарко, а у вас немає можливості виїхати на природу, можна непогано провести час з користю для дитини і вдома. Проводьте цікаві досліди, разом складайте інтелектуальні кросворди, «балуйте» школяра час від часу переглядом пізнавальних передач в стилі «Discovery». І, звичайно, не залишайте без уваги питання дитини – шукайте відповіді на них в книгах, довідниках, інтернеті. Вчіться разом, тому що ніколи не пізно відкривати для себе щось нове.