Здоров'я дитини, Розвиток дітей

Як допомогти дитині відновитися після канікул

yak_dopomogti_ditini_vidnovitisya_pislya_kanikul

Допомогти дитині адаптуватися після закінчення шкільних канікул можна, використовуючи на практиці рекомендації фахівців. Допомоги потребують не тільки діти молодшого віку, а й старшокласники. Підготовку до повернення в школу краще почати ще на канікулах, тоді процес адаптації пройде швидше і легше.

Що батькам можна зробити на канікулах

rezhim_dnya

Відновити режим дня

У період тривалих канікул у дітей можуть виникнути порушення сну. Діти, навіть дошкільного віку, у дні відпочинку пізніше вкладаються спати і пізніше встають.

За кілька днів до закінчення канікул потрібно спробувати змістити нічний час сну. Для цього дитину необхідно почати укладати в ліжко трохи раніше, кожен день скорочуючи час неспання на десять хвилин. Діяти варто спокійно, не змушуючи дитину, а домовляючись з нею, обговорюючи плани на завтра. Вранці намагайтеся будити школяра раніше, поступово наближаючи час підйому до шкільного.

Обов’язково потрібно обмежити час перегляду телевізора і комп’ютерних ігор. Особливо важливо стежити, щоб діти припиняли рухливі ігри не пізніше, ніж за 2 години до сну. Увечері краще почитати книги, влаштувати сімейне чаювання або пограти в спокійні ігри. Це дозволить дітям заспокоїтися і швидше заснути.

Добре, якщо в сім’ї існують вечірні ритуали, наприклад, читання казок на ніч або невелика прогулянка. Психологи рекомендують щодня дотримуватися однакового порядкук дій перед сном, тоді організм дитини буде заздалегідь налаштовуватися на відпочинок.

ruhova_aktivnist

Розвивати рухову активність дитини

Дитині обов’язково потрібен активний відпочинок – прогулянки на свіжому повітрі, катання на лижах, ковзанах, санках, влітку – на велосипеді, роликових ковзанах або самокаті, рухливі ігри на вулиці. Часто в період канікул, особливо коли вони супроводжуються святами, дитина більшу частину часу проводить вдома, що погано позначається на її емоційному і фізичному стані. Підтримка фізичної активності не тільки приносить користь здоров’ю, але й допомагає швидше повернутися до робочого ритму. Тому чим ближче кінець канікул, тим більше часу варто приділяти руховій активності. Дуже добре починати день з ранкової зарядки.

pravilne_harchuvannya

Забезпечити дитині правильне харчування

Дитині необхідно повноцінно харчуватися в будь-яку пору року, у тому числі і на канікулах. Звичайно, у святкові дні можна дозволити невеликі відступи від режиму. Але в канікули потрібно організувати дітям три повноцінні прийоми їжі, бажано, щоб вони були в той час, що і в робочі дні.

Виконати шкільні завдання

На тривалі канікули школярам дають список завдань, які дитині слід виконувати, щоб не втратити отримані знання. Їх обов’язково потрібно робити, але не відразу, а розподіливши по частинах на кожен день відпочинку. Так дитина не перевтомиться, зможе відпочити, але не втратить звички до щоденних занять. Не варто змушувати дитину займатися, важлива система мотивації, яка буде викликати бажання успішно впоратися із завданням.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Як батькам допомогти дитині адаптуватися після канікул

Підтримуйте морально

Мало хто з дітей рветься в школу після канікул, тому потрібно підтримувати і частіше хвалити дитину. Але похвала повинна бути не просто так, а за справу – сам встав вчасно, приготув одяг, зробив уроки і т.д. Потрібно намагатися менше лаяти дитину, більше розмовляти про школу в позитивному руслі, цікавитися шкільними справами і проблемами. Відчуваючи увагу і турботу з боку батьків, школяр швидше звикне до зміни режиму і буде оптимістичніше сприймати шкільні турботи.

Не допускайте перевтоми

Іноді дитина, почавши посилено займатися, перевтомлюється – стає млявою, сонною, апатичною. У цьому випадку потрібно забезпечити їй повноцінний відпочинок: дозволяти спати вдень і вкладати раніше ввечері, дозволяти більше гуляти на свіжому повітрі. Але варто обмежувати тривалі спортивні заняття, походи в гості чи людні місця. Немає необхідності відразу вимагати від дитини відвідувати всі гуртки та секції, в які вона ходила до канікул. Краще повертатися в робочий ритм поступово, з кожним тижнем збільшуючи розумові та фізичні навантаження. На повне відновлення працездатності дитині потрібно близько місяця, тому в цей період не потрібно зайвих вимог.

Грамотна поведінка батьків допоможе дитині пройти адаптацію після канікул з мінімальними втратами. Найголовніше – бути послідовними у своїх діях, а також намагатися зрозуміти і підтримати дитину у складний для неї час.