Виховання дітей, Сім'я

Розпорядок дня першокласника

Ми, дорослі, батьки розуміємо важливість правильного розпорядку дня і організації часу. Для школярів, починаючи з першого класу, також важливо правильно планувати час. Батькам слід скласти певний розпорядок дня для свого першокласника і щодня стежити, щоб він його дотримувався.

Всім відомо, що правильний розпорядок дня привчає до відповідальності, терпіння та уміння планувати. Також він надзвичайно важливий для майбутнього здоров’я дитини, тому що тільки тоді можна бути впевненим, що їй не загрожує перевтома.

Головним в розпорядку дня першокласника є правильне чергування фізичної активності, відпочинку і виконання домашніх завдань.

rozporyadok_dnya_dlya_pershoklasnika2

Розпорядок дня для першокласника – правильно плануємо сон

Головним фактором, що впливає на розумову та фізичну активність, є сон. Дітям молодшого шкільного віку рекомендується спати 10-11 годин на добу. Першокласники, які лягають за графіком, швидше засинають, адже у певний час в них, за звичкою, починає спрацьовувати режим гальмування. І навпаки, ті, хто не дотримується режиму дня, важче засинають і вранці це відзеркалюється на їх загальному самопочутті. Лягати спати в 6-7 років потрібно в 21:00-21:15.

Не можна дозволяти дітям перед сном грати в комп’ютерні і рухливі ігри, а також дивитися фільми, не призначені для цього віку (наприклад, жахи). Невелика спокійна прогулянка і провітрювання кімнати сприяють швидкому засинанню і спокійному сну.

rozporyadok_dnya_dlya_pershoklasnika3

Розпорядок дня першокласника – харчування

Діти в дитячих садках звикають їсти строго за графіком, тому за кілька хвилин до часу прийому їжі у них в мозку збуджується харчовий центр, у них з’являється відчуття голоду. Якщо домашні малюки зазвичай харчувалися за принципом “там шматочок, тут шматочок”, вони будуть їсти, коли дадуть. Звідси – переїдання, ожиріння і огрядність. Їжа в строго відведений час краще засвоїться завдяки тому, що до потрібної години у дітей починають вироблятися травні ферменти, які допоможуть в розщепленні їжі.

rozporyadok_dnya_dlya_pershoklasnika5

Розпорядок дня першокласника – плануємо фізичну активність

Для правильного розвитку важлива фізична активність. День потрібно планувати так, щоб у малюка вранці була можливість зробити зарядку, вдень – погуляти на свіжому повітрі, погратися, а ввечері, під час виконання домашніх завдань, робити невеличкі фізкультхвилинки. Але потрібно враховувати, що фізичне перезбудження може стати перешкодою для навчання, а також причиною важкого засинання у дітей.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Не забуваємо про прогулянки. Прогулянка на свіжому повітрі має тривати від 45 хвилин до 3 годин щоденно. Велику частину цього часу потрібно відводити на рухливі ігри.

rozporyadok_dnya_dlya_pershoklasnika4

Розпорядок дня першокласника – розумове навантаження

У перших класах не варто навантажувати дітей додатковими розумовими вправами, їм цілком достатньо домашніх завдань. В середньому у дітей молодшого шкільного віку на виконання завдань вдома має витрачатися від 1 до 1,5 годин. Не варто садити малюка робити домашні завдання відразу після приходу зі школи, але і відкладати до самої ночі також не варто. Відразу після обіду дитина повинна відпочивати: гратися, гуляти, виконувати домашні доручення. Пізно ввечері мозок вже не здатний оптимально сприймати будь-який матеріал, організм готується до відпочинку, тому важко буде вивчити вірш або написати кілька гачків. Найкращий час для підготовки домашніх завдань – 15-30 – 16-00.

rozporyadok_dnya_dlya_pershoklasnika_6

Приблизний розпорядок дня першокласника

 • З 6:30 до 7:00 – підйом і пробудження.
 • З 7:00 до 7:30 – ранкова гімнастика, вдягання, водні процедури.
 • З 7:30 до 7:45 – перший сніданок.
 • З 7:45 до 8:15 – дорога в школу.
 • З 8:30 до 12:00 – навчання, отримання знань в школі.
 • З 10:00 до 10:30 – другий сніданок (шкільний).
 • З 12:00 до 13:00 – дорога додому зі школи.
 • З 13:00 до 13:30 – переодягання, водні процедури.
 • З 13:30 до 14:00 – обідній прийом їжі.
 • З 14:00 до 15:30 – відпочинок (сюди можна віднести прогулянку на вулиці, ігри, сон, перегляд мультиплікаційних фільмів, спорт і т.д.).
 • З 15:30 до 16:30 – виконання домашнього завдання, повторення пройденого в школі матеріалу (слід пам’ятати, що через кожні 15 хвилин занять потрібно робити перерви).
 • З 16:30 до 16:45 – підвечірок.
 • З 16:45 до 18:00 – прогулянка, додаткові заняття, гуртки.
 • З 18:00 до 19:00 – вільний час або допомога батькам в домашніх справах, або якісь спільні ігри вдома або на вулиці.
 • З 19:00 до 19:30 – вечірній прийом їжі (вечеря).
 • З 19:30 до 20:00 – прогулянка пішки по свіжому повітрю (без активних ігор).
 • З 20:00 до 21:00 – підготовка до майбутнього сну: гігієна, переодягання, прибирання.
 • З 21:00 до 07:00 – сон.

Якщо учень першого класу залишається після занять в групі продовженого дня, то розпорядок з 12 до 17 години, звичайно, зміниться. Але вихователі в групі продовженого дня зазвичай планують його схожим чином. Єдина різниця може бути в тому, що в школі не завжди можна організувати підвечірок або сон після обіду. У такому випадку батькам досить просто дати діткам в школу з собою сухофрукти, печиво або, скажімо, яблуко.

Найскладніше – це перші два місяці, поки ваша дитина звикне до такого розпорядку, а далі вона буде вже більш організованою і дисциплінованою і сама вже буде знати коли і що їй робити.