Виховання дітей, Сім'я

Кризовий пубертат: шляху назад не існує! Підлітковий вік – поради батькам

pidlitky-2

Пубертат – це поступовий процес, і кожен повинен його пережити. Також це час багатьох змін. Тіло змінюється, і те, як людина дивиться на світ, теж часто зазнає перетворень. Підліток можете почати більше думати про те, ким він є насправді, що є важливим у житті і що є правильним та неправильним. Він може почати відчувати себе більш емоційно вразливим, і коливання його настрою відбуватимуться стрімко і не завжди передбачувано.

Нестабільний гормональний фон кидає підлітка з крайності в крайність, проявляється безпричинною образливістю і сльозливістю. Дитина сама не може пояснить часту зміну власного настрою. Її мучить дратівливість і тривога, адже підсвідомо вона відчуває, що руйнується звичний дитячий світ, що вона перебуває на порозі незвіданого дорослого світу, а ще з неї вимагають відповідальності і здатності контролювати свої вчинки.

Підліткова агресивність збігається з періодом дорослішання і статевого дозрівання. Мила тиха дитина перетворюється в агресивного підлітка, який не сприймає критики, в категоричного підлітка, що зневажає весь світ.

kryza

Багато підлітків починають експериментувати з новими ідеями, новими способами мислення про себе, новими способами спілкування в сім’ї та з друзями, і навіть можуть розглянути можливість спробувати ризиковані речі. Куріння, алкоголь та сексуальні експерименти зустрічаються під час пубертату нерідко, але дуже важливо пам’ятати, що існують закони, які роблять куріння та алкоголь незаконним у віці до 18 років. Закони, що стосуються сексуального контакту, ще більш складні – але вони спрямовані на зменшення ризику шкоди, яка може виникнути в результаті сексуального досвіду та інших ризикованих форм поведінки на ранньому етапі життя. Це потребує реальної зрілості, щоб зрозуміти наслідки своїх дій.

Головне не упустити підлітка в період його пошуків себе, він занадто самотній і йому потрібна допомога рідних, нехай він цього і не усвідомлює. Якщо постійно по дружньому, з непідробною зацікавленістю спілкуватися з підлітком, знати його улюблені фільми і музикантів, розбиратися в модних фільмах, ви покажете йому, наскільки він вам дорогий. Ви самі розвиваєтеся зі своєю дитиною, знову проживаєте важкий етап становлення особистості.

Читайте також:

Підліткова агресія: 8 рекомендацій для батьків

Перші місячні у дівчинки-підлітка

Цікаві факти про сучасних підлітків

Батьки повинні бути особливо уважними в цей період, щоб підліток не віддалився від сім’ї, не завів нових небажаних знайомих. Найкраще постаратися запросити його друзів до себе в гості, спілкуватись з ними на рівних, знати всіх поіменно. Нова компанія завжди насторожує дорослих, а вчорашній дитині навпаки дає можливість проявити себе, здатися новим знайомим вже дорослою, навченою життєвим досвідом людиною. Тому не виключено, що на пропозицію випити чи закурити підліток погоджується тільки тому, щоб показати себе в очах друзів.

Часто психотерапевти радять батькам згадати себе в підлітковому віці, які проблеми хвилювали їх в той час. Таким чином батьки перестають бачити «оскаженілого» тінейджера, натомість розуміють, як йому важко, і конфліктів стає менше.

Надія Іванців, лікар – психотерапевт