Виховання дітей, Розвиток дітей

Все про кризу 7-ми років

kriza_7_rokiv

Усі батьки з гордістю спостерігають за розвитком і навчанням своїх дітей. Вони радіють новим досягненням, навичкам, вмінням та здобуткам свого малюка. Кожного тата і маму тішить гарна поведінка і манери дитини. Але не завжди все відбувається так як хочеться і подобається дорослим. Тож, і становлення особистості дитинки не може протікати безпроблемно.

Дорослі в процесі розвитку і виховання дитини, час від часу спостерігають зміни в її поведінці: з’являються капризи, примхи, некерованість. Ці зміни – це так звані кризи розвитку, які можна пережити з найменшими втратами як для дітей, так і для їх батьків, просто знаючи, що робити і як себе поводити, саме дорослим. Адже, в першу чергу, на батьків покладається відповідальність за вирішення питань виховання малюка. Тому, що робити зі своєю дитиною, найкраще знають її власні батьки і саме їм найлегше знайти ключик до душі дитини і підхід до вирішення проблем.

На жаль, кількість проблем збільшується тоді, коли малюк йде в школу. Одним діткам тяжко адаптуватися, іншим – навчатися та звикнути до нових умов… І на додачу настає один з найбільш яскраво виражених психологічних етапів становлення дитячої особистості – криза 7-ми років. Тож, саме про причини та симптоми кризи 7-ми років ми сьогодні і поговоримо. А також надамо поради батькам, які допоможуть полегшити процес протікання цього періоду в житті дитини.

Причини кризи 7-ми років

prichina_kriza_7_rokiv

Чергова криза в розвитку – явище цілком закономірне і природне. У сім років змінюються сприйняття світу, бажання і потреби малюка. Психологія семирічного віку така, що у дитини з’являється багато нових емоцій, з якими її самій досить складно розібратися.

Діти йдуть до школи, де до них вже намагаються ставитися як до дорослих і відповідальних людей, а вдома близькі продовжують сприймати першокласників як малюків. Тому, у голові малюка виникають протиріччя: там вимагають одне, а тут кажуть інше. Як тут не збунтуватися?

Саме в таких ситуаціях і в такий віковий період життя своєї дитини, батьки стикаються з примхами, істериками, криками свого, ще зовсім недавно ідеального, малюка. Якщо батьки поговорять з психологами, то вони пояснять їм, що є деякі чинники, які провокують розвиток кризи. До них можна віднести наступні:

  • З’являються нові потреби. У цьому віці у дітей підвищується тяга до самостійності, активного мислення. Якщо дитина сама не готова до такого повороту або її обмежують батьки, тоді і проявляються симптоми вікової кризи.
  • Як правило, в молодшому шкільному віці діти йдуть до загальноосвітньої установи, а значить, змінюється їх соціальний статус. До початку шкільного життя не всі підходять з однаковою підготовкою, і тут більше мається на увазі саме психологічна готовність до школи.
  • Зміна самосвідомості неодмінно веде до того, що у дітей йде переоцінка цінностей. Якщо раніше для малюка на першому місці стояла гра, то зараз кардинально змінюється провідний вид діяльності і ним стає навчання.
  • Крім інтенсивного фізичного розвитку, йде ще й активне становлення кори великих півкуль, у дітей поліпшуються їхні інтелектуальні здібності.

Всі ці особливості призводять до того, що психіці дитини складно переключитися на новий режим, впоратися з надлишком нових почуттів і емоцій, а звідси можна спостерігати характерні реакції і поведінку.

Симптоми та ознаки кризи 7-ми років

simptomi_kriza_7_rokiv

Криза цього віку змінює життя не тільки дорослих, а й дітей. Від того, наскільки правильно будуть поводити себе старші, буде залежати, як довго триватиме цей період, як швидко малюк звикне до нового способу життя, нових відчуттів.

Батьки повинні розуміти, що у дітей криза може сформувати як позитивні життєві установки, так і комплекси, які вони пронесуть з собою через все подальше життя. Наприклад, невпевненість в собі, відчуття власної неповноцінності, принижене почуття власної гідності, які ми можемо спостерігати у багатьох дорослих – все це з дитинства. Саме тому батьки повинні знати основні симптоми кризи, щоб психологічно підготуватися до цього періоду, набратися терпіння і допомогти своєму малюку подолати цей непростий час в житті.

Батьки можуть зіткнутися з такими ознаками кризи 7-ми років:

  • безглузда капризна поведінка.
  • непосидючість і низька старанність.
  • під час кризи 7-ми років діти починають блазнювати і передражнювати батьків.
  • однією з ознак кризи 7-ми років є залучення до себе уваги за допомогою клоунади.

Під час кризи 7 років вищеописані ознаки супроводжуються наступними емоційними і поведінковими особливостями:

  • швидка стомлюваність.
  • запальність і дратівливість.
  • неуважність і як наслідок, погана успішність.
  • замкнутість і сором’язливість або, навпаки – агресивність.
  • пошук авторитету – саме під час кризи 7-ми років у Ваших малюків з’являються друзі старшого віку в основному забіяки і хулігани.
  • в пошуках свого місця, багато дітей під час кризи 7-ми років починають підлещуватися до старших.
  • в період становлення багатьом дітям властиво недооцінювати себе і порівнювати з іншими.

У психології виділяють такі основні симптоми кризи у дитини:

  • [b]Негативізм[/b]. Такий прояв кризи 7-ми років у дитини необхідно відрізняти від властивого їй непослуху. Характеристикою кризи 7-ми років у дитини є її негативне ставлення до прохань батьків – безпідставна і постійна відмова від того, що просить дорослий. Але не вдавайтеся до покарань, бо ж навіть ґрунтовна розмова і пояснення навряд чи допоможуть в цьому випадку. А ось якщо в момент прохання Ваша дитина просто чимось захоплена – це звичайний непослух і вже з цим можна впоратися.
  • [b]Впертість[/b]. У цьому випадку дитина безапеляційно вимагає що-небудь від дорослого. Мотивом такої поведінки дитини в кризу 7-ми років є небажання мати річ, а сам процес самоствердження в своїх очах і очах дорослих. Швидше за все, сама річ не особливо багато значить для дитини в цей момент, а метою такої наполегливості є необхідність домогтися того, чого вона вимагає.
  • [b]Норовистість[/b]. Цей прояв вікової кризи 7-ми років направлено, скоріше, на заперечення розпорядку, який дитині намагаються нав’язати: ходити в школу, вставати рано, сидіти на заняттях, вчити уроки та інше.
  • [b]Свавілля[/b]. У період кризи 7-ми років така характеристика поведінки, як свавілля проявляється в бажанні все робити самостійно, тобто бути незалежним від бажань, вказівок і допомоги дорослих.
  • [b]Протест[/b]. В процесі адаптації до нових соціальних умов, правил поведінки і порядку життя у дитини відбувається повсюдне заперечення. Здається, що Ваш малюк знаходиться в непереборному конфлікті з усіма і кожним. Насправді в психології криза 7-ми років пов’язана з внутрішніми конфліктами дитини по адаптації в оточенні, які вона виплескує на всіх і вся.
  • [b]Знецінення[/b]. У момент формування нових цінностей в семирічний період, особливістю є криза ідеалів. У цей час дитина говорить на те, що раніше вважала білим, – чорне і навпаки, а також ламає речі, які були їй колись дуже дорогі. Із задоволенням повторює погані слова і грубі фрази, тому що це забороняють батьки, і ставиться з особливою жорстокістю до інших дітей.

Рекомендації для батьків

poradi_batkam_kriza_7_roki

Коли батьки починають помічати у свого малюка симптоми кризи, то найчастіше впадають в паніку. Це не доцільно, тим більше що це проблему зовсім не вирішить. Важливо усвідомити, що цей період необхідно просто пережити і допомогти своїй дитині перейти на новий рівень свого розвитку.

Дотримання простих правил допоможе багатьом батькам пройти кризу 7-ми років безболісно:

  • Завжди вислухайте свого малюка, якими б безглуздими його висловлювання не здавалися. Так Ви дасте йому зрозуміти, що поважаєте його, і, тим самим, підвищите самооцінку.
  • Не “вбивайте” самостійність дитини, якщо не можете пояснити причину заборони, то краще не робіть цього.
  • Надавайте допомогу в будь-яких ситуаціях, хваліть за самі незначні успіхи.
  • Залучайте дитину до обговорення деяких сімейних питань, так вона відчує себе рівноправним членом, але ніколи не критикуйте її.
  • З огляду на те, що у дітей підвищуються інтелектуальні здібності, намагайтеся відповідати на всі питання.
  • У родині всі повинні пред’являти однакові вимоги до дитини, щоб було чітке розмежування доступних речей і заборонених.
  • Вчіть малюка висловлювати свої емоції, потреби в адекватній формі, покажіть йому способи боротьби зі своїм гнівом.
  • Батькам важливо розуміти, що діти завжди копіюють поведінку батьків, а в період кризи тим більше. Тому не варто дивуватися, якщо малюк дозволяє собі кричати, демонстративно злитися, тому що мама поводиться точно так само.

Батьки також повинні враховувати наступні моменти:

  • Будь-яка криза в розвитку – це неминучий процес, але протікає вона у всіх дітей по-різному.
  • Найголовніше – не складності у вихованні, а ті зміни, які відбуваються у свідомості дитини.
  • Криза – це нормально, вона свідчить про те, що Ваш малюк готовий перейти на наступну сходинку свого розвитку.

Ось таку інформацію Ви отримали про такий період у житті дітей як криза 7-ми років. Ми намагалися чітко і коротко пояснити Вам як поводити себе з дитиною в такий непростий етап у її житті.

На жаль, загальних порад, які б 100 % допомогли усім батькам – немає, адже кожна дитина індивідуальна і процес протікання кризи у кожної окремої дитини відбувається по різному. Але маємо надію, що наші рекомендації все ж таки допоможуть Вам і полегшать процес проходження кризи 7-ми років. Нехай щастить!