Здоров'я дитини, Сім'я

Як розпізнати алергію у дитини та що з цим робити 

Алергія — це підвищена чутливість та нестандартна реакція організму на певний подразник (речовину). Дуже часто вона виникає саме у ранньому віці. Перша причина, що спадає на думку батькам після виявлення алергії у дитини — їжа. І не дарма, адже харчова алергія є однією із найпоширеніших у світі. Аби мінімізувати ризик її появи, необхідно правильно і ретельно підбирати дитяче харчування, в ідеалі — після консультації з лікарем та здачі необхідних аналізів. За посиланням https://eva.ua/12536-12664/detskoe-pitanie/ можна знайти ідеальний варіант під будь-які потреби та особливості дитячого організму. Та все ж про всяк випадок варто знати, як розпізнати алергію у дитини та що з цим робити. Детальніше про це — у статті.

Симптоми алергії у дітей

Шерсть тварини чи білок яйця не є небезпечними для організму. Проте імунна система може помилково сприйняти їх за ворогів і почати активно з ними боротися. Наслідком цієї боротьби і стають типові прояви алергії: висипи, свербіж, сльозоточивість очей, закладеність носа, кашель.

Існує думка, що алергія може виникати на будь-що. Але це не так. Молекули речовини мають бути настільки маленькими, аби проникнути крізь барʼєрні тканини, але досить великими, щоб імунна система їх побачила і розпізнала. І важливо: алергія може бути лише на білкову речовину і лише за участі імунної системи.

Основні симптоми алергії у дітей:

  • атопічний дерматит — почервоніння шкіри, лущення, сухість, висипи, маленькі ранки;
  • алергічний риніт — запалення слизової носа, що спричиняє набряклість, дискомфорт, свербіж, нежить, чхання, ускладнене дихання;
  • кропивʼянка — висипи на шкірі, своєрідні пухирці, схожі на укуси комах або сліди від кропиви;
  • конʼюктивіт — сльозоточивість, набряклість і свербіж повік, світлобоязнь;
  • бронхіальна астма — напади сильного і тривалого кашлю, ускладнене дихання;
  • розлади ШКТ — харчова алергія може проявлятися блювотою, діареєю, нудотою, відрижкою, болем у животі тощо.

Причинами алергії можуть бути порушення роботи імунної чи ендокринної системи, ферментативна недостатність (коли організм не в змозі перетравлювати певні продукти), захворювання ШКТ, психосоматичні порушення. Також схильність до алергій може передаватися у спадок.

У чому небезпека?

Алергічні шкірні прояви є не лише косметичною проблемою, але й через свою естетичну непривабливість можуть впливати на становлення самооцінки дитини, її комунікативні навички, а також створювати фізичний дискомфорт — свербіж і біль.

Через сильне розчісування під час свербіння алергічні осередки на шкірі і слизових оболонках часто піддаються пошкодженню. Такі рани можуть стати причиною проникнення у шкіру і кров різних інфекцій.

Через регулярний контакт із подразником організм все більше навантажує і послаблює імунну систему, як результат зʼявляються інші порушення і хронічні захворювання (особливо повʼязані зі ШКТ, ендокринною системою, диханням тощо).

Алергічна реакція може бути настільки сильною і швидкою у вигляді набряків гортані та анафілактичного шоку, що існує ризик втратити дитину за лічені хвилини.

Яка алергія буває?

У дітей найчастіше діагностують такі види алергій:

  • харчова — непереносимість продуктів або певних компонентів у складі, яка виникає через збій роботи ШКТ, поганого харчування дитини або надуживання продуктів із високим алергічним потенціалом матірʼю під час вагітності; прояви — дерматит, екзема, кольки, розлад шлунку тощо; найчастіше виникає на молоко та інші білкові продукти: рибу, яйця, горіхи, мʼясо та інше;
  • на пил — переважно непереносимість пилових кліщів;
  • на тварин, а саме на специфічний білок, що міститься у їхній слині, сечі, шкірі, тому навіть тварини без шерсті можуть спричиняти алергічну реакцію;
  • на пилок квітучих рослин (поліноз) — зазвичай розвивається до 6-8 років і проявляється головним болем, ринітом, сльозоточивістю, риноконʼюктивітом, кашлем;
  • на компоненти побутової хімії, косметики та інших речовин;
  • на ліки та деякі вітаміни;
  • на укуси комах;
  • на холод.

Що із цим робити?

Щоб могти своєчасно вжити необхідних заходів, потрібно ретельно стежити за станом і новими проявами у малюка. Після виявлення алергії, перш за все, потрібно проаналізувати, що могло спричинити таку реакцію у дитини і перервати контакт алергену з організмом. У жодному разі не пускайте все на самоплив і не займайтеся самолікуванням. Це може нашкодити здоровʼю малюка. Обовʼязково зверніться до дитячого алерголога, здайте необхідні аналізи і дотримуйтеся індивідуального плану та рекомендацій щодо лікування. Це не лише зменшить ризик алергічного прояву, але й полегшить стан дитини і захистить її організм від супутніх хвороб.

Як знизити ризик появи алергії у дітей?

  • Уникайте надмірної стерильності, не використовуйте постійно антисептики та антибіотики без показань. Організм має контактувати з мікробами для загартовування імунної системи.
  • Не бійтеся знайомити дітей у ранньому віці з частими харчовими алергенами, щоб навчати імунну систему правильно, не алергічно на них реагувати.
  • Дозволяйте контактувати дітям із тваринами. Науково доведено, що ті малюки, що проживають із домашніми тваринами, мають значно менше алергічних реакцій.
  • Уникайте куріння, зокрема пасивного. Воно провокує імунну систему реагувати неправильно.

Хоч алергія — дуже неприємне і навіть небезпечне явище в організмі, проте не варто панікувати після її виявлення у дитини. Памʼятайте, алергію можна лікувати, а не лише маскувати спеціальними препаратами. Обовʼязково звертайтеся за допомогою до лікаря і в жодному разі не займайтеся самолікуванням. Воно може бути шкідливим і небезпечним для здоровʼя.