Здоров'я дитини

Здорові зуби — здорова дитина. Як правильно доглядати за ротовою порожниною малечі

pexels-mart-production-7491263

Небезпеки від хворих зубів

Правильний догляд за зубами та яснами вашої дитини — це, безумовно, щоденне чищення та полоскання, але не тільки. Це також планові стоматологічні огляди та, за потреби, виконання необхідних процедур. Стан ротової порожнини прямо впливає на загальне здоров’я. Травмовані, хворі або погано розвинені зуби можуть призвести до різних наслідків:

  • погане харчування;
  • хвороби та небезпечні інфекції;
  • розлади мовлення;
  • неправильний прикус;
  • проблеми з розвитком кісток обличчя та щелепи;
  • комплекси стосовно зовнішності.

Ми зібрали найголовніші рекомендації, розроблені провідними світовими медичними організаціями. Якщо ви знаєте англійську, радимо ознайомитися з дуже детальними інструкціями Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC).

Головні поради для правильної гігієни

Гігієна ротової порожнини людини починається практично з самого народження. Немовлята народжуються з усіма зубами — їх не видно, адже вони заховані в яснах. Молочні зуби починають пробивати ясна приблизно через шість місяців, але важливо розпочати догляд за порожниною рота немовлят ще до появи першого зуба. Зі здорових ясен виходять здорові зуби.

Отже, дотримуйтесь таких порад:

  • Витирайте ясна немовляти після кожного годування вологою серветкою (зараз є великий вибір спеціальних дентальних серветок, які можна брати в дорогу та зручно використовувати вночі).
  • Не кладіть дитину спати з пляшкою молока, соку або солодкого напою. Давайте перед сном тільки воду. Пам’ятайте, під час сну практично не виробляється слина і найбільше утворюється наліт.
  • Як тільки у дитинки з’явиться перший зуб, варто починати користуватися м’якою зубною щіткою. 
  • На черговому огляді в лікаря, поцікавтеся, чи потрібна вашій дитині зубна паста з фтором (це, зокрема, залежить від регіону проживання).

Перші відвідини стоматолога плануйте після появи перших зубів у дитини, обов’язково зробіть це, коли дитині виповнився 1 рік. Спеціалісти рекомендують так зване «пробне» відвідування, яке допоможе малечі звикнути до вигляду стоматологічного кабінету, його характерних звуків, запахів, і так підготуватися до того моменту, коли треба буде робити якісь процедури. Водіть дитину на огляд до стоматолога кожні шість місяців.

Існує хибне уявлення, що лікувати молочні зуби не потрібно, адже вони не постійні. Але якщо такий зуб видаляють раніше, порушується процес жування, зміщуються інші зуби та виникають проблеми з прикусом. При ураженні молочного зуба карієсом, може бути інфікування чи порушення формування структури постійного зуба, зачатки якого уже є в щелепі. Окрім цього, дитина ще змалечку може мати психологічний дискомфорт через чорні зуби, адже інші діти можуть це коментувати.

pexels-mm-dental-8260441

Виробляємо звичку до гігієни ротової порожнини

Чистіть дитині зуби двічі на день, дуже важливо — перед сном. Найкраще зранку та ввечері робити це щіткою та пастою, а протягом дня після їжі – хоча б щіткою. Для найменших діток, які не вміють випльовувати зубну пасту, її кількість не повинна перевищувати розмір рисового зерна. Існує великий вибір засобів для дітей з безпечним вмістом, після проковтування такої пасти шкоди не буде.

Під час чергової консультації покажіть стоматологу вашої дитини зубну щітку та пасту, які використовуєте. Саме лікар зможе пояснити, з якого віку якими засобами треба користуватися. Переглянувши каталог магазинів Eva, ви знайдете чудові пропозиції на дитячі засоби для гігієни ротової порожнини. Ціни на дитячі зубні щітки коливаються від символічних 40 гривень до майже 1000 за електричну щітку з персонажами відомих мультфільмів. Дуже корисно щодня застосовувати флос для очищення міжзубних проміжків. 

У міру дорослішання дітей і появи в них постійних зубів сувора щоденна гігієна рота має вирішальне значення для підтримки здоров’я зубів і ясен. Однак дитину може бути важко зацікавити у догляді за порожниною рота. Доведеться проявити творчий підхід. Допомогти можуть цікаві книги та мультфільми на цю тематику. Яскрава дитяча зубна щітка може зробити чищення зубів ще цікавішим.

Оскільки діти з часом все більше усвідомлюють свою зовнішність, можна нагадати їм, що хороший догляд за порожниною рота може допомогти їм виглядати і почуватися краще. Нагадуйте дитині двічі на день чистити зуби протягом щонайменше двох хвилин. Можна також наголосити, що паста не тільки бореться з карієсом і зміцнює зуби, але і надає дитині старшого віку свіжий подих. 

Не забороняйте дитині самій пробувати користуватися зубною щіткою, але ви все одно маєте чистити зуби по-справжньому. У більшості випадків батьки повинні контролювати якість чищення зубів дитини до досягнення нею 12-річного віку. До речі, для цього корисними можуть бути індикатори зубного нальоту, за допомогою барвника можна бачити, де залишився наліт.

Розповідайте дитині, як гратися безпечно, без травм, а також що робити, якщо зуб зламаний або вибитий. Якщо в такій ситуації діяти швидко, то можна навіть врятувати зуб. Стежте за тим, щоб у дитини не було таких звичок, як смоктання пальців, не давайте гризти нігті чи, наприклад, олівці. Це все шкодить прикусу.

pexels-cottonbro-7086238

Харчування та здоров’я зубів

Раціон має надзвичайно важливе значення для здоров’я зубів дитини. Чиста вода – найкращий напій для дитини. Компот чи інші напої з цукром приносять тільки шкоду. За рекомендаціями ВООЗ, до двох років у дитячих стравах не повинно взагалі бути доданого цукру. Під час введення прикорму не захоплюйтеся пюре, давайте дитині їжу шматочками, це необхідно для тренування жувального апарату.

Варто відмовитися від льодяників, липучих цукерок, печива. Ці солодощі можна замінити на пастилу, але після неї слід дуже ретельно чистити зуби.

Найкращі поради дасть лікар

Як бачимо, важливість догляду за зубами важко переоцінити. В Україні галузь стоматології продовжує реформуватися, а така ніша, як дитяча стоматологія, лише нещодавно почала серйозно розвиватися. Нині у великих містах вже можна знайти спеціалізовані дитячі стоматологічні клініки, які пропонують дійсно інший підхід до лікування дітей, ніж дорослих. Головна їхня мета — мінімізувати психологічні травми малечі від відвідин стоматолога. Адже такі травми можуть перерости у справжню фобію в майбутньому. 

Дітям, які звикли до щоденного чищення зубів, набагато спокійніше йти до стоматолога, адже вони не потребуватимуть значних втручань лікаря.

Сподіваємося, ця стаття допоможе вам краще зрозуміти, як дбати про здоров’я своєї дитини. Але все ж найкращі поради та інструкції можна отримати від лікаря. Тож знайдіть свого дитячого стоматолога, чистіть зуби правильно і будьте здорові!