Здоров'я дитини, Лікування дітей

Кому потрібне дитяче ортопедичне взуття або як помилився лікар Комаровський?

Питання вибору правильного взуття для дитини починає хвилювати батьків вже з моменту, коли дитина тільки намагається ставати на ніжки. Матусі й татусі хвилюються і шукають відповіді на питання.

● Чи правильно будуть розвиватися стопи їхнього малюка?

● Чи здорові його ніжки?

● Які потрібні дитині капці? Або, може бути, вдома краще ходити босоніж?

● Як правильно вибрати перше взуття?

Та ще існує питання, яке хвилює сьогодні тисячі й тисячі батьків: чи обов’язкове для носіння дитяче ортопедичне взуття? Коли його слід купувати? Як вибрати? Як з’ясувати, чи якісне це взуття або це черговий маркетинговий хід?

Лікар Комаровський, який за правом має великий авторитет у сучасних батьків, колись вщент  розкритикував необхідність ортопедичного взуття. Мовляв, справжнє ортопедичне взуття – це дуже спеціальний продукт, призначений для вузької аудиторії. Таке взуття не носять для профілактики, і воно “йде” за діагнозом – тобто носіння лікувального корекційного взуття обов’язково обумовлено наявністю конкретного діагнозу, що вимагає змінити звичне повсякденне взуття на лікувальне, ортопедичне. А в ситуаціях, коли потребується виправлення, взуття необхідно виготовляти під замовлення.

Ось тільки коли лікар Комаровський змальовує нібито ортопедичне взуття, ми ледь впізнаємо його за застарілими стереотипами, та й у якості еталонів виступають не найвдаліші екземпляри. Високий жорсткий задник, не гнучка підошва, міцно зафіксований гомілковостопний суглоб, твердий незручний супінатор … Перепрошую, хіба це про сучасне ортопедичне взуття? Носити його – неабияке випробування для ніг! (Проте, ще донедавна вважалося, що саме такі тортури виправляють деформації.) Тому ми теж проти такого незручного взуття! Відразу обмовимося: дійсно, іноді деформація вимагає жорсткості, але у дуже, навіть ДУЖЕ рідкісних випадках.

Насправді, дитяче ортопедичне взуття, у переважній більшості випадків, має бути зручним. І ми готові розповісти про це лікарю Комаровському!

Безперечно, Євген Олегович – лікар з величезним практичним досвідом, до якого прислухаються батьки на просторах всієї нашої країни та за її межами, який має колосальний вплив на думку не тільки батьків і колег, але й навіть політиків. Та щодо ортопедичного взуття лікар Комаровський, ймовірно, помиляється … І ось чому.

ortopedichne_vzuttya_1

Стандартні проблеми вимагають стандартних рішень – не варто ускладнювати.

Ослаблені м’язи стопи і власне стопи, які завалені всередину, – сьогодні проблема не тільки поширена, але й досить типова. Це означає, що кожен випадок не завжди абсолютно унікальний, а часто стандартний, що вимагає, знов таки, стандартних рішень: активний спосіб життя, системне виконання вправ для стоп і, також, носіння зручного взуття з низкою особливостей:

● гнучкою підошвою, яка згинається біля основи пальців – тобто там, де згинається природним чином людська стопа,

● широкою носковою площиною,

● помірно жорстким задником, здатним тримати форму взуття знизу, подовженим зсередини (з внутрішньої сторони ущільнення до середини стопи), щоб не завалювалася стопа,

● конструкцією підошви і устілки, яка піднімає п’яткову область вище за носок,

● надійною фіксацією на стопі.

Так вже склалося, що таке взуття прийнято зараз називати ортопедичним. Однак,  це вже далеко не те ортопедичне взуття яке описує лікар Комаровський, – те, що колись викликало у матусь тріпотливий жах (причому не тільки саме взуття, а навіть думка про те, щоб закути у ці незручні колодки рухливі дитячі ноги). А ортопедичне взуття – в сучасному його розумінні.

Лікар Комаровський згадує про індивідуальне замовлення взуття, що має корегувальні властивості.

Але давайте зараз розглянемо стандартну сьогоденну проблему: м’язи стоп дитини ослаблені, стопи завалюються всередину, наявна X-подібна постановка. І, що важливо, вона вочевидь більша, ніж у дітей такої ж самої вікової категорії.

Що потрібно такій дитині?

Вправи для стоп? – Безумовно!

Активний спосіб життя? – Безперечно!

Ходити і бігати босоніж, коли є можливість, особливо по рельєфних поверхнях? – Обов’язково!

Взуття, яке не нашкодить і допоможе виправити ситуацію. – Абсолютно вірно!

А тепер про взуття. Такій дитині для виправлення ситуації потрібне взуття:

● підошва якого буде згинатися в області пальців,

● яке буде тримати форму,

● конструкція якого має простору носкову площину,

● яке матиме задник, подовжений з внутрішньої сторони стопи, щоб утримувати стопу від завалювання всередину під час прогулянок,

● яке міцно тримається застібками (липучками, шнурками) на стопі.

ortopedichne_vzuttya_2

З цими твердженнями важко сперечатися. Вони логічні до неподобства. Припускаємо, що і лікар Комаровський з ним погодиться. Так само як і більшість ортопедів.

То як же назвати це взуття, яке рекомендують ортопеди дітям? Те саме взуття, яке допомагає вирішити стандартні проблеми з розвитком стоп, що так поширені сьогодні? Те саме взуття, яке більш зручне і ефективне? Те саме взуття, яке взує дитина, у якої вальгусна постановка виражена сильніше, ніж у її однолітків, і яка потребує підтримки внутрішньої сторони стопи?

Отож назва давно готова! Рекомендоване ортопедами взуття суспільство назвало ортопедичним. Адже взуття, що призначають при деформаціях, вимагало окремої назви, і тому перейняло її у того надзвичайно жорсткого взуття, яке раніше призначали ортопеди при таких самих деформаціях. Просто підхід до корекції кардинально змінився.

Тому що сучасне дитяче ортопедичне взуття і поруч не стояло з тим, що описує лікар Комаровський (кайдани якісь, чесне слово!).

І ще одне питання. Але вже не до лікаря Комаровського, а до здорового глузду.

Чи потрібна дітям, у яких явно завалюються стопи всередину – стандартна проблема, на жаль! – якесь спеціальне взуття, яке буде виготовлено на замовлення індивідуально для них? При тому, що у кожної двадцятої дитини (якщо не частіше) виявляють ідентичну проблему, і їх все разом узяте індивідуальне взуття мало чим відрізнятиметься …

Відволічемося на хвилиночку від того, що таке індивідуальне взуття буде:

● занадто дорогим

● без гарантії ефективності та якості,

● естетично непривабливим (згадайте ортопедичне взуття зразка навіть 2000-х).

Просто поясніть, будь ласка: для чого шити індивідуальне взуття дітям з однаковими ортопедичними проблемами?

І ще важливий нюанс.

Носіння взуття, у якого задник з внутрішньої сторони подовжений до середини стопи, не обов’язково дитині зі здоровою стопою. Вона може бігати хоч у кедах, хоч у чешках, хоч у балетках – і для неї це піднесення п’яткової частини взуття по відношенню до передньої не настільки критичне. Аби їй було зручно. Однак чи можемо ми таке взуття запропонувати дитині, у якої стопи явно завалені всередину? Безумовно ні, тому що, їй потрібно, щоб п’ята була вище носка. Дослідження це підтверджують! І жорстка частина задника, якщо вона в середині внутрішньої частини досягає 1-1,5 см, реально підтримує стопу. І зовсім не обов’язково для цього потрібне дорожезне взуття під замовлення. До речі, якщо перша дитина взує черевики, призначені для другої, вона аж ніяк не зазнає дискомфорту. За умови, що взуття зручне.

Так як же ми назвемо взуття, яке не обов’язкове для першої дитині, але явно піде на користь другій? Щоб не винаходити колесо, покупці і продавці цього взуття назвали його ортопедичним. Адже, по суті, це відображає його дію, що протистоїть деформації стоп, поряд з вправами і фізичною активністю.

 

Що таке ортопедичне взуття?

 

Дійсно, ортопедичне взуття призначене для виправлення різного роду деформацій стопи. Або для того, щоб забезпечивши стопам фізіологічну підтримку, полегшити пересування людям, деформації яких вже не піддаються корекції. Дитячі деформації, як правило, лікуванню піддаються – але, крім пасивного носіння корекційного взуття, потрібні певні зусилля, і чималі.

Для чого потрібне взуття? Щоб виключити травми стоп і щоб нозі було тепло. Ну і ще щоб відповідати сучасному цивілізованому суспільству, в якому прийнято ходити взутим.

Якби ми жили там де вічне літо, на пляжі, далеко від стереотипів з їх дрес-кодом, нам взуття не потрібне було б зовсім. Ніяке, в тому числі ортопедичне.

Бо для чого потрібне ортопедичне взуття? Воно є альтернативою тому взуттю, в якому проблема буде прогресувати. Спеціальні вправи забезпечать стопі ті навантаження, для яких стопа, власне, і призначена. А взуття забезпечить підтримку і закріпить ефект. Стопам людини в очеретяній спідниці, яка цілими днями розгулює по піску і траві, додаткове навантаження і підтримка не потрібні. Вона її отримує достатньо і напевно ж не страждає від деформацій стопи.

Ми ж, які дбайливо оточені набутками цивілізації, переміщуємося тільки у взутті – не завжди у найякіснішому! – і майже завжди по рівній поверхні. Вдома ходимо босоніж, що само по собі добре, але мало хто може похвалитися вдома підлогою з імітацією природного рельєфу. А виняток становлять наші рідкісні відпустки, в яких ми далеко не завжди згодні обміняти піші походи на відпочинок за типом «все включено». Та й так і дефілюємо в модних шльопанцях на плоскому ходу від басейну до ресторану і назад.

Ортопедичні деформації виникають в результаті ослаблених м’язів, неякісного взуття та неактивного способу життя. Нам, дітям асфальту і бетону, жертвам нав’язаної моди, не розпещеним природою, позбавленим гір і пляжів, ув’язненим в офісах і шкільних класах, які відвідують уроки фізкультури і фітнес-клуби два рази на тиждень (у кращому випадку!), ортопедичне взуття потрібне як один зі способів виправлення деформацій. Взуття працює в зв’язці з вправами, масажними килимками (якщо немає можливості ходити босоніж по природному рельєфу). Ортопедичне взуття допоможе створити необхідні умови для правильної їх постановки, щоб проблема деформацій не піднімалася вгору, викривляючи гомілковостопний суглоб, коліна, тазостегнові суглоби, хребет. Щоб не втомлювалися ноги і не боліла спина. Щоб ви могли рухатися, вчитися і працювати, щоб пару раз на рік вибиратися на пляжі і в гори. А там – будь ласка: ходіть босоніж і ховайте ваше взуття у валізи до повернення у полон міст.

rtoped

Основні характеристики вибору ортопедичного дитячого взуття

 

Окрім всім зрозумілих характеристик, таких, як якісні матеріали та надійна конструкція, які мають значення від час придбання повсякденних моделей, вибір ортопедичного взуття обумовлений ще й іншими чинниками.

 

1. Супінатор.

Даний атрибут правильного з ортопедичної точки зору взуття, а точніше, необхідність його присутності, викликає надзвичайно серйозні дискусії вже не перший рік. Тому, якщо є проблема зі стопою, його наявність або відсутність краще узгодити з лікарем, якому довіряєте. Супінатор – це рельєф устілки, який виступає на внутрішній стороні,  що забезпечує стопі фізіологічне положення. Адже людська стопа не плоска і не всією поверхнею торкається підлоги. Склепіння стопи утворюють так звані “арки”, які ніби то підняті. Ось пройдіться по піску – здорова та  не сплющена стопа залишить гарний фігурний слід з виїмкою, класичний для гламурних пісочно-морських світлин. Тільки ж проблема в тому, що ходимо ми 90% часу по рівному асфальту, плитці, ламінату. Згодом стопи, які не отримують належного навантаження, стають більш пласкими. І тоді відбитки на піску вже не такі симпатичні …

Найчастіше зустрічаються поздовжні і поперечні супінатори, а також комбіновані, поздовжньо-поперечні. Доведено дослідним шляхом, що у взутті з рельєфною устілкою ноги довше не втомлюються.

Ногам які обтяжені деформацією, скажімо вальгусом, або плосковальгусом, – супінатор потрібен для підтримки сплощеного зводу стопи. Для забезпечення того самого анатомічного рельєфу. З супінатором м’язи і зв’язки будуть у природному положенні і, якщо дозволяє вік, і якщо робота над деформацією ведеться з різних сторін (масажі, самомасаж, гімнастика, активний спосіб життя), то можна сподіватися на позитивний результат.

До речі, помітили? Якщо ходиш босоніж по піску або по траві – ноги не реагують дискомфортом, а коли по рівному покриттю – наприклад, по асфальту або плитці в аквапарку, – то стопи через якийсь час починають нити. Все тому, що будова стопи передбачає ходіння по нерівній поверхні: складна конструкція стопи амортизує кроки і стрибки, утримує рівновагу, балансуючи на купинах і ямках, з пружною легкістю несе вагу тіла.

У ортопедичному взутті супінатор повинен відповідати типу деформації. Тобто, якщо наприклад, стопа сплощена з внутрішньої сторони – супінатор підтримує стопу з внутрішньої сторони.

 

2. Задник.

Цей елемент також викликає чимало суперечок. Колись вважалося, що для виправлення деформації задник повинен бути неодмінно високим і обов’язково жорстким. Ув’язнена в ці лещата нога добре зафіксована і під впливом створених рамок нібито ефективніше вирівнюється. Однак досвід показує, що жорстко зафіксований без потреби гомілковостопний суглоб мало сприяє корекції, більш того, позбавлений руху, нерухомий гомілковостопний суглоб негативно впливає на стереотипи ходи з відповідними наслідками для колін, стегнових суглобів і хребта.

У деяких випадках дійсно потрібна жорсткість, але це буде конкретний діагноз і конкретне призначення, та й жорсткість зазвичай потрібна не у всьому взутті, а у конкретних його частинах. І про це скаже не продавець взуттєвого магазину, а кваліфікований ортопед, який наглядає за  дитиною.

Корекція деформації в більшості випадків полягає в зміцненні м’язів і зв’язок стопи, які, відповідно, утримують склепіння в правильному положенні. Для того, щоб стопа зміцніла, їй потрібен здебільшого рух, ніж фіксація. Навіть у взутті. Під час ходьби, стрибків або бігу стопа повинна рухатися відповідно до своєї фізіології, а жорсткий задник такому руху перешкоджає. Особливо якщо жорстка вставка вище необхідних 3 – 5 см у висоту. Крім того, жорсткий задник моторошно незручний, в ньому й ходити довго некомфортно, що вже говорити про біг та стрибки! А зручність у взутті – це ключовий момент.

Таким чином задник повинен бути помірної жорсткості, щоб тримати форму, і тієї висоти, яка відповідає віку, фізичному розвитку і стану стоп з точки зору ортопедії.

 

3. Підошва.

Підошва повинна бути не жорсткою, а гнучкою в достатній мірі, і точка її максимального згину повинна повторювати область фізіологічного вигину стопи під час ходьби – біля основи пальців. Перед покупкою ви самі можете протестувати взуття: зігніть модель підошвою назовні, нібито намагаючись поєднати задник і носок. Підошва повинна зігнутися, а потім випростатися і прийняти початкову форму.

Візуально, на примірці, показником достатньої гнучкості підошви будуть дві прости дії. Дитина у взутті повинна легко підвестися на носочки і сісти навпочіпки. Незайвим буде пострибати і пробігтися.

 

4. Каблук.

П’яткова область повинна бути піднята щодо носку на 1-2,5 см. Є таблиця відповідності висоти каблука і віку: у дошкільнят він не повинен перевищувати 1 см, середній шкільний вік відповідає висоті каблука 1-2 см, підлітки – до 3 см. Дівчаткам старшого шкільного віку дозволяється мати підбори у святковому  взутті до 4 см.

 

5. Носкова частина.

Передня частина взуття, де розташовуються пальці, повинна бути досить просторою для того, щоб пальцями можна було вільно ворушити.

 

6. Комфорт.

Взагалі, напевно, з цього пункту було б варто розпочати розмову про те, яким повинно бути ортопедичне взуття для дітей. Тому що, перш за все, взуття повинно бути комфортним. Туфлі чи, черевики, кросівки або сандалі насамперед повинні бути зручними.

Дитина повинна відчувати своє взуття мало не як частину себе самої, щоб вона могла бігати і стрибати, не замислюючись про висоту задника або гнучкість підошви, товщину супінатора і правильне місце його розташування. В комфортному взутті дитина не буде проситися додому, тому що у неї болять ніжки, не буде відсиджуватися на лавці, тому що вона втомилася, в той час як інші дітлахи активно грають, не буде скаржитися, що вона не може більше бігати, тому що їй незручно.

ortopedichne_vzuttya_3

Отже: відчуття дитини, її стан – показник комфорту взуття та свідоцтво правильного вибору.

 

Поради щодо вибору ортопедичного взуття для дітей

 

І нарешті ми дійшли до найголовнішого питання: як вибрати ортопедичне взуття для дітей. Напевно, це буде найкоротший розділ наших роздумів. Тому що правильне ортопедичне взуття повинне  бути перш за все зручним.

ortopedichne_vzuttya_4

Якщо перед новими черевиками або кросівками дитина взувала моделі з абсолютно плоскою устілкою, навіть без анатомічної викладки (потовщенням по внутрішній частині стопи), тоді допускається на самому початку носіння деяке незвичне відчуття. Оскільки стопа повинна звикнути до нового положення.

Однак, ні в якому разі, не плутайте незвичне відчуття з болем. Болю бути не повинно взагалі. Навпаки, правильно підібране ортопедичне взуття повинно полегшити активні прогулянки та й просто тривале ходіння. Помічено, що в правильно підібраному взутті діти довше гуляють, із задоволенням бігають та не скаржаться на втомлені ніжки.

Підсумовуючи вищесказане, пропонуємо тезисний план, щоб вибір взуття був не таким болісним та довгим.

● Зручність і комфорт – на першому місці!

● Якісні матеріали і якісне виконання.

● Досить гнучка підошва, яку можна зігнути.

● Надійна фіксація застібками / липучками.

● Супінатор, якщо потрібно за призначенням.

● Достатньо  жорсткий задник, що не сковує рухи.

● Простора носкова частина (ширше п’яткової).

● П’яткова область, розташована вище носку.

 

Сподіваємося, що після нашої статті питання складності вибору дитячого ортопедичного взуття буде закрите для вас як вирішене. Здоров’я вам і правильних покупок!

Робіть правильні висновки! ©

 😉