Сім'я

Оптимальна різниця у віці між дітьми. Коли народжувати другу?

optimalna_riznicya_v_vici_mizh_ditmi

На щастя, для більшості батьків єдина дитина – це не межа бажань, і через якийсь час після народження першого малюка подружжя замислюються, а чи не пора їм подумати про ще одне маленьке щастя. Чи варто поспішати з народженням другої дитини, щоб дітям потім було веселіше гратися разом, чи можливо краще почекати, поки старша стане достатньо самостійною та незалежною ?

Звичайно, досить поширеною є ситуація, коли вагітність стає сюрпризом, але і в цьому випадку мамам і татам буде цікаво дізнатися, до чого ж готуватися при очікуваній різниці у віці між їхніми дітьми. Розглянемо різні варіанти.

Різниця у віці між дітьми: менше 3 років

Різниця до 3 років включає в себе як варіант з дітьми «рік за роком», так і більш «солідну» різницю у віці. Чому саме 3 роки? Зазвичай трирічний вік психологи розглядають як рубіж дитячої самостійності. До 3 років малюк сприймає маму як невід’ємну частину свого маленького світу – можна сказати, відчуває себе з нею єдиним цілим. Розлука з мамою, що відправилася в пологовий будинок, триває близько 5 днів, і це серйозне випробування для психіки дитини. У будь-якому, навіть дуже люблячому і привітному оточенні, вона відчуває тривогу і страх, що мама не прийде. Так, мама повертається, але тепер її любов вже не належить первістку безроздільно, і це стає причиною ревнощів і образ.

Звичайно, не все так похмуро. Багато батьків, що уважно підійшли до підготовки старшої дитини до народження молодшої, відзначають, що малюк швидко звикає до появи «суперника» і, через рік-півтора, з близьковіковими дітьми стає значно легше. Молодша тягнеться за старшою у розвитку, у обох завжди є компанія для гри.

Позитивними моментами маленької різниці є також матеріальна сторона питання і психологічний настрій жінки на материнство. Ліжечко, коляска і навіть одяг (у випадку, якщо дітки будуть однієї статі) ще нікому не віддані, а знання про прикорм і догляд за малюком, швидше за все, не потрібно буде поновлювати в пам’яті. Ви сміливо зможете піти «з декрету в декрет», і це теж зазвичай є плюсом для мами.

Важливим аспектом, якщо ви плануєте таку різницю, є здоров’я жінки. Більшість лікарів не рекомендує відправлятися за другм відразу після першого, оскільки організм потребує відпочинку після вагітності. Серйозний гормональний стрес, витрата власних ресурсів на виношування малюка, та й просто моральна і фізична втома – саме з цих причин гінекологи настійно рекомендують не поспішати з народженням наступної дитини.

diti_z_rizniceyu_v_3-4_roki

Різниця у віці між дітьми: 3-4 роки

Різницю 3-4 роки прийнято вважати середньою, і багато хто вважає саме її оптимальною. І дійсно, народження дитини з такою різницею має ряд переваг.

У першу чергу, організм жінки через 3 роки зазвичай повністю відновлюється після пологів. У вас з’являються сили для нової вагітності, пологів та годування грудьми.

Первісток після 3 років вже відчуває себе самостійною людиною, він багато чого вміє і може. У його словнику з’являється займенник «Я», а це безпосередньо свідчить про сприйняття дитиною себе як окремої від мами особистістю. До того ж, в трирічному віці у дітей зазвичай виникає первинний материнський або батьківський інстинкт, простіше кажучи – інтерес до маленьких дітей вже не як до ляльок, а як до об’єктів турботи і догляду.

Однак психологи знову ж стверджують: 3 роки це не так вже й багато, і складність може полягати в тому, що поява конкурента накладеться на так звану кризу 3 років. А якщо, до всього іншого, саме в цьому віці малюк відправиться в дитячий садок, проблеми та дитячі істерики будуть неминучі. Тому що в голові дитини виникне прямий зв’язок між появою немовляти і власним відділенням від мами.

З кожним днем ваш первісток стає все кмітливішим, тому і говорять про різницю в 4 роки як про ідеальну. До 4 років дитина вже стане помічником і другом для мами, а до новонародженого напевно поставиться з трепетом і ніжністю. Зрозуміло, ревнощі можливі, але розібратися з ними буде значно простіше, ніж у випадку з дітьми «рік за роком».

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Різниця у віці між дітьми: 5-7 років

Старша дитина вже достатньо доросла, і цілком можливо, що саме вона попросить батьків про сестричку чи братика. З іншого боку, немовля може стати причиною розчарування, адже погратися з ним вийде ще не скоро.

Первісток вже звик бути єдиною дитиною, він «наситився» батьківською любов’ю, але при цьому несподіване перемикання маминої уваги на маленький крикливий згорточок може викликати неабиякі ревнощі.

Окрема тема для роздумів – це освіта. У 6-7-річному віці старша дитина відправиться в школу, і їй знадобиться мамина підтримка і допомога при адаптації до нового життєвого рівня. Мама, яка перебуває у відпустці по догляду за другою дитиною, зможе зустрічати первістка зі школи, але при цьому їй доведеться бути дуже уважною і гнучкою, щоб розподіляти свій час між дітьми.

Якщо розглядати далеку перспективу, то в майбутньому, коли діти стануть студентами, різниця у віці 5-7 років забезпечить можливість оплачувати навчання у ВУЗі по черзі, що буде не настільки обтяжливо для сімейного бюджету.

diti_z_rizniceyu_7_rokiv

Різниця у віці між дітьми більше 7 років

Така різниця у віці традиційно вважається великою. Старша дитина вже самостійна, вона ходить до школи і має своє коло спілкування. При різниці у віці більше 7 років ділити дітям, вже нема чого. У них різні інтереси, різні іграшки та ігри. Це не означає, що діти з великою різницею будуть чужими одине одному, це, швидше, залежить від виховання і атмосфери в сім’ї, але – факт залишається фактом – справжня дружба між ними виникне ще нескоро.

Батькам, які готуються до появи другої дитини з такою різницею, слід пам’ятати: зі старшої ні в якому разі не можна робити няньку. Дуже багато дорослих скаржаться, згадуючи, як батьки навантажували їх великою кількістю обов’язків, пов’язаних з молодшою дитиною. Ви ж не хочете, щоб ваша дитина потім так само з сумом згадувала дитячі роки? Не позбавляйте її дитинства. Відповідальність за збільшення сім’ї лежить на батьках, а не на дітях.

Чи є оптимальна різниця у віці між дітьми

З точки зору психологів, оптимальною буде та різниця, при якій первісток НЕ буде позбавлений материнських обіймів і носіння на руках занадто рано, але й не буде дуже тривалий час рости як єдина дитина в сім’ї. Зазвичай ідеальною психологи називають різницю 4-5 років.

На думку гінекологів, для повного відновлення після пологів повинно пройти приблизно 3 роки. Різні цифри називають лікарі у своїх рекомендаціях щодо повторної вагітності після кесаревого розтину. Але зазвичай 3 роки – це дійсно мінімальна цифра, що враховує не тільки стан репродуктивної системи і всього організму жінки, але і мінімальну тривалість грудного вигодовування, не менш важливого для жіночого здоров’я. ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) говорить про необхідність годування грудьми до досягнення дитиною віку хоча б двох років.

Судячи з досвіду безлічі мам, ідеальної різниці у віці дітей, мабуть, не існує. А точніше, для кожної родини вона своя. Не зациклюйтеся на цифрах, хоча прислухатися до порад фахівців, безсумнівно, варто. Якщо порівняти думки лікарів, психологів, антропологів і статистиків, оптимальна різниця у віці між дітьми становить 3-5 років. Це не гарантія сімейної ідилії, але, можливо, привід поміркувати для тих, хто замислюється про дітей «рік за роком» або, навпаки, вирішує відкласти народження другої на невизначений термін. Коли народжувати другу дитину – кожна сім’я вирішує самостійно. А вже якщо життя вирішило питання про різницю у віці за вас, радійте – якими б не були цифри, з появою другого малюка ви станете тільки щасливішими!

Читайте також “Як зважитися на другу дитину”.

. .

. .