Здоров'я дитини

Дитяче здоров’я Які аналізи слід здавати дітям для профілактики?

analizi_dityam

Більшість дітей хворіють досить часто, але не завжди можуть розповісти, що саме болить. Тому для підбору максимально ефективного лікування на допомогу приходять лабораторні аналізи. Крім того, їх можна періодично проводити й просто для моніторингу здоров’я малюка у певні сезони (зокрема влітку), а також перед плановими щепленнями.

Всеукраїнська лабораторія МедЛаб проводить будь-які аналізи для дітей віком від 0 років. Основні рекомендовані педіатрами лабораторні дослідження для дітей дошкільного та шкільного віку – загальний аналіз сечі (ОАМ) та загальний аналіз крові (ОАК). Бажано здавати їх:

  • за перших ознак будь-яких хвороб;
  • немовлятам – перед кожною вакцинацією;
  • від 1 року – щорічно, а також перед кожною вакцинацією.

Загальний аналіз сечі (ОАМ) проводиться під час планових обстежень, а також для оцінки перебігу хвороб, контролю ефективності лікування та розвитку ускладнень, для диференціальної діагностики хвороб нирок та сечовивідних шляхів. За день до здачі біоматеріалу краще не давати дитині овочі та фрукти, які можуть змінювати колір сечі – моркву, буряк. Якщо дитина за призначенням педіатра приймає діуретики (сечогінні засоби) – їх прийом також рекомендується припинити не пізніше як за добу до збирання сечі.

Сечу збирають вранці, відразу після сну, в аптечний контейнер або (якщо дитина зовсім маленька) – у спеціальний сечоприймач, який щільно приклеюється до шкіри малюка.

Загальний аналіз крові (ОАК) можна здати і з вени, і з пальчика. Кров потрібно здавати натщесерце, причому перед походом до лабораторії дитина має не отримувати навіть соки та грудне молоко (за 3 години до здачі крові) – пити можна тільки чисту воду без газу, а їсти не можна взагалі. Якщо здати кров не натще – є ризик хибного збільшення лейкоцитів (справжнє збільшення говорить про запалення та інфекції). До речі, хибне підвищення лейкоцитів можливе й у випадку, якщо в процедурному кабінеті дитина сильно плаче і нервує.

Важливо! В усіх відділеннях лабораторії МедЛаб щовівторка діють знижки на аналізи для дітей – 15%. Знижка поширюється на всі види лабораторних послуг, за винятком імунологічних і генетичних досліджень.

Які аналізи слід здавати дітям влітку?

Якщо дитина виїжджає з північних регіонів України до моря – дуже важливо подбати про її здоров’я, яке може постраждати під час акліматизації. Для розуміння загальної картини рекомендується здати не лише ОАК, а й біохімічний аналіз крові (БАК). У рамках біохімії крові досліджуються ниркові показники (АЛАТ, АсАТ, білірубін), а також глюкоза, креатинін, сечовина, загальний білок.

Крім того, педіатри рекомендують проходити обстеження на приховані вірусні інфекції, які можуть активізуватися через тимчасове зниження імунітету під час акліматизації. Це аналізи крові на аденовірус, цитомегаловірус і вірус Епштейна – Барр.

Усі ці аналізи допоможуть зрозуміти, чи дитячий організм готовий до зміни клімату. А після повернення вкрай важливо перевірити й так звану “панель електролітів”, щоб визначити рівні кальцію, фосфору, калію, натрію, хлору. Організм може втрачати електроліти через зневоднення – зокрема якщо на відпочинку дитина отруїлася незвичною або несвіжою їжею, що призвело до діареї або блювання.

Аналізи для дитячого садка та школи

Перед вступом до дитсадка чи школи дитина проходить диспансеризацію. У рамках цього обстеження обов’язково здаються ОАК, ОАМ, а також проводяться спеціальні дослідження на наявність найпоширеніших “дитячих” паразитів:

  • бактеріальне дослідження калу;
  • аналіз калу для виявлення яєць гельмінтів і цист найпростіших (так званий “аналіз на яйця глист”);
  • зішкріб на ентеробіоз (зараження гостриками).

Дитячі аналізи при інфекціях

Простуди, ГРВІ. У цих випадках за перших симптомів захворювання (до початку лікування) можна здати:

  • кров на антитіла до вірусів;
  • кров, мокротиння чи сечу на ПЛР-діагностику.

Отит, фарингіт та ризик їхнього розвитку на тлі застуди. Збудником цих захворювань може бути золотистий стафілокок – украй “живуча” бактерія, небезпечна тим, що інфікування нею часто призводить до тяжких ускладнень. Для профілактики можна проводити мікробіологічне дослідження мазка з зіва або носа.

Після стрептококових інфекцій (скарлатина, ангіна). Через 7-14 днів після одужання рекомендовано здати аналіз сечі, щоб виключити можливі ускладнення – гематурію (еритроцити у сечі) та протеїнурію (білок у сечі).

Профілактика анемії (низький гемоглобін). Для визначення анемії навіть на безсимптомній стадії максимально інформативними є аналізи на феритин та С-реактивний білок (СРБ) – причому здавати їх необхідно одночасно, “у парі”. Зміни цих показників вкажуть на анемію навіть коли гемоглобін та еритроцитарні індекси ще залишаються в нормі.

Алергія. Якщо у дитини виникають алергічні симптоми у вигляді висипу, шкірних почервонінь, нежитю, сльозотечі та ін., необхідно насамперед здати той самий ОАК (перевірка кількості еозинофілів) та загальний імуноглобулін Е – це маркери паразитарних інвазій, а також усіх алергічних захворювань.

Вітамін D. Для профілактики рахіту та інших патологічних станів дуже важливо стежити за показниками цього гормоноподібного вітаміну в організмі дитини. За дефіциту вітаміну D з кісток вимивається кальцій та фосфор, що є особливо небезпечним у процесі зростання організму.

Уважно стежте за станом здоров’я вашої дитини! Багато навіть “непомітних” захворювань без адекватного лікування можуть призвести до серйозних наслідків у дорослому віці.