Розвиток дітей

Розвиваючі ігри на вулиці

Для здоров’я малюка обов’язково потрібні прогулянки на свіжому повітрі – ця проста істина відома кожній мамі. У будь-яку погоду можна знайти підходяще заняття і тоді проста прогулянка перетвориться в захоплюючу розвиваючу гру.

Перш за все, обговорюйте з малюком все, що зустрінете на прогулянці. Розкажіть, чому змінюються пори року, чому влітку сонячно, а восени дощитиме. Запитайте дитину, чим їй подобається кожна пора: взимку – багато снігу, влітку – сонечко, квіти, фрукти, навесні – перша трава, восени – гарне кольорове листя.

Ігри на розвиток інтелекту, уяви та мовлення

По дорозі в парк обговорюйте з малюком все, що побачите. Поговоріть про пори року, про те, які явища природи трапляються влітку, взимку, навесні. Розкажіть, що засмучуватися через погану погоду не варто. Нехай восени йде дощик, зате в парку багато красивого опалого листя. А взимку можна буде кататися на санках і грати в сніжки. Весною милуватися цвітінням дерев, квітів…Поміркуйте разом про те, які природні явища прикрашають пори року: наприклад, літо – метелики, квіти, сонечко, осінь – опале листя, зиму – снігові замети, а весну – струмочки, в яких можна пускати кораблики.

Скажіть малюкові, що ви сьогодні не мама чи тато, а герой улюбленої казки або приїжджий з далеких країн. Ви ніколи не були на вулиці і зовсім не знаєте, як тут все влаштовано. Задавайте малюкові явно прості і смішні питання, просіть називати кожен предмет, що з’являється у вас на дорозі. Нехай він вам розповість, навіщо він потрібен, і що з ним робити. Таким способом малюк буде вчитися формулювати свої думки, описувати предмети, орієнтуватися в просторі.

З’ясуйте у малюка, чи знає він що таке хмари, звідки вони беруться. Тепер запитаєте, на що схожа та чи інша хмаринка або їх скупчення. Поспостерігайте разом, як хмари в небі весь час змінюють форму, рухаються. Можна придумати цілу історію зі своїми героями. Ця гра чудово розвиває уяву і фантазію.

Ігри на розвиток рухів

Прогулянка на вулиці для дитини – перш за все чудова можливість порухатися, що в умовах міської квартири не завжди виходить. Адже рух прямо пов’язаний з розвитком інтелекту, мови, просторових уявлень, емоційної сфери навички взаємодії з оточуючими. Забезпечте малюкові максимум природної рухової активності. Нехай він бігає, стрибає, ходить по сходах, бордюрах, стовбурах дерев, грає в рухливі ігри з іншими дітьми. Крім забрудненого одягу ви отримаєте колосальну користь для його розвитку.

Гра на розвиток рухів: хто як ходить

Дорослий називає відомих малюкові тварин, птахів, предмети. Завдання дитини зобразити, хто як пересувається. Наприклад, говорите: «Зайчик» – малюк повинен стрибати вперед, «Ведмедик» – йти, клишоного і перевалюючись, «літак» – бігти з розставленими руками, «Солдат на параді» – йти, високо піднімаючи ноги і карбуючи крок. Можна помінятися ролями, нехай малюк загадує звіра або предмет, а ви вдаєте.

Гра на розвиток рухів: широка річка

Покладіть дві палиці паралельно одна одній. Це – береги річки. Потрібно перестрибнути з одного берега на інший і “не намокнути”. Спочатку нехай малюк стрибає з місця. Пізніше можна розширити “береги” і запропонувати йому стрибати з розгону.

Гра на розвиток рухів: йдемо по купинах

Візьміть з собою на вулицю пачку одноразових паперових тарілок. Розкидайте їх по землі, але так, щоб малюк зміг крокувати по них. Попросіть дитину уявити, що земля – це болото, яке треба перейти, щоб потрапити до царівни-жаби (в її ролі може виступити іграшкова жаба) або будь-якого іншого казкового персонажу. Йти треба по купинах-тарілках, і ні в якому разі не зробити крок в “болото”. Малюк буде вчитися утримувати рівновагу, планувати, як краще поставити ногу.

igri_na_vulici_z_myachem

Ігри з м’ячем

Візьміть на прогулянку м’ячик середніх розмірів (18-20 см. в діаметрі) і запропонуйте дитині пограти з в різні ігри.

Гра «Лови м’ячик!»

Ця гра підходить для найменших, для тих, хто тільки вчиться утримувати м’яч в руках. Встаньте напроти дитини, назвіть її на ім’я і скажіть: “Лови м’ячик!”, Потім киньте малюкові. Він повинен зловити його і кинути вам. Кидати потрібно двома руками знизу, а ловити, витягаючи руки вперед і хапаючи м’яч руками, не притискаючи його до грудей. Можна ускладнити гру, кидаючи м’яч в вище або нижче і одночасно попереджаючи малюка. Ця гра розвиває швидкість реакції і координацію рухів.

Читайте також:

Як розвивати координацію рухів у дітей

Розвиваючі ігри для дітей 2-3 років

7 розвиваючих ігор для дітей 3-4 років

Гра «Їстівне – неїстівне»

Можна пограти в знайому багатьом з дитинства гру – «Їстівне – неїстівне». Ведучий кидає м’яч і одночасно називає предмет. Якщо його можна з’їсти – дитина повинна зловити м’ячик, якщо ні – ловити м’яч не слід. Якщо в грі беруть участь кілька дітей, то розташуйте їх трохи подалі від себе. Нехай дитина, що зловила “їстівний м’яч”, робить крок вперед. Хто першим дійде до того, що водить, сам стає ведучим.

Веселі змагання

Якщо з вами гуляють й інші діти, влаштуйте між ними веселі змагання. У кого з малюків краще вийде:

  • кинути м’яч об землю так, щоб він відскочив якомога вище.
  • кинути м’яч високо вгору і зловити двома руками.
  • покотити м’яч вперед і постаратися наздогнати.
  • кинути м’яч у ціль з різної відстані правою, а потім лівою рукою.
  • кидати м’яч один одному без попередження – хто впіймає.
  • вдарити по м’ячу ногою – у кого далі покотиться.
  • покласти два камінчики на доріжці і спробувати прокочувати м’яч між ними, поступово звужуючи відстань.

Якщо ви гуляєте удвох з малюком, нехай він змагається з вами, тільки не забувайте іноді програвати маленькому спортсмену.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Ігри в калюжах

Калюжа – безсумнівне джерело радості для будь-якого малюка, а для мами – нескінченне засмучення. Запам’ятайте! Забороняти дитині гратися в калюжі – марна справа, вона все одно там виявиться швидше, ніж ви встигнете її спіймати. У подібних випадках діти набагато спритніші за батьків. Солодкий, як відомо, саме заборонений плід. Дозволивши дитині вдосталь награтися в калюжах на прогулянці, можна сподіватися, що вона не полізе в воду, йдучи в нових черевиках в гості до бабусі.

Ігри в воді не такі страшні, як здається більшості батьків. Це нормальний прояв дитячої пізнавальної активності, так навіщо ж позбавляти дитину цього задоволення. Для дорослих, ігри з дитиною в калюжах – прекрасний привід згадати власне дитинство і трохи подуріти. Головне, подбайте про відповідне водонепроникне взуття взуття. Штани також краще вибрати непромокальні. Звичайно, нову куртку одягати не варто… Калюжі бажано знаходити різної форми і глибини, але недалеко від будинку. Довга дорога назад додому мокрій дитині все ж небажана.

Ігри в калюжах: вимірюємо калюжі

Почнемо з периметра. Рахуйте кроки вголос з малюком, йдучи по межі калюжі. Переходьте до наступної, вивчаючи її тим же способом. Дорослий запитує, яка калюжа більша, а яка менша, малюк порівнює.

rozvivayuchi_igri_na_vulici

Тепер глибина. Міряти її краще все ж палицею, в іншому випадку є ризик зачерпнути воду чобітьми. При безпечній глибині дозвольте дитині ходити по калюжі, тупаючи ногами і піднімаючи бризки, але так, щоб навколо не було випадкових перехожих. Якщо на прогулянці ви зустріли приятелів малюка з такими ж демократичними мамами, можна влаштувати змагання у кого бризок буде більше. Задоволення всіх дитячої компанії і прання для мами – гарантовані!

Ігри в калюжах: перші уроки фізики

Наступного разу можна освоїти не менш захоплюючу гру “тоне-не-тоне”. Для неї знадобляться пластмасові іграшки, пластикові пляшки, які можна захопити з дому і знайдені на вулиці деревинки всіх калібрів, камінчики, листочки. В процесі гри дитина познайомиться з властивостями предметів і зробить багато відкриттів. Другим етапом гри буде пошук і діставання морських скарбів за допомогою палиці, – треба ж виловити всі ті формочки і лопатки, які все ж затонули.

Ігри в калюжах: кораблики

Знайшовши в парку струмочок або канавку, обов’язково відправте по ньому в плавання кораблик! Його можна зробити на місці з трісочки або пластикової пляшки, але краще виготовити вдома заздалегідь. Для цієї мети прекрасно підійде шматок пінопласту. Не забудьте виготовити вітрило з пакета або паперу. Нехай малюк намалює ілюмінатори і якір, придумає кораблю назву і з вашою допомогою напише його на борту. Спуск на воду бажано провести урочисто, сказавши промову. Якщо корабель поплив далі, ніж передбачалося, або ви його втратили, переключившись на інші ігри, дитина може почати турбуватися. Придумайте разом з малюком історію про далекі мандри та пригоди вашого відважного кораблика, і розставання з ним пройде значно легше.

Веселої вам прогулянки!