Виховання дітей, Розвиток дітей, Сім'я

Батьки як приклад. Розвиток мовлення дитини у сімейному колі

batki_yak_priklad

Усіх батьків рано чи пізно починає турбувати питання правильного мовлення дитини. Лише тоді, коли дитина постійно чутиме чітке, виразне мовлення, вона навчиться правильно розмовляти, краще розумітиме мовлення оточуючих, легко передаватиме власні думки й бажання. Тож, сьогодні ми поговоримо про важливу роль батьків у розвитку мовлення дитини.

rozvitok_movlennya2

Розвиток мовлення дітей в сім’ї – один з найважливіших періодів розвитку дитини, коли батькам потрібно постійно стежити за всім, що відбувається. Це має стати певним обов’язком в сім’ї, предметом їх постійної уваги і контролю.

Перш за все, це проявляється в тому, як розвинене мовлення у самих батьків. Вони мають стати прикладом для дитини, демонструючи грамотне і чисте мовлення, витримуючи потрібну інтонацію.

Мовлення у дитини розвивається паралельно в двох напрямках: по-перше, усвідомлення мовлення оточуючих її людей, а, по-друге, формування власного мовлення. При цьому, перший напрямок у розвитку випереджає другий. І особливо чітко це помітно у дітей після півтора року, коли вони цілком розуміють, що їм говорять навколишні люди, але самі розмовляють ще дуже погано. Як правило, словниковий запас у них не перевищує сорока слів.

Але, в розвитку власного мовлення у дітей може спостерігатися відставання. Для попередження цього потрібно зацікавити дитину в спілкуванні, щоб у неї з’явилося бажання спілкуватися. Наприклад, можна спонукати дитину на другому році життя перераховувати навколишні предмети, наприклад, іграшки або називати близьких людей, які її оточують. І займатися цим треба багато і постійно.

Часто затримка в розвитку мовлення у дитини може проявлятися в такий спосіб, що вона, замість того, щоб називати предмети або просити щось словами, показує це мімікою або жестами. Як правило, батьки та інші родичі розуміють дитину і виконують її прохання, виражене якимось звуком або жестом, але робити цього не слід. Потрібно пояснити малюкові, що якщо він щось хоче, то повинен сказати це словами, навіть якщо зрозуміло, що малюк потребує.

Тож, як Ви зрозуміли, мовлення дорослих – приклад для дітей. Успіх мовленнєвого розвитку дитини насамперед залежить від мовлення дорослих, які оточують її з раннього дитинства. Малюк навчається говорити завдяки слуху і здібності до наслідування. Добре відомо, що дитина дошкільного віку легко наслідує неправильну вимову дорослих.

Яскраве та виразне мовлення дорослих привертає увагу дітей, полегшує розуміння її і запам’ятовування. Сухе, монотонне мовлення не повинно бути зразком для наслідування. Виразність забезпечується інтонацією, що надає мові мелодійності. Проте не можна кричати в розмові з дитиною. Голосна, криклива вимова викликає у дітей байдуже ставлення до її змісту, роздратованість у поведінці. Дитина намагається відповісти батькам таким же тоном і це надає мові відтінок грубості. Слід дотримуватися відповідного темпу мовлення.

Розвиваємося і навчаємося – граючить

rozvivaemosya_i_navchaemosya_-_grayuchit

Найкраще для розвитку мовлення дитини допоможуть ігри. Саме для проведення ігор різних типів із мовленнєвими завданнями Вам допоможуть запропоновані правила:

  • пам’ятайте, що саме в дошкільний період мовлення дитини розвивається найінтенсивніше, а головне, воно гнучке для подолання мовленнєвих вад, тому чим раніше Ви звернетеся за допомогою до спеціаліста, тим швидше дитина оволодіє правильним мовленням.
  • не забувайте, що дитина тільки-но починає вчитися правильно розмовляти, і Ваше завдання – допомогти їй у цьому.
  • кожна дитина – індивідуальність, її розвиток відбувається за власними законами, тому не порівнюйте свого малюка з однолітками.
  • якомога більше розмовляйте з дитиною, спонукайте її до запитань. А пояснюючи щось, говоріть чітко, виразно, спокійно.
  • ігрові завдання не повинні бути занадто простими (малюку нецікаво їх виконувати), чи складними (дитина відчуватиме невпевненість у своїх силах). Добирайте навантаження таким чином, щоб воно відповідало вікові, мовленнєвим і психофізичним можливостям дитини, було цікавим та доступним для сприймання.
  • може статися, що дитина не спроможна виконати завдання. Запропонуйте їй полегшений варіант. Якщо ж і він не вдається – відкладіть гру і поверніться до неї завтра.
  • не примушуйте дитину продовжувати гру, якщо в неї щось не виходить або вона втомилася. Внаслідок примусу у малюка виникає страх перед можливим покаранням, і вся енергія піде не на розумову роботу, а на подолання небажання продовжувати заняття.
  • навчайте за допомогою активної дії і живого невимушеного спілкування. Саме так дитина навчиться правильно розмовляти.
  • не соромтеся звертатися за допомогою логопеда. Адже тільки завдяки співпраці логопеда й батьків, використання цікавих і доступних видів роботи допоможуть нормалізувати процес оволодіння мовленням.

Правила, яких потрібно дотримуватися батькам під час спілкування з дітьми

pravila_yakih_treba_dotrimuvatis_v_spilkuvanni

  • 1. Бажано, щоб дитина чула літературну мову в сім’ї, тому що мовлення дитини розвивається шляхом наслідування мовлення людей, які її оточують. Мовлення батьків, усіх членів сім’ї – це перший зразок, який наслідує дитина. Навіть якщо Ви мовчазні від природи – все одно постійно говоріть з малюком.
  • 2. Супроводжуйте свої дії словами! Але не говоріть у порожнечу – дивіться малюку в очі. Це особливо важливо, якщо Ваш малюк надто активний і постійно рухається.
  • 3. Завжди підтримуйте прагнення дитини до спілкування, вислуховуйте її уважно, не перебивайте. Відповідайте на всі питання спокійно, неквапливо, чітко, виразно, голосом середньої сили, правильно виголошуйте звуки і слова – це допоможе малюку швидше опанувати правильну вимову.
  • 4. Шануйте дитину! Давайте їй можливість чути себе і Вас. Під час розмови намагайтеся вимкнути телевізор, радіо тощо.
  • 5. Ніколи не сюсюкайте з дитиною і не відтворюйте неправильне мовлення дитини.
  • 6. Говоріть повільно, простими словами, короткими фразами, витримуйте паузи між фразами, тоді й діти, наслідуючи Ваше мовлення, навчаться правильно говорити.
  • 7. Постійно читайте дитині добрі вірші, казки, розповіді, перечитуйте їх декілька разів, діти краще сприймають знайомі тексти.
  • 8. Не вимушуйте дитину вивчати довгі вірші, не перевантажуйте мовним матеріалом.
  • 9. Чітко називайте нові предмети та їх ознаки, спонукайте дитину до обстеження предмета.
  • 10. Особливу увагу приділяйте розвитку дрібної моторики, бо вона безпосередньо пов’язана з розвитком мовлення.

Отже, дорослі повинні прагнути до того, щоб забезпечити правильний мовленнєвий розвиток дитини, починаючи вже з перших місяців її життя. Правильне мовлення допомагає малюку встановлювати контакти з іншими дітьми, вільно передавати свої думки і побажання, сприяє успішному навчанні у школі.