Вагітність і пологи, Здоров'я дитини, Планування вагітності

Менструальний цикл: як зрозуміти своє тіло?

menstrual_cycle_calendar

Ой, часом так не просто бути жінкою: то головний біль, то швидка втома, то погане самопочуття, то набряки за два тижні, то дратівливість за день до менструації, а часом чого варте самопочуття під час менструальної кровотечі. Одним словом – не просто! Проте жінку на те і було створено чутливою до найменших змін, щоб мати можливість швидко пристосовуватись до середовища, до росту й розвитку нового організму, мати можливість відчути небезпеку від найменшого несприятливого фактору. Сила, а також і слабість жінки у її чутливості, мінливості. Як дати собі ради з таким чутливим жіночим тілом? Як розуміти, що саме це тіло потребує?

. . . . . . .

Зміни в жіночому тілі після настання першої менструації ( менархе ) в середньому в віці 12-13 років до менопаузи ( клімаксу ) переважно до 49 – 52 років відбуваються періодами, і називаються – менструальним циклом. Середньостатистично менструальний цикл триває 28 днів, а безпосередній період кровотеч 4-5 днів. Треба сказати, що якщо ваші показники не збігаються з середніми, це ще не причина для хвилювань, адже нормою вважається тривалість менструального циклу від 21 до 35 днів, тривалість менструальної кровотечі 2 – 7 днів.

Регуляцію менструального циклу можна порівняти з оперетою: найголовнішим буде автор лібретто – гіпоталамус, ділянка головного мозку, що виробляє гонадотропін вивільнюючий гормон, наступним за важливістю є диригент – гіпофіз, що продукує фолікулостимулюючий та лютеїнізуючий гормон; відповідно оркестром є яйник, у якому дозріває фолікул з яйцеклітиною, а також синтезуються гормони естроген та прогестерон; прима співачкою без сумніву є матка.

Читайте також: 7 ознак менструального циклу, коли вам треба до гінеколога?

Найлегше жінці орієнтуватися по виділенням: перший день менструації – це початок кров’янистих виділеннь з матки; найчастіше, менструальна кровотеча триває 4-5 днів, хоча допустимою вважається тривалість з 2 до 7 днів, що не супроводжується незвичним інтенсивним болем, сильним дискомфортом. Наступним ключовим етапом є настання овуляції. За 4 дні до овуляції виділення набувають характеру еластичного слизу. Вимірюючи тягучість слизу, жінка досить точно може орієнтуватися у своїй плідності, а відповідно, і в безплідних періодах, коли немає потреби запобігати настання вагітності, так званий біологічний метод відтермінування вагітності. Якщо менструальний цикл триває 28 днів, то овуляція здебільшого припадає на 14 день.

Увага, період до овуляції найбільш чутливий до стресових ситуацій, він може скоротитись, або навпаки подовжитись. Тому, якщо ви користуйтесь біологічним методом контролю над вагітністю, тоді не покладайтесь лише на математику, визначаючи день овуляції й відповідно неплідний період. Період після овуляції, натомість є практично постійним для кожної жінки, і триває переважно 13-14 днів, допустима тривалість від 11 до 16 днів.

Підготувала лікар Ольга Летнянчик.