Принципово різняться два види головного болю у вагітних: “головний біль напруги” і мігрень. Для першого характерне почуття здавленості (наче обручем), розповсюджується на всю поверхню голови, але частіше в області потилиці. Її причини – психоемоційний стрес, перевтома, перенапруження м’язів шиї.
Мігрень має інші причини і кілька характерних відмінностей: це приступоподібний пульсуючий біль в одній (лівій чи правій) половині голови, що супроводжується нудотою, світлобоязню, дратівливістю від звуків, слабкістю і іноді блювотою. Вона майже завжди має пусковий фактор, після впливу якого починається приступ. Жінки, що мали мігрень, або мігренеподібну біль досить часто відчувають наближення цього болю, а саме: сонливість, позіхання (ознаки гіпоксії мозку), або навпаки знервованість, метушливість. Для цього виду болю характерне наростання інтенсивності, і тому важливо “допомогти” якнайшвидше.
Причини мігрені пов’язують із зміною тонусу судин голови, що відбуваються внаслідок гормональної перебудови в жіночому організмі. Пусковими факторами можуть виступати стрес, хвилювання, перевтома, нестача сну або його надлишок, яскраве світло, різка зміна погоди, згубні звички у вигляді куріння, або гучні звуки.
Деякі експерти також звертають увагу майбутніх мам і на те, що нерідко мігрень з’являється через неправильний режим харчування, вживання недостатньої кількості води, а також вживання продуктів, здатних викликати приступи. До них варто віднести міцний чай і каву, цитрусові фрукти і консерви, солодкі газовані напої і червоне вино.
Третьою і найбільш серйозною причиною головного болю на пізніх термінах може бути прееклампсія – стан, при якому підвищується артеріальний тиск і порушується робота серцево-судинної системи. Тому, якщо у вас часто болить голова і біль довго не проходить(наприклад: довше, аніж добу, і частіше аніж один раз на тиждень), а також у вас не звично високі показники артеріального тиску – обов’язково зверніться до лікаря.
Як полегшити головний біль майбутній мамі
Коли людину турбує головний біль, перша і майже єдина думка в голові – позбутися її. Деякі ліки “від голови” допустимо приймати і вагітним, але спершу обов’язково спробуйте немедикаментозні засоби. Тим більше, що, прийнявши таблетку, ви виправили тільки симптом, а не причину, яка дуже часто криється в стресі і напруженому стані організму. Отже:
1. Спробуйте повністю розслабитися і думати тільки про хороше. Повноцінний відпочинок, спокійна музика, прогулянки на свіжому повітрі і повноцінний нічний сон – ось, що допомагає позбутися стресового стану. Багатьом це буває дуже важко зробити, якщо так – допомогти може спеціально розроблена програма для розслаблення. Знайти таку можна, в мережі Інтернет, в центрах для вагітних або купити CD із записом.
2. Зверніться до фахівця з масажу або остеопатії. Якщо причина головного болю – в м’язовій напрузі, ці засоби здатні творити чудеса. Крім того, лікар покаже вам основні вправи, які можна робити самостійно вдома.
3. Харчуйтеся правильно і регулярно! Кожна вагітна жінка обов’язково повинна якісно і повноцінно харчуватися, ділячи свій раціон на невеликі порції, які найкраще вживати часто, але потроху. У тому випадку, коли немає можливості зайти додому на обід або вечерю, можна взяти з собою в дорогу щось перекусити, наприклад, фрукти або печиво. Голод дуже негативно позначається на голові!
4. Займайтеся гімнастикою для вагітних регулярно. Більшість експертів твердо впевнені в тому, що регулярні фізичні навантаження відмінно допомагають вагітним жінкам позбутися багатьох проблем, у тому числі і головного болю, викликаного навантаженнями і стресом. Під час занять нормалізується рівень цукру в крові, відновлюється дихальний ритм, можна повністю позбавившись від задишки.
5. Зробіть теплий або холодний компрес. Прикладіть до хворого місця щільну тканину, попередньо намочивши її у воді потрібної температури. При мігрені частіше ефективні теплі компреси, а при головному болі перевантаження – холодні на основу шиї.
6. Прийміть контрастний або прохолодний душ. Цей метод є одним з найефективніших в боротьбі з сильною мігренню. Він дозволяє швидко розширити судини і отримати полегшення.
7. Прогулянка на свіжому повітрі незамінна і не тільки від головного болю.
8. Спробуйте знімати головний біль місцевими засобами, наприклад: бальзамом “Золота зірка”, існує дуже багато подібних композицій, що містять різні лікувальні ефірні олії, і мають, так званий, відволікаючий ефект. Будьте обережні, якщо у вас алергія на подібні речовини, а також дуже чутлива суха шкіра. Делікатний масаж над бровами, з обох боків скроней, поза вухами, ззаду шиї, а особливо, при початкових ознаках розвитку головного болю буває досить ефективним.
9. Пийте достатню кількість води приблизно 2 літри на добу. Уважно ставтеся до кількості випитої води в день! Адже коли замало води – це небезпечно для дитини, головний біль може вказувати на дефіцит води. Надлишок води може спричинити набряки і підвищення артеріального тиску. В такому випадку лікар має перевірити чи не розвивається токсикоз вагітних.
Чи можна приймати таблетки від болю голови під час вагітності?
Безсумнівно, безпечні ліки є. Однак не варто кидатися до них при першій нагоді, – вони знімають тільки симптом, в той час як причина болю залишається. Перед прийомом краще проконсультуватися з лікарем.
Найбільш безпечні ліки від головного болю під час вагітності – парацетамол – допустимо на будь-яких термінах за умови, що ви не будете перевищувати дозу. Спробуйте найменші дози парацитамолу 200 мг або 325 мг. Можливо доведеться взяти ще одну таблетку, але пам’ятайте, що це ліки і вони мають протипокази і побічні дії. З тих же причин не варто приймати парацетамол довше, ніж 3 дні поспіль без призначення лікаря.
Будь-які комбіновані таблетки від голови, такі як Пенталгін, Темпалгін та ін. при вагітності краще не використовувати. Крім основної діючої речовини в них містяться добавки, які можуть негативно вплинути на плід. Строго протипоказані протимігренозні препарати на основі триптану (суматриптан та ін.), оскільки вони володіють чітко вираженим абортивним ефектом.
Коли необхідно звернутися до лікаря
Головний біль на пізніх термінах може бути ознакою підвищеного артеріального тиску. Це вельми небезпечний стан, в поєднанні з появою білка в сечі воно носить назву прееклампсії. Необхідно якомога швидше звернутися до лікаря і почати лікування артеріальної гіпертензії.
Також обов’язково зверніться до лікаря, якщо:
– головний біль з’являється вранці, відразу ж після пробудження;
– мігрень стала постійною, а її характер більш інтенсивним, і популярні методи позбавлення від неї вже не допомагають;
– біль супроводжується порушенням діяльності нервової системи: зниженням чутливості, онімінням і судомами в кінцівках, погіршенням зору, слуху, мови;
– біль супроводжується підвищенням артеріального тиску, набряками або нудотою.
Чи залишиться головний біль до кінця вагітності?
Скоріш за все ні. Велика частина жінок, що зіткнулися з головним болем на початку вагітності, повністю позбавляється від неї до другого триместру. Деякі фахівці впевнені, що даний факт пов’язаний зі стабілізацією гормонального фону і адаптацією організму майбутньої мами до вагітності.
. .
. .