Здоров'я дитини

Перші місячні у дівчинки-підлітка: менструальний цикл, порушення та відхилення.

pershi_misyachni_u_divchinki-pidlitka_menstrualnii_cikl

Під впливом гормонів, починаючи з 10-11 років, репродуктивна система дівчинки починає сильно змінюватися. У першу чергу збільшується розмір матки і яєчників. Потім наростає шар, що вистилає її зсередини – ендометрій. Він необхідний для забезпечення прикріплення, харчування і розвитку заплідненої яйцеклітини. Якщо ж у певному циклі запліднення не відбулося, то незатребуваний ендометрій відторгається від стінок матки і з кров’ю вимивається з організму. Саме це і є менструацією. Відразу після закінчення, ендометрій наростає заново, починається новий менструальний цикл.

Перші місячні у дівчинки-підлітка: менструальний цикл

Всі репродуктивні процеси в організмі жінки, жорстко підпорядковані певному графіку – овулярно-менструальному циклу. В ідеальній ситуації він становить 28 днів, але можливі й певні відхилення в будь-яку сторону: від 21 до 35 днів. Визначає його тривалість та інтенсивність поєднання гормонів естрогену і прогестерону.

Але у дівчаток-підлітків такий цикл встановлюється через 1-2 роки. Доти порушення циклу є нормою. Головне, щоб тривалість затримки не була більше трьох місяців, а тривалість однієї менструації – більше 10 днів.

Щоб відстежувати циклічність менструацій, з самого початку слід вести календар, відзначаючи в ньому не тільки початок і кінець менструації, але і інтенсивність, хворобливість, характерні для кожного з днів. Такий календар дозволить відстежувати зміни і визначити початок проблем.

Перші місячні у дівчинки-підлітка: відхилення від норми

Ми вже говорили про те, що занадто ранній або пізній початок менструації має викликати серйозну стурбованість. Але є ще ряд ситуацій, коли потрібна термінова консультація лікаря:

Нерегулярні менструації

У перші два роки цикл може бути дуже непостійним, але якщо після останніх місячних пройшло більше трьох місяців, необхідно звернутися до лікаря.

Тривалі менструації

Під час стабілізації циклу тривалість менструацій може бути досить різноманітною, але якщо від початку пройшло більше 9-10 днів, а вони не закінчуються, варто негайно звернутися до гінеколога.

Рясні менструації

У нормі за один цикл виділяється 50-150 мілілітрів крові. Більш рясна менструація може свідчити про відхилення. Визначити це можна за кількістю прокладок. Якщо середня або велика прокладка наповнюється швидше, ніж за 3-4 години, це вже відхилення.

bolyuchi_misyachni

Перші місячні у дівчинки-підлітка: хвороблива менструація

Часто дівчата-підлітки скаржаться, що у них менструація проходить досить болісно. Сильні спазми в нижній частині живота, біль у попереку, перепади настрою – все це може істотно погіршити самопочуття і змусити на перші дні менструації змінювати свій спосіб життя, відмовляючись від прогулянок, занять спортом, а іноді навіть відвідування школи.

Але лікарі вважають, що це ненормальний стан, який вимагає обстеження та корекції. Можливими причинами можуть бути особливості будови органів репродуктивної системи, наприклад, викривлена шийка матки.

У легких випадках можна обмежитися прийомом спазмолітиків або легких знеболювальних, але якщо вони не можуть зняти неприємні відчуття або доводиться приймати їх довше одного дня, то варто звернутися до лікаря і пройти обстеження.

pershi_misyachni_u_divchinki-pidlitka_vizit_do_ginekologa

Перші місячні у дівчинки-підлітка: перший візит до гінеколога

Багато жінок впевнені, що гінеколога можна не відвідувати до початку статевого життя, оскільки до цього жодних проблем бути не може. Але насправді це зовсім не так, і багато захворювань починаються якраз в підлітковому віці, коли йде формування репродуктивної системи.

Тому лікарі наполегливо рекомендують приурочити перші відвідини жіночого фахівця до закінчення першої менструації. Гінеколог зможе відповісти на всі запитання, що виникли у дівчини, пояснити процеси, що з нею відбуваються, проконсультувати з питань контрацепції.

Але найважливіше, що завдяки першому відвідуванню гінеколога, ініційованому мамою, дівчина повинна на все життя запам’ятати, наскільки важливо регулярно проходити обстеження.

Мами повинні пам’ятати, що це для них менструація – регулярне і банальне явище. Для їх дівчинки менархе може стати справжнім шоком, до якого потрібно заздалегідь і правильно підготуватися.

Читайте також:

Перші місячні у дівчинки-підлітка: коли і як це станеться

Перші місячні у дівчинки-підлітка: правила гігієни під час місячних