До харчування в першому триместрі вагітності майбутня мама повинна підходити з величезною відповідальністю. За великим рахунком, дієта для вагітних – це основа основ здоров’я майбутньої мами і її малюка. І особливо ретельно потрібно підходити до харчування в перші місяці вагітності, оскільки саме в цей період закладаються всі основні функції, системи та органи дитини.
У першому триместрі жінку нерідко турбують токсикози, нудота, печія і виникають проблеми зі стільцем. Правильне харчування в ці терміни допоможе подолати можливі труднощі і послужить основою правильної закладки органів і нормального розвитку плоду.
Основні правила харчування в першому триместрі вагітності
Метою харчування в першому триместрі вагітності є забезпечення організму матері будівельним матеріалом, необхідним для формування основних органів дитини.
Крім того, правильне харчування, дотримання якого повинно починатися вже з перших днів вагітності, покликане забезпечити жіночий організм вітамінами, мікроелементами, нормалізувати роботу травного тракту і запобігти або ослабити прояви раннього токсикозу.
Щоб майбутня дитина не страждала від дефіциту поживних речовин, не слід дотримуватися принципу «їсти за двох», просто необхідно забезпечити свій організм і організм вашого майбутнього малюка повноцінною, але здоровою їжею.
Раціон харчування в першому триместрі вагітності
Режим харчування в першому триместрі повинен бути «подрібненим», прийоми їжі часті, до 5-6 разів на день і невеликими порціями.
Такий режим харчування сприяє кращому засвоєнню продуктів і всмоктуванню поживних речовин. Часті перекуси запобігають переїданню і зайвому збільшенню ваги, згладжують симптоми токсикозу.
Крім того, «подрібнене» харчування нормалізує роботу кишечника і забезпечує регулярний стілець. Останній прийом їжі повинен бути за 2-3 години до відходу до сну.
Кулінарна обробка продуктів для вагітних
Харчування в першому триместрі – це перш за все здорове харчування, тому їжу слід відварювати, запікати або готувати на пару. Смажені страви збільшують і без того підвищене навантаження на шлунок і печінку, гірше засвоюються і перетравлюються. Крім того, при обумовлених способах приготування їжі в ній максимально зберігаються вітаміни, необхідні при вагітності.
Температура їжі
Їжа не повинна бути занадто гарячою, більше 60°C і дуже холодною, менше 15°C. Гаряча або холодна їжа подразнює шлунок, порушує процеси травлення і гірше засвоюється. Крім того, порушення температурного режиму не сприяє апетиту, що має значення при нудоті.
Вільна рідина при вагітності
Вживання вільної рідини не повинне перевищувати 1,5л в день. Надмірне споживання води збільшує навантаження на нирки. Слід відмовитися від прийому міцного чаю і кави, що сприяє спазму кровоносних судин, підвищення тиску (може призводити до викиднів).
Вживання солі у першому триместрі вагітності
Кількість солі не повинна перевищувати 5-6 гр в день. Її надлишок збільшує спрагу, призводить до затримки рідини в організмі і набряків і несприятливо діє на сечовидільну систему.
Алкоголь при вагітності
Алкоголь категорично протипоказаний під час вагітності, особливо в першому триместрі. Споживання спиртних напоїв порушує процеси формування основних органів і систем плоду, що призводить до виникнення грубих вроджених вад, несумісних з життям і переривання вагітності.
Вітаміни в першому триместрі вагітності
Величезне значення в першому триместрі мають вітаміни. Тому слід вживати у великій кількості свіжі овочі і фрукти. Адже фрукти – це рослинна клітковина, яка сприятлива для нормального функціонування кишечника та джерело вітамінів і мінералів.
Фолієва кислота важлива при формуванні нервової системи ембріона, кальцій потрібен для формування кісткового скелета і зубів, вітамін Д для профілактики рахіту, фосфор необхідний для головного мозку, залізо запобігає анемії, магній, вітамін Е і В6 перешкоджають перериванню вагітності, йод впливає на інтелектуальний розвиток дитини після народження.
. . . . .
Відмова під час вагітності від дієт для схуднення
Вагітність – невдалий час схудення і формування фігури. Зараз всі сили повинні бути зосереджені на забезпечення майбутньої дитини усіма поживними речовинами, вітамінами і мікроелементами. Однак і переїдання так само шкідливе, як і недоїдання.
Що не можна їсти в першому триместрі вагітності
У список небажаних продуктів входять всі барвники, консерванти, підсилювачі смаку і стабілізатори – вони є токсинами не тільки для матері, але і для її майбутнього малюка.
Соленості, копченості та прянощі теж не рекомендуються – подразнюють травний тракт, викликають спрагу, збільшують навантаження на печінку.
Варто відмовитися від споживання простих вуглеводів, які швидко перетворюються в жири і відкладаються у вигляді зайвих кілограмів, сприяють підвищенню цукру в крові і розвитку гестаційного цукрового діабету, а також діабету у дитини після народження.
Жири тваринного походження посилюють нудоту, навантажують печінку, шлунок і підшлункову залозу, тому їх споживання слід обмежити.
Список продуктів, які слід обмежити під час вагітності
- хліб, особливо пшеничний, здоба, свіжа випічка (сприяє газоутворенню).
- морозиво, шоколад, цукерки, тістечка з кремом.
- копченості, солені вироби з м’яса та риби.
- консерви м’ясні, рибні.
- тваринні жири (свинячий, яловичий, баранячий), сало, маргарин.
- майонез, оцет, хрін, гірчиця, прянощі.
- міцна кава, чай, солодкі газовані напої.
- фаст-фуд, напівфабрикати.
- ковбаси, сардельки, сосиски.
- яйця смажені.
- наваристі і концентровані м’ясні та рибні бульйони (багато екстрактивних речовин).
- гриби в будь-якому вигляді (газоутворення).
- цитрусові при алергії, горіхи.
- пельмені, чіпси, сухарики, крабові палички.
- жирний сир і сметана, вершкове масло.
. . . . . . . . . .
Нехтування здоровим харчуванням вже на ранніх стадіях вагітності загрожує майбутній матері розвитком або ускладненням токсикозу. А грубе порушення правил харчування може обернутися формуванням різних вад розвитку плоду і навіть перериванням вагітності.
Читайте також “Харчування при вагітності по тижнях” та Вправи Кегеля для вагітних
. .
. .