Правильне харчування при вагітності дуже актуальне, тому що саме від того, що їсть жінка, багато в чому залежить, як буде розвиватися її дитина. Наприклад, від того, чи достатньо вагітна отримує білка, залежить, чи буде вистачати дитині будівельного матеріалу.
До того ж, багато продуктів надають саме згубний вплив на стан і розвиток дитини, та й на самопочуття матері. Від таких продуктів, природно, необхідно відмовитися. Потрібно враховувати одну важливу особливість: харчування на ранніх термінах вагітності буде дещо відрізнятися від раціону харчування вагітної жінки на останніх тижнях.
Наскільки важливо спланувати своє харчування при вагітності, розрахувати його по тижнях? Фахівці рекомендують жінкам, що чекають дитину, вносити зміни в свій раціон з найперших днів і дотримуватися певних правил в їжі аж до пологів. Це важливо і для здоров’я плоду, і для самопочуття вагітної – дозволяє контролювати свою вагу, уникнути зайвої огрядності.
З зачаттям маляти в організмі матері починають відбуватися великі зміни, змінюється гормональний фон. Природним чином різко збільшується потреба в енергії, і в першого ж тижня вагітності лікарі радять збільшити раціон на 150 калорій (при нормі – 2000). Така норма споживання діятиме до другого і третього триместрів, з початком кожного з яких раціон потрібно буде знову переглянути, щоб додати ще по 300 споживаних калорій щодня.
Середньостатистична вагітність без ускладнень протікає близько 40 тижнів. Далі розглянемо оптимальний варіант харчування, наведемо перелік продуктів, яким варто віддавати перевагу на різних термінах.
Харчування для вагітних по тижнях
1-2 тижні вагітності
З раціону різко виключається весь фастфуд, його замінюють фрукти і овочі. Поступово починаємо скорочувати смажені страви, віддаємо перевагу вареним, пареним, тушкованим. Також з першого тижня потрібно споживати багато фолієвої кислоти або в таблетках, або з такими продуктами, як зернові, салати і т.д.
3-4 тижні вагітності
Йде активне формування плоду, а значить особливий наголос робимо на здорових продуктах, багатих кальцієм – соки, овочі, молоко і молочні продукти. Поступово відмовляємося від жирного м’ясного, переходимо на пісне.
5-6 тижні вагітності
В цілому харчування залишається таким же, як і в попередній період. Однак саме з початком другого місяця вагітності збільшується ймовірність раннього токсикозу. Можливо, варто замінити м’ясне і яйця на боби і соєві. Сил додадуть сухофрукти (30 г на день), важливо якомога більше пити чистої води – до 8 склянок.
7-10 тижні вагітності
Збільшується ймовірність проблем з травленням. Краще споживати менше газоутворюючих продуктів – горох, смажену картоплю. Не зловживати солодким і хлібобулочними виробами.
11-16 тижні вагітності
Початок другого триместру, збільшуємо раціон на 300 калорій. Харчування при вагітності по тижнях легше контролювати, тому що організм сам підкаже, який продукт жінці спожити. Скелет дитини вже сформований.
16-24 тижні вагітності
У дитини прискорено формується нервова система. Збільшуємо вживання капусти, моркви – продуктів, багатих вітаміном А.
24-35 тижні вагітності
Поступово збільшуємо раціон ще на 300 калорій. Їмо часто, але малими порціями – так легше боротися з печією. У цей період плоду особливо потрібен кальцій, тому налягаємо на горіхи, червоне м’ясо і рибу, насіння.
35-40 тижні вагітності
Зовсім скоро малюк з’явиться на світ, приходить час набиратися сил. Споживайте якомога більше вуглеводів, які в безлічі містяться в злаках, фруктах і овочах. А от від жирного і білкового продукту краще відпочити.
Особливості харчування вагітних
Але це ще не всі особливості харчування вагітних жінок. У деяких випадках у жінок під час вагітності розвиваються патології, які вимагають особливого харчування. Так, при анемії у вагітних особливе харчування просто необхідне. При такому захворюванні дуже важливо збільшити споживання продуктів, що містять залізо.
Крім того, важливо не тільки знати, які продукти вживати, але і в яких поєднаннях, так як це впливає на всмоктуваність заліза в організмі людини. Жінка, що зіштовхнулася з анемією вагітних повинна проконсультуватися з лікарем не тільки про медикаментозне лікування, а й про відповідну дієту.
При ожирінні, розвиненому на тлі вагітності, може виникнути необхідність у дієтичному харчуванні для вагітних. Важливо пам’ятати, що без консультації лікаря вагітна жінка не повинна вибирати собі дієту для схуднення. Занадто великий ризик розвитку патологій і відхилень, як в організмі матері, так і в організмі дитини.
Особливо шкідливі монодієти і дієти, що вимагають тривалого голодування. І те й інше сприяє виснаженню та авітамінозу. Відновлювати стан організму, запас поживних речовин і вітамінів доведеться дуже довго, а компенсувати ту шкоду, яку такі дієти завдають дитині і зовсім неможливо.