Розвиток дітей

Пальчикові ігри для дітей

palchikovi_igri_dlya_ditei

На долоні, особливо на пальцях, розташовано безліч нервових центрів, які пов’язані з мовним та інтелектуальним розвитком. Тому розробка руки, починаючи з простого погладжування, загинання пальчиків і закінчуючи власне пальчиковими іграми – виконанням злагоджених дій пальчиками під римований віршик, – такі важливі для своєчасного оволодіння необхідними навичками.

Крім того, як ви скоро переконаєтеся, це простий спосіб весело і цікаво провести час зі своєю дитиною в будь-який момент: в проміжку між домашніми справами, по дорозі в громадському транспорті, укладаючи дитя спати. З іншого боку, пальчикова гра – хороший спосіб відволікти дитину від примх, швидко переключити її увагу.

. . . . . . . . . .

Що таке пальчикові ігри?

Хоча сенсаційний висновок щодо безумовної користі дрібної моторики зробили сучасні вчені, насправді, практика пальчикових ігор вже давно існує в нашій культурі: всім відомі «Сорока-ворона», «Коза рогата», «Ладоньки» – це, власне, і є ті самі пальчикові ігри. Так що ви їх добре знаєте і, швидше за все, вже гралися так зі своїм малюком.

Пальчикова гра – це одночасне проголошення народних потішок або інших дитячих віршиків і «маніпуляції» з ручками дитини:

У кішки – кошеня (по черзі загинаємо дитині пальчики на ручці),

У качки – каченя,

У корівки – теля,

У собачки – цуценя,

А у матусі – дитинча! (показуємо на малюка)

palchikovi_igri_dlya_ditei2

Пальчикові ігри для дітей від 4-5 місяців

Включення пальчикових ігор в заняття з малюком, звичайно ж, прямо пов’язане з його віком. До чотирьох-п’яти місяців пальчикові ігри – це, по суті, простий масаж пальчиків, погладжування, розпрямлення пальчиків.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Пальчикові ігри для дітей від 6 місяців

Починаючи з півроку вже можна включати в свій арсенал більш складні ігри. Наприклад, проведіть пальцем по долоньці дитини, загинаючи її пальчики.

Одночасно можна примовляти ось такий віршик:

Хлопчик-мізинчик,

Де ти був?

– З цим братиком

У ліс ходив,

З цим братиком

Борщ варив

З цим братиком

Кашу їв,

З цим братиком

Пісні співав,

Пісні співав та танцював,

Рідних братів потішав.

Перебирайте пальчики на ніжках чи ручках дитини від найменшого.

Горошок, квасолька, кукурузка, бараболька.

А ти, старий бобище, фур-р-р за плотище!

(Беруться за великий пальчик і трясуть його).

palchikovi_igri_dlya_ditei3

Пальчикові ігри для дітей від 9 місяців

Чим старшою стає дитина, тим більшим стає діапазон понять, з якими її можна знайомити шляхом пальчикових ігор. А, простіше кажучи, читаючи дитині різні віршики і одночасно з цим роблячи прості рухи ручками.

У період від півроку до року шляхом пальчикових ігор знайомимо дитину з різними життєвими явищами, наприклад, з назвами тварин або з назвами частин тіла:

Туки-токи, туки-токи,

Застукали молотки (малюк б’є ручками по столу),

Застукали молотки,

Заграли ліктики (показує ліктики):

Тук-ток, тук-тік,

Скоро Галинці рік (вимовляємо ім’я дитини).

В ході занять пальчиковими іграми дитина буде все більше і більше удосконалювати свої навички: наприклад, спочатку їй буде складно робити рухи пальчиками окремо – показати два або три пальчики, а потім рука стане гнучкішою, менш напруженою.

Деяким батькам хочеться, щоб їхня дитина відразу досягала великих успіхів. Пальчикові ігри – тому і ігри, що добре, коли і батьки ставляться до них, як до гри. Тоді й навчання проходить ненав’язливо, простіше, і, в кінцевому рахунку, ефективніше.

Пальчикові ігри для дітей від 1 року

Якщо спочатку ми разом з крихіткою просто загинаємо і розгинаємо пальчики, плескаємо в долоні, стукаємо по столу, то підростаючому малюку можна пропонувати ігри складніші, що трохи нагадують початок танцю, де треба зображати складніші рухи:

Сітку тягну (дитина тягне),

Рибу ловлю.

У капшук кладу (показує, як кладе),

Додому несу:

Щурки і купки,

Плотички і полички (загинаємо пальчики).

Один йоржик –

Та й той в горщик (загинаємо великий палець).

Борщику наваримо (показати, як варить),

Миколку нагодуємо (підставляємо ім’я дитини).

Пальчикові ігри є лише частиною занять з розвитку дрібної моторики. Тому в більш широкому сенсі фахівці вважають пальчиковими іграми не тільки ігри за участю рухів рук, але і ігри, де є додаткові матеріали, розвиваючі точковий захват.

У півроку можна пропонувати малюкові збирати хлібні крихти, грати на ударних музичних інструментах (наприклад, на ксилофоні), складати кубики і кульки в порожню ємність.

У ході пальчикової гри дитина одночасно запам’ятовує вірш, звикає до ритму та робить рухи руками. Якщо ви будете приділяти цьому заняттю достатньо часу, то через деякий час дитина зможе разом з вами вимовляти окремі слова і фрази з вірша.