На долоні, особливо на пальцях, розташовано безліч нервових центрів, які пов’язані з мовним та інтелектуальним розвитком. Тому розробка руки, починаючи з простого погладжування, загинання пальчиків і закінчуючи власне пальчиковими іграми – виконанням злагоджених дій пальчиками під римований віршик, – такі важливі для своєчасного оволодіння необхідними навичками.
Крім того, як ви скоро переконаєтеся, це простий спосіб весело і цікаво провести час зі своєю дитиною в будь-який момент: в проміжку між домашніми справами, по дорозі в громадському транспорті, укладаючи дитя спати. З іншого боку, пальчикова гра – хороший спосіб відволікти дитину від примх, швидко переключити її увагу.
. . . . . . . . . .
Що таке пальчикові ігри?
Хоча сенсаційний висновок щодо безумовної користі дрібної моторики зробили сучасні вчені, насправді, практика пальчикових ігор вже давно існує в нашій культурі: всім відомі «Сорока-ворона», «Коза рогата», «Ладоньки» – це, власне, і є ті самі пальчикові ігри. Так що ви їх добре знаєте і, швидше за все, вже гралися так зі своїм малюком.
Пальчикова гра – це одночасне проголошення народних потішок або інших дитячих віршиків і «маніпуляції» з ручками дитини:
У кішки – кошеня (по черзі загинаємо дитині пальчики на ручці),
У качки – каченя,
У корівки – теля,
У собачки – цуценя,
А у матусі – дитинча! (показуємо на малюка)
Пальчикові ігри для дітей від 4-5 місяців
Включення пальчикових ігор в заняття з малюком, звичайно ж, прямо пов’язане з його віком. До чотирьох-п’яти місяців пальчикові ігри – це, по суті, простий масаж пальчиків, погладжування, розпрямлення пальчиків.
Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.
Пальчикові ігри для дітей від 6 місяців
Починаючи з півроку вже можна включати в свій арсенал більш складні ігри. Наприклад, проведіть пальцем по долоньці дитини, загинаючи її пальчики.
Одночасно можна примовляти ось такий віршик:
Хлопчик-мізинчик,
Де ти був?
– З цим братиком
У ліс ходив,
З цим братиком
Борщ варив
З цим братиком
Кашу їв,
З цим братиком
Пісні співав,
Пісні співав та танцював,
Рідних братів потішав.
Перебирайте пальчики на ніжках чи ручках дитини від найменшого.
Горошок, квасолька, кукурузка, бараболька.
А ти, старий бобище, фур-р-р за плотище!
(Беруться за великий пальчик і трясуть його).
Пальчикові ігри для дітей від 9 місяців
Чим старшою стає дитина, тим більшим стає діапазон понять, з якими її можна знайомити шляхом пальчикових ігор. А, простіше кажучи, читаючи дитині різні віршики і одночасно з цим роблячи прості рухи ручками.
У період від півроку до року шляхом пальчикових ігор знайомимо дитину з різними життєвими явищами, наприклад, з назвами тварин або з назвами частин тіла:
Туки-токи, туки-токи,
Застукали молотки (малюк б’є ручками по столу),
Застукали молотки,
Заграли ліктики (показує ліктики):
Тук-ток, тук-тік,
Скоро Галинці рік (вимовляємо ім’я дитини).
В ході занять пальчиковими іграми дитина буде все більше і більше удосконалювати свої навички: наприклад, спочатку їй буде складно робити рухи пальчиками окремо – показати два або три пальчики, а потім рука стане гнучкішою, менш напруженою.
Деяким батькам хочеться, щоб їхня дитина відразу досягала великих успіхів. Пальчикові ігри – тому і ігри, що добре, коли і батьки ставляться до них, як до гри. Тоді й навчання проходить ненав’язливо, простіше, і, в кінцевому рахунку, ефективніше.
Пальчикові ігри для дітей від 1 року
Якщо спочатку ми разом з крихіткою просто загинаємо і розгинаємо пальчики, плескаємо в долоні, стукаємо по столу, то підростаючому малюку можна пропонувати ігри складніші, що трохи нагадують початок танцю, де треба зображати складніші рухи:
Сітку тягну (дитина тягне),
Рибу ловлю.
У капшук кладу (показує, як кладе),
Додому несу:
Щурки і купки,
Плотички і полички (загинаємо пальчики).
Один йоржик –
Та й той в горщик (загинаємо великий палець).
Борщику наваримо (показати, як варить),
Миколку нагодуємо (підставляємо ім’я дитини).
Пальчикові ігри є лише частиною занять з розвитку дрібної моторики. Тому в більш широкому сенсі фахівці вважають пальчиковими іграми не тільки ігри за участю рухів рук, але і ігри, де є додаткові матеріали, розвиваючі точковий захват.
У півроку можна пропонувати малюкові збирати хлібні крихти, грати на ударних музичних інструментах (наприклад, на ксилофоні), складати кубики і кульки в порожню ємність.
У ході пальчикової гри дитина одночасно запам’ятовує вірш, звикає до ритму та робить рухи руками. Якщо ви будете приділяти цьому заняттю достатньо часу, то через деякий час дитина зможе разом з вами вимовляти окремі слова і фрази з вірша.