Двоє і більше дітей в сім’ї – це завжди радість. Але образ і сварок між малюками рідко вдається уникнути навіть в дуже дружній родині. Це природна для дітей поведінка, але батьки все-таки можуть знизити конкуренцію між молодшими і старшими, перетворюючи їх з часом в справжніх друзів.
Як виховати дітей друзями: рівні знаки уваги
Іграшки, солодощі і будь-які інші речі слід купувати обом дітям одночасно. Помилково вважати, що з появою малюка старшій дитині більше не потрібні іграшки. Просто подарунки необхідно вибирати відповідно до віку дітей. Звичайно, принести в будинок два однакові брязкальця для дітей різного віку – не найкращий вихід. Тому, купуючи ляльку або солдатика для молодшого, не забудьте знайти і розвиваючу гру для старшого малюка. Те ж саме відноситься до одягу: намагайтеся купувати обновки відразу всім, щоб уникнути простої дитячої образи.
Як виховати дітей друзями: відсутність порівняння
Якщо вірити дитячим психологам, порівняння дітей – найбільш популярна помилка батьків. Здавалося б, ми всі прекрасно розуміємо, що недобре дорікати дитини у відсутності навичок і якостей, які нібито притаманні іншим дітям, в тому числі старшому або молодшому малюкові в родині. Однак такі порівняння вириваються з нас машинально. «Подивися, яка чиста кімната у Сергія», «Бачиш, як швидко Оля впоралася з уроками» – на ці фрази будь-яка дитина реагує різко негативно. Вони навряд чи допоможуть виправити дитячу поведінку, зате викличуть ревнощі або неприязнь до «хорошої» дитини.
Як виховати дітей друзями: однакові права і обов’язки
Обидві дитини в сім’ї повинні відчувати свої рівні права. Батьки не можуть робити винятків і поблажок: хто розкидав іграшки – той їх і збирає; комп’ютер і телевізор обидві дитини вимикають в один і той же час; в покарання ніхто не робить прибирання за двох і т. д. Звичайно, це не означає, що доведеться ігнорувати вік молодшої дитини, якщо вона занадто мала і не може сама братися за деякі домашні справи. Але в цьому випадку старшому необхідно доступно і ласкаво пояснювати, чому його навантаження вище, ніж у брата чи сестри.
Читайте також
Дитячі сварки – як реагувати правильно
Як швидко припинити сварку між дітьми – поради для батьків
Дивіться розвиваючі відео на нашому каналі Дітиінфо – все для дітей.
Як виховати дітей друзями: боротьба з ревнощами
Коли в родині з’являється молодший малюк, батьки перші роки неминуче будуть приділяти йому більше уваги і часу, ніж старшому. Цього факту не змінити, тому дуже важливо виховати правильний настрій в «вже великої» дитини. Всіляко підкреслюйте, що тепер на ній дуже почесна роль вихователя і захисника. Говоріть дитині про те, що ви і всі члени сім’ї сподіваються на її допомогу, допускайте її до щоденної турботи про братика або сестричку, просіть виконувати найпростіші доручення (принести вологі серветки, покачати люльку). Це допоможе дитині відчути свою цінність і значимість, не думаючи про те, що батьки її «забули».
Як виховати дітей друзями: повага особистих інтересів
Не нав’язуйте одній дитині те, що подобається іншій. Можливо, вами рухають благі наміри, і ви лише хочете, щоб ваші діти мали спільні заняття. Проте, обидві дитини не повинні разом малювати, якщо це до душі лише одній з них. Дозвольте малюкам розділятися в іграх. Пам’ятайте, що вони особистості з самого народження, що не зобов’язані бути схожими один на одного як дві краплі води.