Продовжуємо говорити про виховання дітей. У попередній частині статті ми з Вами вже поговорили про виховання малюка від народження до 1-го року, а також дізналися, що варто робити з дітками двох років, у яких настає вікова криза. А вже у цій частині статті ми детально зупинимося на вихованні дітей 5-ти років.
Як правильно виховувати дитину 5-ти років?
У такому віці малюк вже досить багато знає і вміє, але йому ще потрібно нагадувати про елементарні дії, наприклад, регулярне миття рук, чищення зубів, складання одягу.
Крім того, 5-річна дитина вже багато розмірковує, може пов’язувати події, що відбуваються, а також любить посперечатися. В основному конфлікти відбуваються через різні погляди на те, що відбувається. Дорослі не розуміють дітей, а ті, в свою чергу, навпаки. Малюки живуть одним днем, дорослим же потрібно піклуватися про майбутнє.
У цей час потрібно закладати основи і особливості поведінки. Необхідно, щоб маленька людина поводилася правильно вдома, в садку і на вулиці. Малюк повинен вміти просити, вітатися, дякувати.
Добре привчити дитину до обміну іграшками, тобто вмінню ділитися. Потрібно розвивати комунікабельність, хоча не всі малюки йдуть на контакт. Однак в майбутньому їм це стане в нагоді. Одночасно потрібно враховувати, що занадто велика свобода дій теж може нашкодити. Батьки вже старших дітей стверджують, що така манера виховання привела до надмірної егоїстичності і відсутності поваги до старших. При цьому таких дітей практично не карали фізично.
Дитяча психологія говорить, що покарання неприйнятне, однак альтернатива такому не завжди є. Спершу потрібно спробувати пояснити, що дії і вчинки дитини приносять біль і шкоду іншим людям. Якщо цей метод не діє, застосовують покарання.
Якщо батьки сказали, що будуть карати, значить, це потрібно зробити, інакше дитина в подальшому не буде реагувати на ці «пусті» слова.
Крім того, в цьому віці малюки можуть дуже добре брехати. Потрібно, щоб батьки відрізняли звичайні фантазії від брехні і припиняли таке.
Щоб правильно виховати дитину, потрібно не тільки карати, а й заохочувати. Не можна забувати про похвалу і подарунки. Корисні подарунки (для розвитку розумових і фізичних здібностей) дозволять показати, що малюк заслужив їх за хорошу поведінку і одночасно йдуть йому на користь.
П’ятирічки вже вчать віршики, співають пісеньки, знають букви і цифри, деякі факти про тварин, рослин, навколишні предмети. Рекомендується частіше спілкуватися з ними за сімейним столом, щоб підтримувати цей інтерес.
Як правильно виховувати хлопчика 5-ти років?
Батьки повинні оточувати його турботою і любов’ю. Необхідна увага батька, інакше хлопчик буде замкнутим, невпевненим і нетовариським. Нехай батько допомагає синові розвиватися фізично, допомагаючи долати перешкоди, підстраховуючи.
Хлопчику можна купувати іграшки, пов’язані з різними чоловічими професіями, а потім познайомити його з безпечним інструментом. Нехай хлопчик допомагає батькові. Потрібно розповісти сину, що він сильніший за дівчаток, тому повинен захищати їх. При цьому батько повинен стати прикладом для наслідування: допомагати мамі по господарству, носити замість неї важкі сумки, відкривати двері перед жінками…
Необхідно виховувати чоловічі якості, але не перестаратися. Відповіді на будь-які питання повинні бути максимально розгорнутими. Якщо у хлопчика з’явилися якісь страхи, потрібно обов’язково звернути на них увагу.
Як виховувати дівчинку 5-ти років?
Батько повинен бути з донькою ласкавим, спокійним і ніжним. Мати в свою чергу повинна навчати дочку жіночим справам.
Приклад батьків повинен показувати взаємини між протилежними статями. Потрібно частіше проводити час всією сім’єю, хвалити досягнення дочки і заохочувати їх.
Як виховати дитину в любові і спокої?
- Не доводьте себе до перевтоми. Ресурс батьківських сил потребує постійного поповнення, тому не залишайте себе і свої потреби на задньому плані. Сон, правильне харчування, фізичне навантаження, хобі та захоплення дарують позитивні емоції і наповнюють силами для спокійного виховання.
- Відмовтеся від поспіху і жорсткого планування життя. Дуже часто ми сердимося на дітей за те, що вони занадто повільні або своєю поведінкою порушують наші плани. Якщо нікуди не поспішати і дати подіям просто БУТИ у Вашому житті, проблем стане значно менше.
- Правильно формулюйте свої вимоги. Дітям дуже складно сприймати вимоги дорослих, адже вони сформульовані на «дорослій» мові. Найчастіше дорослі формулюють свої вимоги в «негативному» ключі: «не лізь», «не чіпай», «не підходь». Дитині потрібні не забороняючі сигнали, а конкретні вказівки: «Прибери руку від собачки і підійди до мами».
- Вчіться залишати свої проблеми за порогом дитячої кімнати. Діти відмінно «зчитують» емоційний стан дорослих. З самого народження дитини повинно непохитно діяти правило: «Спокійна мама – спокійна дитина».
- Не вимагайте від дитини того, що не вмієте самі. Погодьтеся, що абсурдно в злитися і кричати до дитину, що плаче: «Негайно заспокойся!». Якщо Ви самі не можете впоратися зі своїми емоціями, дитина, дивлячись на Вас, ніколи не навчиться справлятися зі своїми.
- Контролюйте, що і як Ви говорите своїм дітям. Висловлювати критику дітям потрібно правильно: по-перше, це повинні бути «я-висловлювання», а по-друге, критикувати потрібно не саму дитину, а її конкретні дії. Наприклад, замість «Ти злиш мене», краще сказати «Я злюся, коли ти …».
- Будьте відкриті новому досвіду і знанням. Не тільки діти вчаться у батьків, а й батькам можна дуже багато чому навчитися у дітей.
- Не шукайте спеціальних приводів для того, щоб сказати дитині про свою любов і обов’язково підтримуйте фізичний контакт за допомогою обіймів, дотиків, поцілунків.
- Вірте в свою дитину і її благі наміри. Природою закладено так, що діти завжди прагнуть бути хорошими для своїх батьків, радувати їх, просто дитина не завжди в змозі оцінити, що дійсно доречно і добре, а що – не дуже. Ваше завдання – навчити її цьому.
- Не плутайте любов до дитини з вседозволеністю. Дитині просто необхідно знати межі дозволеного, для неї це – точки опори в навколишньому світі і основа її життєвих принципів і орієнтирів.
- Відкиньте всі очікування щодо дитини і не порівнюйте її з іншими дітьми. Дитина заслуговує любові просто тому, що вона є, а не за успіхи і досягнення.
- Будьте завжди на стороні дитини, особливо коли хтось третій критикує дитину або повчає її. В протилежній ситуації поведінка батьків оцінюється дитиною як зрада.
- Не бійтеся хвалити дитину. Похвала для дитини – потужна мотивація до того, щоб ставати краще і радувати батьків.
Сподіваємося, наші поради допоможуть Вам виховати повноцінну самодостатню особистість. І пам’ятайте, що головне у вихованні – це безумовна любов і довіра.