Виховання дітей, Сім'я

Мені нудно!! Або як не змарнувати літо?

nudno

Попереду ще великий шмат літніх канікул – і це прекрасно! Неможливо знайти дитину, яка не любить літо, зокрема тому, що цей час асоціюється з відпочинком, свободою, новими враженнями і можливостями… А для батьків цей період – період винайдення максимальної кількості способів розважити власну дитину. І багато з них у серйозних роздумах: чи то оздоровити дитину у таборі на морях, чи віддати у літню іншомовну школу, чи підтягувати у навчанні і заповнити частину літнього часу репетиторами та курсами, чи, можливо, відвезти на рідні села.. І трошки дати спокій… Одним словом, вибір робиться, і час дитини структурується подекуди щільніше ніж зазвичай у період навчання.

Але чи це насправді корисно?

Ніхто не сперечатиметься, що на сьогодні існує безліч способів, як урізноманітнити дозвілля дитини з користю для неї та її здоров’я. Однак фахівці з розвитку дитини вважають, що надмірне планування дитячого часу під час літніх канікул не є обов’язковим, і, зрештою, може стати на заваді відкриття того, що її справді цікавить.

“Роль батьків полягає в підготовці дітей до того, щоб вони могли відшукати і зайняти своє місце у суспільстві. Бути дорослим означає також вміти заповнити свій вільний час тим, що робить вас щасливою людиною”, – стверджує Лін Фрай, дитячий психолог з Лондона. “Якщо батьки постійно займаються плануванням вільного часу своїх дітей, тоді діти ніколи не навчаться робити це самостійно. ”

Варто також зауважити, що на користь від нудьгування звернула увагу не лише Лін Фрай. Д-р Тереза Белтон, науковий співробітник Університету Східної Англії, яка вивчає зв’язок між нудьгою і уявою, зауважила, що нудьга має вирішальне значення для розвитку “внутрішнього стимулу”, який згодом допомагає проявити творчий потенціал.

.

.

Нудьга — це шанс споглядати життя, а не нестися крізь нього стрімголов.

“Однією з найбільш гнітючих потреб дорослих є бажання, щоб дитина постійно була чимось зайнята. Але насправді їй потрібно дати трохи часу, щоб самостійно відшукати те, що її справді цікавить. І цей процес неможливий без нудьги”, – запевняє психоаналітик Адам Філліпс.

Тому Лін Фрай пропонує батькам на початку літа сісти зі своїми дітьми (принаймні, з тими, кому виповнилось хоча б 4 роки), і разом скласти список всього, чим їхні діти можуть займатися під час канікул. Це може бути час для читання книг, катання на велосипеді та інша активність. Можна придумати щось більш складне, от як, наприклад, приготування вечері, постановка п’єси або курси фотографії. А коли ваша дитина прийде до вас влітку зі скаргами, що їй нудно, сміло порадьте їй заглянути в цей список.

Діти можуть хандрити певний час і нудьгувати, але важливо розуміти, що це не втрачений час.

“Не існує ніяких проблем з нудьгою”, – говорить Фрай. – “ Я думаю, що діти повинні навчитися нудьгувати, щоб мотивувати себе на виникнення чогось нового”. Нудьга — це спосіб зробити дітей самостійними.

Ця ж теорія була висунута в 1930 році філософом Бертраном Расселом, який присвятив главу своєї книги “Підкорення щастя” потенційній цінності нудьги. Уява і здатність справлятися з нудьгою повинні бути вивчені, поки ти дитина. Він писав: “Дитина розвивається краще тоді, коли її, як молоду рослину, залишають в спокої в одному і тому ж ґрунті. Занадто багато подорожей, надто велика різноманітність вражень не завжди добре впливає на дітей і підлітків. Адже це призводить до того, що вони виростають не здатними витримувати плідну монотонність”. Дітям слід дозволити нудьгувати, щоб вони могли розвинути свої природні здатності бути творчими та винахідливими.

Надія Іванців, лікар – психотерапевт