Про 25 тиждень вагітності можна прочитати тут:
Двадцять п’ятий тиждень вагітності
Про 27 тиждень вагітності можна прочитати тут:
Двадцять сьомий тиждень вагітності
Зміни в твоєму тілі:
Зміна твоєї постави, додаткове навантаження на хребет, спискання судин, що кровопостачають хребет, – все це сприяє появі болю в спині. Звичайно, існують препарати, які можна застосовувати при вагітності, особливо ті, що діють місцево. Проте основною ідеєю під час вагітності є максимальне зменшення використання будь-яких лікувальних речовин. Власне тому, варто навчитися допомагати собі без ліків.
Отже вправи, що допоможуть тобі зменшити біль в спині, попередити його появу, а також вправи Кегеля:
- [b]Вправи Кегеля для вагітних.[/b] Необхідно скорочувати тазові м’язи, що підтримують піхву. Скорочуй, підтягуй м’язи на одну-дві секунди, а потім – розслабляй, відпускай. Щоб був помітний ефект, повторюй цю вправу кілька разів на день по 5-30 разів. Ця вправа є просто необхідною для укріплення м’язів тазу, а отже для підготовки до пологів та профілактики розривів.
- Вправи з гімнастичним м’ячем. Зручно сидячи на гімнастичному м’ячі, намагайся описати коло, порухайся вправо, вліво, взад, вперед. Сидячи на підлозі, зіпрись на м’яч, спробуй промасувати спину м’ячем.
- Вправи навпроти стіни. Стань навпроти стіни, вирівняйся, намагайся максимально розслабити спину. Вдихни глибоко, намагайся, легко згинаючи спину, доторкнутися нею до максимальної поверхні стіни. Акуратно видихаючи, вирівняй поставу. Повтори в повільному ритмі ще так з разів 10 – 15. Цю вправу варто повторити декілька разів на день, коли є вільних пару хвилин.
Також варто пам’ятати про: пояс для вагітних, про сон у зручному положені, що можна досягти за рахунок подушок, а також про плавання.
Починаючи від двадцятого тижня, твоя матка також розпочинає “тренування” до пологів. Такими підготовчими “вправами” є перейми Брекстона-Гікса. Ці несправжні перейми є нерегулярними. Внизу живота або в попереку з’являються тягучі відчуття напруження, поклавши руку на живіт, інколи, можна відчути напруження живота. Проте скорочення тривають до хвилини, двох, можуть повторитись за 4-5 годин, є безболісними. Вперше вагітні жінки можуть налякатися таких псевдо перейм. Тому тобі варто пам’ятати про таке явище, звичайно, в разі сильного болю, тривалого напруження необхідно звернутись за допомогою до лікаря.
Як росте дитинка?
Дитина активно рухається, ще до 28 тижня вагітності в неї достатньо простору для вправ. Рухає руками, ногами. Руки вже повністю сформовані, мають відбитки пальців. Улюблена вправа – смоктати великий палець, насправді, є добрим способом практикувати координацію смоктальних та жувальних рухів.
В легенях розвинулись усі судини, капілярні сітки, що згодом будуть потрібні для дихання, газообміну. Відповідно серцево-судинна система, зокрема, серце починає працювати на повну силу. Дитина виконує дихальні рухи: вдихає й видихає невелику кількість амніотичної рідини. Такі, так звані, дихальні рухи є важливими для першого вдиху, який зробить дитина народившись. Дитина ще всередині матки вчиться дихати.
Дослідження ритмів мозкової діяльності вказує, що в дітей на даному етапі починає вироблятися свій біологічний добовий ритм. Цікаво є те, що в близнюків можуть бути зовсім інші фази активності чи сну. Мозок маляти сприймає величезну кількість інформації, а саме: голос матері, звук серцебиття та діяльності внутрішніх органів матері, а також голосні звуки та вібрацію ззовні, шкірну чутливість, відчуття дотику до власного обличчя й тіла, а також сприймає зміну освітленості та може розрізнити амніотичну рідину на смак, запах.
Слух – перше чуття, яке з’являється у дитинки. Вухо починає формуватися з 9 тижня вагітності, ще у вигляді маленьких вм’ятин збоку голови. Спочатку дитина, скоріш за все, сприймає коливання звуку чи вібрації усім тілом. Згодом, з розвитком вуха, чутливість до звуків удосконалюється. Тепер ти сміливо можеш звертатися до своєї дитинки, переважно малятко в такому терміні не лише пасивно чує тебе, але й намагається відповісти рухами, нібито, каже: “Мамо, тато я тут”.
Автор: Летнянчик Ольга, лікар.