Виховання дітей, Сім'я

Розлучення очима дитини: поради психотерапевта

dity-rozluchennja

Необхідно знаходити час для своїх дітей, плануючи день таким чином, щоб залишався час на спілкування з дитиною. Допомагайте у виконанні домашніх завдань, організуйте спільні прибирання квартири, читайте з ними, ведіть бесіди, уважно прислухаючись до всього, що цікавить дитину.

Неприпустимо критикувати при дітях колишню дружину або чоловіка. Іноді діти критично відгукуються про одного з батьків. Не варто заохочувати їх в цьому і тим більше приєднуватися до його критики.

Представникам сторін часто цікаво отримувати якісь відомості про життя один одного. Не можна використовувати в таких цілях дітей, допитуючись у них про подробиці особистого життя колишнього партнера.

Зазвичай при розлученні батьків негативні переживання формують у дітей почуття провини. Вони починають докладати багато зусиль для того, щоб врятувати шлюб батьків. Говоріть з дітьми, пояснюйте їм, що діти не винні в проблемах взаємин дорослих людей.

Дуже часто матері принизливим тоном звертаються до дитини: «Ти як твій тато». Таке звернення формує у дитини негативне ставлення до батька. Це прямий шлях до повторення дітьми батьківських помилок. Дитина має право на свої особисті спогади і враження про минуле.

Розлучення – справа двох дорослих людей. Домовтеся про відгородження дітей від з’ясувань своїх відносин, від численних сварок і взаємних образ.

Розставання – кінець колишніх відносин, але це і старт для нових зустрічей, цікавих знайомств. Для психологічної адаптації у новій ситуації необхідно час. Не замикайтеся в собі, будьте відкриті світу, спілкуйтеся. Прийміть рішення про готовність змінити своє життя. Не бійтеся помилок. Здатність самостійно вирішувати свої проблеми – це і є шлях до щастя!

Надія Іванців, лікар – психотерапевт