Виховання дітей, Сім'я

Мобільний телефон для дитини: розкіш чи необхідність?

Надія Іванців

gadzheti

Сьогодні важко уявити школяра без мобільного телефону, смартфону або айфону. Вже навіть не стоїть питання – чи потрібен дитині мобільний телефон. Тому поговоримо про те, де закінчується користь цього гаджета для школяра і починаються проблеми для вчителів, батьків і самої дитини.

Зрозуміло, у використанні мобільних телефонів є свої плюси, але і мінусів теж досить. З поправкою на юний вік переваги і недоліки володіння мобільним телефоном виглядають наступним чином:

Мінуси:

1. Шкідливе випромінювання.

Незважаючи на суперечки з приводу шкоди випромінювання від мобільних телефонів для здоров’я людини і недостатність доказової бази, все-таки кожна розсудлива людина повинна розуміти: будь-який гаджет може бути шкідливим для здоров’я.

2. Небезпека для зору і слуху.

Дитина часто і тривалий час грає в ігри на телефоні, що з огляду на маленький розмір екрану вимагає особливої напруги очей. Постійні розмови і прослуховування музики може сприяти тому, що слух дитини також втрачає гостроту.

3. Небезпека пограбування.

Якщо ви купуєте дитині досить дорогу іграшку, остерігайтеся того, що інші діти можуть захотіти собі таку ж. І шлях отримання бажаного вони можуть вибрати нечесний і навіть травмуючий. Телефон можуть просто витягти з портфеля, а можуть відібрати силою, що більш травматично для незміцнілої дитячої психіки.

4. Недостатня зосередженість на навчальному процесі.

Багато вчителів скаржаться, що під час уроків учні грають ігри на телефонах, пишуть один одному смс, навіть відповідають на дзвінки.

5. Нездорова альтернатива рухливим іграм.

Якщо раніше на перервах діти спілкувалися між собою, грали один з одним в рухливі ігри, то зараз зайняті своїми мобільними телефонами.

6. Вихід в Інтернет.

Якщо у дитини в телефоні є доступ в інтернет, то існує ризик несанкціонованого переказу грошових коштів, а також доступу до небезпечного контенту.

7. Кібербуллінг.

Ще одна дійсність виникла із появою інтернету. Кібербуллінг — це навмисні образи, погрози та повідомлення іншим компромату за допомогою сучасних засобів комунікації, зазвичай протягом тривалого періоду часу. Проблема образ, погроз та переслідувань у молодіжному середовищі існувала завжди, однак новітні технології забезпечують, так би мовити, справді широкий спектр дії та можливості впливу. І переслідувач, і переслідуваний страждають, доки триває віртуальна баталія.

Плюси:

1. Засіб зв’язку.

Якщо дитина добирається до школи сама, а потім сама ж і повертається додому, то для спокою батьків телефон – дуже зручна річ. Завжди можна знати, де знаходиться дитина, і на відстані вирішити якесь важливе питання.

2. Один із способів соціалізації.

Якщо у всіх однокласників є мобільні телефони, а у вашої дитини немає – вона буде відчувати себе неповноцінною, хочете ви цього чи ні. Така особливість шкільного віку: для того щоб дитину приймали інші діти і дружили з нею, вона не повинна особливо вирізнятися із колективу. Діти обмінюються музикою, іграми, смс, передзвонюються один з одним поза школою.

Обмеження:

Безумовно, регулювати використання телефону дитиною повинні ви самі, і вам вирішувати – який телефон купувати дитині і чи дозволяти брати його в школу. Однак краще все-таки утриматися від покупки дорогого гаджета, щоб уникнути неприємностей. І вже точно, телефон у дитини не повинен бути дорожчий ніж ті, якими користуєтеся ви самі. Крім цього, стежте за тим, як дитина користується телефоном в школі. Доцільніше було б, переступивши поріг школи, заховати телефон в сумку і не діставати до закінчення уроків. Це можна робити лише в разі крайньої необхідності.

Деякі вчителі, та й директори шкіл, забороняють школярам мати при собі мобільні телефони і навіть відбирають їх на час уроків. Чи це правомірно? Насправді в Конвенції про права людини немає норм, що регулюють використання мобільних телефонів дітьми в школі. Та й в Конституції України немає розділу, який би регулював це питання. Однак правила поведінки в школі мають право встановлювати адміністрація школи або районний (міський) виконком.

Кладіть дитині на рахунок фіксовану суму грошей на певний період часу. Вчіть дитину культурі спілкування по телефону. Дбайте, щоб вона вчився використовувати мобільний телефон за призначенням – дзвонити і відповідати на дзвінки, демонструйте особистий позитивний приклад.

Надія Іванців, лікар – психотерапевт