Виховання дітей

Що робити, якщо дитину в школі ображають однокласники

ditinu_obrazhayut_odnoklasniki

Можливо, у ваші шкільні роки ви були свідками того, як ображають когось із однокласників, а тепер на місці цього нещасного виявивилася ваша дитина. Чому так сталося і що робити в такій ситуації? Ви абсолютно правильно тривожитеся, залишати без уваги цю проблему не можна. Що робити, якщо дитину в школі ображають однокласники?

Як зрозуміти, що дитину ображають в школі

У яких випадках батьки мають запідозрити, що у житті школяра серйозні проблеми в спілкуванні з однолітками, його ображають і, можливо, навіть знущаються?

Поведінка дитини різко змінюється: дитина постійно в поганому настрої, нервує, похмура, тривожна, примхлива. До цього можуть додатися поганий сон і апетит, ослаблення імунітету.

Дитина придумує всілякі відмовки, щоб не ходити в школу, намагається прикинутися хворою, спізнюється на уроки або петляє і йде дивними маршрутами замість стандартної дороги в школу. Цілком імовірно, що вона боїться когось зустріти. «Не хочу вчитися» – це звичайна фраза, властива майже всім дітям.

Неохайний, скуйовджений вигляд після школи (відірвані ґудзики, брудний і пом’ятий одяг); втрачені, порвані або зламані речі можуть свідчити про фізичне насильство над вашою дитиною – побиття або знущання. Уважні батьки відразу помітять різницю в поведінці сина чи дочки. Якщо бійкою хлопчик міг би навіть похвалитися, а дівчинка щиро засмучуватися через втрату мобільного телефону, то в даному випадку дитина почне «плутатися в свідченнях».

ditinu_v_shkoli_obrazhayut_odnoklasniki

Чому дитину ображають

Школа – це штучно створений колектив, де доводиться вживатися абсолютно різним дітям. І якщо дорослі люди вільні вибирати коло спілкування, місце роботи і зазвичай мають грунт під ногами у вигляді власної сім’ї та друзів, школяр у цьому плані вкрай вразливий. Додамо до цього несформовану психіку, загальну тенденцію жорстокості в сучасному світі, байдужість і потурання вчителів – і отримаємо досить-таки безрадісну картину умов, в яких опиняється школяр.

Саме на 6-7-річний вік припадає так звана «криза соціалізації», коли дитина вчиться взаємодіяти з соціумом, відчуваючи в ньому справжню потребу. І якщо вдома або в дитячому саду спілкування з іншими дітьми найчастіше відбувалося під контролем дорослих, то школа стає першим місцем, де дитина опиняється «у вільному плаванні». Складеться чи не складеться її життя в колективі – це обов’язково вплине на самооцінку дитини та її подальшу соціалізацію.

Всі діти дуже різні, і особливістю, через яку однолітки можуть почати ображати дитину, може стати абсолютно будь-яка її риса: зовнішність, успішність, риса характеру.

ditinu_obrazhayut_odnoklasniki2

Дитину в школі ображають однокласники: як допомогти

У першу чергу, ви повинні розуміти, що будь-яке насильство, фізичне або психологічне, – це ненормально! І саме це необхідно донести до дитини. У такі моменти їй, як ніколи, потрібна підтримка батьків і розуміння, що її провини в тому, що відбувається, немає.

Не тисніть, але постарайтеся викликати довіру з боку дитини. Якщо дитина буде знати, що мама і тато завжди на її боці, то принаймні не буде тримати образу і страх у собі. А атмосфера любові всередині сім’ї певним чином згладить наслідки агресії однолітків, а дитина буде впевненішою у своїх силах завдяки наявності «надійного тилу».

Дитину обов’язково потрібно вислухати і вникнути в суть проблеми. Ні в якому разі не кажіть: «Та це ж дурниця, не варто переживати про такі дрібниці», «не звертай уваги», «не реагуй, вони і відстануть». Це з позиції вашого життєвого досвіду дитячі проблеми несерйозні, а для дитини самовідчуття в школі – важлива частина життя. А «непротивлення злу» може взагалі мати плачевні наслідки. Кривдники, побачивши власну безкарність, будуть знущатися над дитиною ще більше.

Дитину в школі ображають однокласники: чи варто втручатися

Деякі батьки зопалу хочуть розібратися з кривдником самостійно, пригрозивши або навіть застосувавши фізичну силу. Не піддавайтеся емоціям! Крім того, що ви вступаєте в нечесний «бій», дитині така допомога зробить тільки гірше, адже він стане в очах однолітків базікою чи ябедою.

Хтось радить дитині навчитися давати здачі – це теж не кращий шлях. Так ви формуєте викривлене розуміння: «хто сильніший, того і правда». Спотворена реальність, жорстокість і агресія – хіба так ви хочете вирішити проблему вашої дитини?

Розмова з батьками розпалювача конфлікту може бути хорошим варіантом, але слід враховувати те, які це люди (якщо, приміром, батьки асоціальні, що п’ють, бесіда навряд чи складеться). У кожному разі розмовляти треба спокійно, без нападок, намагаючись зрозуміти і другу сторону. Адже ніхто не хоче визнати, що це його син в чомусь винен.

Дитину в школі ображають однокласники: кому скаржитися

Бесіда з класним керівником може бути результативною, якщо він зацікавлений в дітях, дійсно прагне допомогти своїм підопічним і вирішити їх проблеми. Виховна бесіда вчителя принесе ефект особливо в молодших класах, коли авторитет педагогів ще високий.

На жаль, іноді допомогти може тільки звернення у вищі інстанції. Напишіть заяву інспектору у справах неповнолітніх, поговоріть з завучем або директором школи. Ви можете надіслати листа зі скаргою до Міністерства освіти, а також до місцевого департаменту освіти. У разі якщо мова йде про серйозні порушення прав вашої дитини, жодні заходи не будуть зайвими. Адже школяр проводить у стінах навчального закладу більшу частину свого часу, а страждання, спричинені кривдниками, завдають глибокої психологічної травми. Якщо не ви, то хто йому допоможе?

zanyattya_sportom

Як зробити дитину більш впевненою у собі

Хороший варіант – спортивна секція. Але мета в такому випадку повинна бути не навчити дитину битися, а саме надати їй впевненості в собі. Такий же ефект може принести і будь-яке інше серйозне заняття, до якого можна залучити дитину – малювання, музика, догляд за тваринами. Новий, позашкільний колектив дозволить відчути свободу від шкільних негативних установок. А успішна, морально сильна людина, навіть якщо вона виглядає не так, як усі, своїм самовідчуттям поступово викличе повагу навіть у найвідчайдушніших хуліганів.

Дайте дитині зрозуміти, що вона – Особистість, гідна поважного до себе ставлення. Підтримайте її і допоможіть реалізувати себе поза шкільними стінами. Сподіваємося, що незабаром насмішки і знущання однокласників над вашою дитиною залишаться в минулому!