Сім'я

Як вибрати електронний гаманець для криптовалюти: рішення, які присутні на крипторинку

kriptogamanec_1

Цифрові активи привертають увагу тим, що курс криптовалют різко змінюється. За наявності знань та навичок такі коливання курсу можуть допомогти добре заробити. Сьогодні такі монети активно використовуються для здійснення платежів та виконання транзакцій. Але перед тим як переходити до цих процедур, важливо завести електронний гаманець. Це спеціальне сховище для крипти, яке необхідне для надсилання та отримання криптоактивів.

Криптогаманці – це те, що потрібно для роботи з цифровими валютами. Сьогодні ринок пропонує велику різноманітність варіантів таких сховищ: програми, онлайн-сервіси, апаратні пристрої, які надають доступ до криптомонет та забезпечують їхню безпеку.

Що таке криптогаманці?

Перше, що потрібно запам’ятати – безпосередньо крипта не зберігається на гаманцях. На них знаходиться лише секретний ключ, за допомогою якого можна отримати доступ до тієї самої криптовалюти. Для прикладу можна провести аналогію зі звичними всіма речами: на пластиковій банківській картці теж не лежать гроші, вона необхідна, щоб відкрити доступ до банківського рахунку.

Цифровий гаманець складається з двох частин: відкритого та закритого ключів, які представлені у вигляді довгої послідовності символів. Той, хто знає ці «паролі», може розпоряджатися коштами на рахунку:

  • Відкритий ключ – ідентифікатор криптогаманця або його адреса у блокчейні. Відкритий ключ можна передавати іншим користувачам, коли вони повинні надіслати вам крипту.
  • Закритий ключ – це приватна інформація, яка використовується для підтвердження транзакцій. Не можна нікому передавати цей пароль, оскільки саме його потрібно вводити, щоб зробити транзакцію.
  • Сід-фраза – послідовність випадкових 12-24 слів, яка застосовується для того, щоб відновити приватний ключ, якщо ви його втратите.

Зверніть увагу, якщо ви забудете і закритий ключ, і seed-фразу, то доступ до грошей буде втрачено назавжди.

Основні види цифрових гаманців

Вам знадобиться електронний гаманець для криптовалют, якщо ви плануєте купувати криптоактиви, майнити або навіть просто працювати з краном. На крипторинці ви знайдете великий вибір сховищ, але всіх їх можна віднести до однієї з 5 категорій:

  1. Електронні.
  2. Програми для комп’ютерів.
  3. Програми для телефонів.
  4. Апаратні.
  5. Паперові.

Крім того, існує й інша класифікація, яка поділяє криптогаманці на гарячі та холодні. Перші передбачають підключення до інтернету, другі – автономні, без підключення до мережі. Холодні – апаратні та паперові – мають фізичну форму, ви їх можете торкнутися, взяти з собою або заховати у сейфі. Визначити одне ідеальне рішення неможливо, тому що при виборі варто орієнтуватися на поставлену задачу.

Кастодіальні та некастодіальні

Сховища можуть бути кастодіальними чи некастодіальними. Перший тип дуже схожий на банківський рахунок, але призначений для цифрових валют. Іншими словами, криптовалюта зберігається не у вас, а на серверах, для яких ви створили обліковий запис на сторонньому сервісі. Подібні послуги передбачають боротьбу з відмиванням грошей, тому у вас можуть запросити паспорт для підтвердження особи та місця проживання. Перевага кастодіальних гаманців – можливість відновлення рахунку, якщо ви втратите доступ до пристрою, забудете пароль та ін.

Проте, є і свої мінуси. Ви не контролюєте та не володієте своїм капіталом, що можна порівняти з принципом банківських установ. Ви можете зіткнутися з відмовою в обслуговуванні і тим, що гроші просто заберуть. Тому слід працювати лише з перевіреними компаніями.

Некастодіальні криптогаманці є своєрідним криптосейфом на вашому смартфоні. Не потрібно створювати облікові записи та залучати третіх осіб, які можуть вкрасти ваші активи. Тобто тут ви самі несете відповідальність за безпеку та контроль своїх грошей. Серед популярних рішень цього типу виділяють Trust Wallet, Exodus, MetaMask.

Навіщо потрібні кастодіальні сервіси?

Це відмінний варіант для тих, хто часто проводить операції з криптою, наприклад, трейдери, майнери та ін. Якщо переводити монети з холодного на гарячий гаманець, то це займе деякий час, через що можна прогаяти вигоду. Кастодіальні сервіси є більш переважними у таких випадках:

  • Часта купівля та продаж.

Тим, хто активно займається продажем та купівлею криптоактивів, рекомендується тримати кошти там, звідки можна швидко зловити стрибок вартості та вчасно закрити угоду.

  • Бажання отримувати незначний відсоток за свої заощадження.

Сервіси такого плану нараховують відсоток за зберігання у них криптомонет. Якщо ви не хочете, щоб гроші лежали просто так, можна скористатися подібними платформами.

  • Можливість інвестувати та заробляти.

Багато кастодіальних майданчиків дозволяють інвестувати, наприклад, дати або взяти фіат/крипту в борг під заставу у вигляді криптовалюти. На цьому можна заробляти гарний відсоток.

Як працює електронний гаманець в Україні?

Подібні сховища створюються в режимі онлайн на фінансових сайтах: криптовалютних біржах, криптообмінниках та інших ресурсах. Створити криптогаманець такого типу не складе труднощів. Процес по своїй складності можна порівняти з реєстрацією електронної пошти. Він займає всього кілька хвилин. Вам не потрібно встановлювати програму на ПК. Враховуйте, що у таких рішень більш низька безпека, оскільки вони реєструються віддалено. При цьому дані зберігаються на сервері, до якого є цілодобовий доступ через інтернет, що робить його привабливим для хакерів. Якщо ви вивчатимете історію крипторинка, то дізнаєтеся, що одна з таких атак розділила проєкт Ethereum на 2 гілки – Ethereum та Ethereum Classic.

Часто траплялося й таке, що користувачі забували пароль або робили його відкритим для інших осіб. Як результат – розробники почали вводити додаткові заходи щодо захисту рахунків. Для цього сьогодні використовується СМС-підтвердження, двофакторна автентифікація, мультипідписи, HD wallet та інше. Все це робить такі сховища надійнішими.

Вибираючи найкращий електронний гаманець в Україні, слід звертати увагу на репутацію, досвід компанії на крипторинці, функціональність. Перевагою стане підтримка кількох видів крипти одночасно. Попередньо вивчіть сайт компанії та відгуки на спеціалізованих форумах. Затребуваними вважаються такі платформи: Cryptopay, Xapo, Blockchain, Bitcoin Core та ін.

Криптогаманці з установкою на комп’ютер

Програми такого формату необхідно завантажувати лише з офіційного сайту, після чого встановити на ПК. Якщо порівнювати з аналогами, що функціонують онлайн, такі програми визнані більш надійними та зручними в роботі. На крипторинці ви знайдете два види таких сховищ – товсті та тонкі. Перші – повноцінна версія програми з широким функціоналом, включаючи можливість майнити. Але, щоб розкрити весь цей опціональний ряд, ви повинні виділити великий обсяг вільного місця на диску (може займати більше 200 ГБ). До того ж зростає час виконання операцій. Скорочені версії надають високу швидкість обробки транзакцій, але їх перелік функцій – обмежений.

Якщо розглядати з погляду безпеки, то найкращі варіанти – від розробників цифрових валют. Наприклад, Bitcoin Core чи Ethereum Wallet. Але якщо говорити про функціональність, то вони нижче в порівнянні з універсальними програмами, оскільки вони орієнтовані лише на один вид крипти. У ТОП криптогаманців десктопного типу, на думку користувачів, входять такі: Exodus, Coinomi, Jaxx та ін.

З установкою на телефон

Найпопулярніші сховища часто мають версії як для ПК, так і для смартфонів. І це не дивно, тому що люди більшість часу проводять з телефоном, а не з комп’ютером. У таких додатків є схожі з десктопними аналогами плюси та мінуси. Для завантаження програм можна використовувати GooglePlay або AppStore.

До сильних сторін мобільних криптогаманців варто віднести їхню практичність та зручність, адже всі транзакції можна здійснювати в будь-якому місці. Необхідне лише підключення до інтернету. Але в плані безпеки вони трохи програють жорстким гаманцям, оскільки смартфони легше вкрасти та зламати.

Апаратні сховища

Цей різновид сьогодні визнаний найнадійнішим для зберігання цифрових монет, оскільки ключі генеруються локально та зберігаються на спеціальній флешці, без передачі через інтернет. Передбачено також і додатковий захист, реалізований чіпами, PIN-кодами для підтвердження операцій, мнемофразами для відновлення доступу. На крипторинці одними з найвідоміших і найпопулярніших визнані наступні бренди апаратних гаманців: Trezor, Ledger, KeepKey та ін.

Але важливо розуміти, що ці сховища теж мають низку недоліків. Щоб здійснити криптотранзакцію, вам потрібно буде постійно переводити гроші з апаратного на електронний криптогаманець і назад. Тому флешка вважається доцільною для тривалого зберігання активів та у разі, якщо потрібно здійснити великі транзакції. Для щоденних операцій це не найкращий варіант. Корисна порада: тримайте вашу сід-фразу в надійному місці окремо від пристрою. В іншому випадку, якщо ви втратите відразу і флешку, і код, то повернути свою криптовалюту ви вже не зможете.

Паперові гаманці для крипти

Ще один спосіб створити криптогаманець – використовувати паперовий носій. Це рішення також вважається надійним, оскільки ваші ключі надруковані на папірці розміром з банкноту. Головна перевага в порівнянні з попереднім криптосховищем – суттєва економія коштів на купівлі носія. Для отримання такого криптогаманця знадобиться спеціальна програма-генератор, яка допоможе створити папірець з QR-кодом. Після цього вам необхідно роздрукувати папірець, заламінувати та для більшої безпеки сховати в сейфі. Зберігати крипту в такий спосіб варто в тому випадку, якщо йдеться про великі обсяги, які ви не плануєте витрачати, а хочете накопичувати. Переваги паперового сховища:

  • Вимкнене від інтернету.
  • Пароль не зберігається онлайн.
  • QR-код можна набити на будь-якому носії, наприклад, зробити гравіювання на металі або татуювання на прихованій ділянці тіла.

Мінуси такого рішення: незручності криптопереказів, низька стійкість паперу до різних факторів, через що він може швидко втратити свій зовнішній вигляд.

Біржові криптогаманці: за і проти

Такого плану сховища надаються криптобіржами для зберігання монет, які ви купили на цих криптоплатформах. Завдяки цьому ви можете тримати активи безпосередньо на біржі, без необхідності переказувати їх на особисті криптогаманці. Централізований характер бірж передбачає, що вони управляють власними серверами та базами даних. Отже, вони можуть гарантувати клієнтам безпеку та швидкий доступ до крипти. Використовуючи сховища від криптобірж WhiteBIT, Binance, Kuna та інших, ви зможете за їх допомогою швидко купувати та продавати цифрові валюти на майданчику, а також використовувати їх для торгівлі.

Враховуйте, що такий спосіб зберігання криптовалюти передбачає деякі ризики. Якщо слідувати низці рекомендацій, можна уникнути негативних наслідків. Насамперед фахівці радять не тримати гроші на біржових гаманцях довгий час. Це пов’язано з тим, що такі сервіси можуть зламати та закрити, або ви можете потрапити на шахраїв, через що втратите всі свої криптоактиви. Обов’язковою умовою підвищення безпеки є активація двофакторної аутентифікації та створення складного пароля. Це вбереже ваш обліковий запис від несанкціонованого доступу, а ваші заощадження – від крадіжки.

Третій, але не менш важливий момент – працюйте тільки з надійними криптобіржами, які заслужили гарну репутацію на ринку та надають підвищену безпеку. Це виключить розкрадання ваших криптовалют через злом чи закриття ненадійного майданчика. До того ж слід постійно перевіряти стан своїх біржових криптогаманців. Якщо ви помітили підозрілі операції або незвичайну активність в обліковому записі, необхідно відразу про це повідомити в службу підтримки.

Як вибрати гаманець для криптовалют?

При виборі необхідно орієнтуватися на цілі та задачі, які ставить користувач. Визначити, де зберігати свою крипту легко, якщо врахувати такі нюанси:

  • Ціль зберігання. Тим, хто хоче постійно обмінювати монети або займатися трейдингом на біржі, рекомендується завантажити гарячий криптогаманець. З ним ви зможете швидко виконувати будь-які операції, підтримуючи певний рівень надійності. Якщо говорити про великі суми, то тут краще віддати перевагу апаратному сховищу або у вигляді аркуша паперу.
  • Криптовалюта. На ринку ви знайдете моно- та мультивалютні рішення. Перші розраховані на роботу з одним видом крипти, наприклад, це може бути Біткоїн-гаманець або призначений тільки для Ефіріуму. Такі криптосховища ви знайдете від самих розробників криптовалюти, які гарантують максимальну безпеку та зручність використання. Мультивалютні примітні тим, що дозволяють зберігати відразу кілька видів криптоактивів у будь-якій кількості.
  • Контроль транзакцій. Ви можете вибрати повну відповідальність за свої кошти, а можете перекласти контроль на третю сторону. Для новачків простішими та зручнішими вважаються сервіси з частковою або повною відповідальністю на третіх особах. Досвідчені користувачі не обмежені у виборі.

На що ще важливо звернути увагу?

Від швидкості транзакцій залежить вигідність ваших угод. Якщо ви шукаєте криптогаманець для частих та термінових операцій, то ідеальними стануть онлайн-ресурси, де не потрібно завантажувати програмне забезпечення на комп’ютер або телефон. Це біржові кастодіальні сховища, які здатні проводити транзакції практично миттєво. Які критерії також заслуговують на увагу:

  • Розробник. Є низка пропозицій від самих творців крипти. Наприклад, Bitcoin Core чи MyEtherWallet. Інші криптогаманці розробляють відомі у всьому світі бренди, наприклад, Ledger чи Trezor. Найкраще вибирати програми та пристрої від визнаних розробників.
  • Сума зберігання: чим вона вища, тим надійнішим має бути гаманець. Для невеликого обсягу коштів підійдуть гарячі біржові, десктопні або мобільні криптосховища. Зберігати великі суми найкраще на апаратних гаманцях, оскільки їх у рази складніше зламати.
  • Верифікація. Враховуйте, що деякі компанії гарячих сховищ передбачають процедуру верифікації користувачів, оскільки це є обов’язковою умовою державних органів. Зберегти конфіденційність можна, якщо купити холодні пристрої, у яких немає KYC (ідентифікатор особи).
  • Вартість. На крипторинці є як безкоштовні криптогаманці, так і ті, що вимагають плату за користування. Заздалегідь ознайомтеся з усіма умовами.

Важливо розуміти, що немає одного найкращого гаманця для крипти. Тому трейдери та інвестори заводять відразу кілька різних сховищ, щоб закрити всі свої цілі та задачі.