Виховання дітей

Виховання дитини по методиці Марії Монтессорі

metodika_montessori

Сьогодні проблема розвитку дітей стоїть на першому місці у всіх батьків. Як вибрати кращий дитячий садок? В які гуртки віддати дитину? Яка школа найкраща? Відповідь на всі ці питання має величезне значення, але перш за все не варто забувати про потреби самого малюка.

На жаль, дуже часто батьки в гонитві за кращим життям для свого малюка зовсім забувають про його потреби. І як результат, малюк відвідує величезну кількість розвиваючих закладів, але результат таких відвідувань не завжди буває позитивним. Іноді діти стають більш примхливими, неуважними і замість очікуваного прогресу абсолютно втрачають інтерес до занять. Чому ж так виходить? А все дуже просто: малюку постійно нав’язують різноманітні заняття, які, можливо, йому зовсім нецікаві. І як же в таких авторитарних умовах може розвиватися ще несформована особистість?

montessori_1

Відома італійська учена в сфері психології запропонувала унікальне рішення цієї проблеми. Вона настільки вірила в здатність дітей самостійно вибирати сфери своєї діяльності, що її методика була заснована на принципі свободи вибору.

Методика Марії Монтессорі спрямована на підштовхування дитини до самостійного розвитку. Тобто створюються певні умови, в яких дитина сама починає хотіти щось робити, якось саморозвиватися. В таких умовах будь-який малюк отримує унікальну можливість розкрити всі свої таланти і здібності незалежно від того, як бачать його майбутнє батьки.

Головною умовою такого розвитку є відсутність батьківського тиску. Ви можете тільки допомагати своєму малюку втілювати в життя його задуми, але ні в якому разі не повинні нав’язувати йому своє бачення вирішення проблеми.

Методика Монтессорі: за і проти

metodika_montessori_za_proti

Звичайно, як і у будь-якого методу навчання у методики Монтессорі є плюси і мінуси.

До плюсів можна віднести незвичайну розсудливість дітей, які роблять вибір. Адже вибирають вони усвідомлено, а значить, повністю усвідомлюють всі свої бажання.

Що стосується мінусів, то багато психологів стверджують, що проблема даної методики у відсутності авторитету старшого покоління, будь то батьки або вчителі. Все б нічого, але в такому випадку існує ймовірність відсутності впливу на дитину під час перехідного віку або на інших етапах життя, що може закінчитися вельми плачевно.

Так що варто враховувати всі плюси і мінуси під час виховання дитини за методикою розвитку Монтессорі. Тільки так Ви зможете самостійно її оптимізувати, враховуючи при цьому інтереси малюка.

Принципи методики Марії Монтессорі в дитячому садку

montessori_v_sadochku

Оскільки ранній розвиток дитини досить сильно впливає на її подальший життєвий шлях, то починати працювати над творчими здібностями потрібно вже в дитячому садку. Для роботи з дітьми використовуються спеціальні дидактичні матеріали, які, до речі, теж вибирає малюк самостійно.

Ще однією особливістю такої методики є відсутність стандартного сидіння за партами і монологу вихователя біля дошки. Тут вся площа кімнати ділиться на кілька зон, кожна з яких відповідає за розвиток певних здібностей. Таким чином, Ваша дитина може вибрати де і з ким вона хоче проводити час.

Давайте ж детальніше розглянемо зони, в яких малюк може проводити своє дозвілля:

  • [b]Реальне життя[/b]. У такій зоні можна навчитися всьому, що необхідно в повсякденному житті. Тут розвиваються такі звички як прибирання своїх речей, чистка зубів, умивання вранці та інше. Тобто тут можна навчитися виконувати будь-які побутові дії.
  • [b]Сенсорний розвиток[/b]. Тут вчать розрізняти розміри і обсяги предметів, читати, рахувати, розуміти різницю між різними об’єктами. Загалом, в цій зоні малюк вчиться правильно інтерпретувати всю інформацію, яку він отримує з зовнішнього світу.
  • [b]Розвиток математичних, лінгвістичних та інших наукових здібностей[/b]. Тут мова йде вже про конкретні науки, які потім можуть стати в нагоді дитині в школі або інституті.
  • [b]Рухова зона[/b]. У такій зоні малюка вчать правильно координувати свої рухи, розвивають увагу, спостережливість. Не обходиться і без розвитку логічного мислення.

Отже, ми з Вами вивчили, які саме зони бувають в дитячих садках, що працюють за методикою Монтессорі. Як бачимо, нічого надприродного в них немає, вся різниця зі звичайним садком полягає в свободі вибору малюка.

Методика Монтессорі в домашніх умовах

montessori_vdoma

Створити вдома всі необхідні зони в повному обсязі Вам, швидше за все, не вдасться. Але ось вибрати кілька вправ, за допомогою яких Ви зможете розвивати здібності своїх дітей – зможете. Що найцікавіше, для цього Вам абсолютно не знадобиться нічого такого, чого немає у Вас в будинку.

Наприклад, для того щоб навчити дитину розрізняти обсяги абсолютно не потрібно придумувати нічого складного. Достатньо всього-на-всього взяти дві склянки в одну з яких буде налита вода. Переливаючи з однієї ємності рідину в іншу, Ваші діти стануть розуміти різницю між обсягами, відрізняти де більше, а де менше.

Не варто також забувати і про розвиток моторики. Для цього можете доручити Вашому малюку розсортувати ґудзики за кольорами. У цьому занятті є два плюси: Ви надовго займете дитину справою, яка розвиває дрібну моторику і вчить розрізняти кольори.

Естетичне почуття прекрасного можна розвивати по-різному. Ви можете водити малюка по численних виставках, на яких йому буде однозначно нудно. Або Ви можете купити йому квітку в горщику, за якою він буде доглядати. Найкраще зупинити свій вибір на квітучих рослинах. Чому, запитаєте Ви. А просто уявіть, яке захоплення отримає малюк, якщо рослина, за якою він буде доглядати, в один прекрасний момент зацвіте.

Ігри по методиці Монтессорі

igri_po_montessori

Якщо Ви вирішили почати розвивати малюка з дитинства, то робити це потрібно у вигляді гри. Така необхідність зумовлена тим, що дитину потрібно зацікавити так, щоб вона хотіла продовжувати розвиваючу діяльність незважаючи ні на що. Загалом, механізм досить простий: якщо Ваша гра сподобається дитині, вона буде самостійно шукати можливість повторювати її знову і знову.

Серед найпопулярніших ігор за цією методикою можна виділити наступні:

  • [b]Вкладиші-рамки[/b]. Сучасну інтерпретацію даної гри можна знайти практично в кожному магазині дитячих іграшок. Можна придбати великий кубик, в який потрібно вставляти відповідні елементи.
  • У домашніх умовах Ви можете використовувати навіть [b]підручні засоби[/b]. Наприклад, можна взяти кілька пляшечок з різними шийками і кришечками. А тепер попросіть дитину закрити кожну пляшку відповідною кришкою. Повірте, через кілька хвилин вона знайде рішення такої задачі! Також можете взяти невеликий мішечок і покласти туди деякі улюблені речі дитини. Потім зав’яжіть малюку очі хустинкою і попросіть витягувати предмети з мішечка. При цьому він повинен сказати, що за предмет витягнув. Така гра дуже захоплююча і абсолютно точно зацікавить Вашу дитину.

Як бачимо така методика дійсно працює. Користуючись нею кожен день, Ви не тільки будете поступово розвивати всі сторони особистості Вашої дитинки, але і зможете постійно підтримувати з нею емоційний контакт. А це важливо, оскільки саме завдяки близькості між дітьми і батьками можна вирішити величезну кількість проблем, які чекатимуть Вас в процесі дорослішання малюка. Так що намагайтеся проводити більше часу з дітьми і тоді Ви уникнете безлічі проблем. Хай щастить!