Коли цей звір – на ім’я вигорання – нападає на жінку? І що це взагалі таке?
Вигорання – від слова згоріти
Асоціюється з тотальним спустошенням, місцем, де сталася пожежа і вся земля мертва. На ній ще довго нічого не виросте. Емоційне вигоряння – це неможливість емоційно реагувати. Коли не виходить радіти, сумувати, хвилюватися, шкодувати, мріяти, любити, відчувати усією глибиною душі. Начебто живеш в скафандрі, що не дає проникнути емоціям ні всередину, ні назовні.
Як вигорання може трапитися з матір’ю? З жінкою, яка чекала і хотіла дитину, знала про майбутні труднощі, а може має вже не одну дитину? Так запросто! Тому що це взагалі не пов’язані речі.
І справа тут зовсім не у фізичній втомі, справа в спустошенні емоційного ресурсу, у відсутності внутрішніх сил або, точніше, навіть сил душі. Іноді здається, що ось мама втомилася, треба її розвантажити, допомогти зібратися, дати поспати, приготувати їжу, поприбирати… І це все дуже важливо, тому що мами, як правило, і фізично дуже втомлюються. Але це слабо допоможе відновити емоційний ресурс мами. Тому якась чергова дитяча істерика на порожньому місці може зірвати “мамин дах” так, як ніби вона й не відпочивала зовсім.
Якщо узагальнити, то існує два види втоми у людини: фізична та емоційна. Відповідно, щоб добре себе почувати, потрібно заповнювати і свій фізичний, і свій емоційний ресурс. Кожен окремо і вчасно. Ну і якщо про своє тіло люди ще так-сяк піклуються, даючи йому поїсти і поспати, то про свій емоційний ресурсі згадують часто в останню чергу.
Що ж саме так тотально поглинає емоційний ресурс матерів?
- постійний контакт з дитиною або з кількома, на розмови, пояснення, вислуховування, співпереживання, захоплення, емоційну підтримку, похвалу.
- контейнерування дитячих і не тільки дитячих емоцій. Це коли потрібно мільйон разів за день втішити, пошкодувати, підбадьорити, прожити разом злість, смуток, фрустрацію, страхи, тривогу, образу.
- витримування опору дітей і відстоювання своєї позиції дорослого. Це коли “я буду робити те, що я хочу, і я не буду робити те, що ти від мене хочеш (вчитися, їсти, спати, мити руки, прибирати іграшки, збирати портфель, вимикати комп’ютер, допомагати по господарству і т.д .).
- опрацювання власних емоцій, яких за день змінюються десятки. Дитина впала-вдарилась, вибігла на дорогу, захворіла – висока температура, влаштувала істерику, дивно себе веде, сварка з чоловіком або з мамою, або з подругою. Проблеми з грошима, або по роботі ну і т.д, ..ви розумієте.
- витримування величезної відповідальності. Ні багато ні мало, а життя дитини довгий час знаходиться буквально в руках матері. Не дати спробувати побутову хімію, не дати вдавитися дрібним предметом, небезпечно впасти, обпектися. Погодувати дитя вчасно і правильної їжею (умовити його з’їсти це), тому що здоров’я дитини теж мамина відповідальність.
- генерування ідей! Ну звичайно, піти гуляти – це теж ідея. Запросити гостей і придумати цікаві заняття на вечір, придумати якусь саморобку і подарунок на день народження бабусі – це все, як правило, робить мама.
- організація ВСЬОГО !!! Організувати дітям навчання, дитячий садок, гуртки, походи в гості, театри, музеї, поїздки до бабусь, в походи, табори, змагання, виступи і т.д. Ось це все пов’язати один з одним, додати сюди тяганина з медичними обстеженнями, аналізами, довідками, походами в поліклініку. І не забути про літній відпочинок (квитки, житло, харчування, одяг, транспорт, дозвілля і ….). Під все це вписати відносини з чоловіком і особистий час тільки один для одного, роботу, своє дозвілля, навчання, зустрічі з друзями. Не забути про одяг – розібрати, відібрати, що мало, докупити, що потрібно, встигнути на розпродаж і т.п. Хто головний організатор, модератор і, як правило, виконавець цієї купи побутових повсякденних завдань? МАМА!
Це далеко не все, на що витрачається емоційний ресурс мами. Чому ж він вивітрюється настільки, що може призвести до вигоряння? Ключове тут те, що левова, величезна частина маминої роботи залишається ніким непоміченою! Неоціненою і неоплаченою! Так у нас і не прийнято, соромно за це хотіти оплати. Від дітей? Ні, вони нам нічого не винні. Від чоловіків – дивно, бюджет загальний. Похвала друзів, рідних – в неї не особливо віриться, і вона не насичує.
І тоді мама нагороджує себе сама – цукеркою, булочкою, якоюсь покупкою. Іншими способами порадувати себе. Це підтримує, але швидко перетворюється в залежність, відтворену на вазі і сімейному бюджеті, посилюючи в результаті незадоволеність. Але до кінця все одно не насичує.
Яка ж оплата підійшла б мамі?
Оскільки ми говоримо про вимивання емоційного ресурсу, то й віддача має бути емоціями. І це до смішного просто … Це ПОДЯКА. Не від дітей. Вони ще маленькі. Від чоловіка, перш за все. Це зауваження і визнання близькими ось цієї непомітної, нескінченно повторюваної материнської праці, душевної, емоційної праці. Визнання того, що те все, що робить мама день у день є цінним, важливим, необхідним. А вдячність, як форма, спосіб сказати про це. Можна без квітів і подарунків, але щиро.
Такі прості слова “Рідна моя, дякую тобі за те, що ти робиш для нашої сім’ї, за те, що ти терпиш одноманітність, знову і знову намагаєшся зберігати порядок, годуєш нас, любиш нас, за те, що ти вчишся і дізнаєшся нове, щоб дати нашим дітям краще. Дякую за твій внесок в нашу сім’ю, він величезний. І моя вдячність тобі ВЕЛИЧЕЗНА! “
Так просто! Це так просто бути вдячним один одному за те, що кожен з партнерів робить для сім’ї. Але на ділі так складно перестати конкурувати один з одним, перестати доводити власну значимість і хорошість, знецінюючи внесок іншого.
ПОДЯКА близьких, зауваження, визнання цієї невидимої праці, заняття, що приносять радість, сміх, можливість емоційно відключитися від рутинних справ (нехай навіть фільм подивитися) – ось, на мій погляд, те найважливіше, що дозволить мамі маленьких дітей залишатися живою, активної , веселою, включеною в життя рідних і щасливою!
Надія Іванців, лікар – психотерапевт
Читайте також: 10 ознак професійного вигорання