Вагітність і пологи, Планування вагітності

Коли найкращий час завагітніти?

Ольга Летнянчик

ovulation-test

Стільки всього відбувається в організмі жінки! Коли є найплідніший період жінки впродовж менструального циклу? Як зрозуміти своє тіло? Як на жіноче тіло впливають різні гормони: фолікулостимулюючий гормон, лютеїнізуючий гормон, естроген чи прогестрон? Що означають фази менструального циклу: фолікулярна, овуляційна та лютеїнова? Що відбувається впродовж менструального циклу в яйнику жінки?

Якщо ви плануєте зачати дитину, тоді наймовірніше це зробити під час овуляції (звільнення яйцеклітини з дозрілого фолікулу яйника в просвіт, де вона швидко буде підхоплена війками маткових труб). Власне час овуляції можна визначити з-за допомогою тесту на овуляцію, що визначає підйом рівня лютеїнізуючого гормону, який передує овуляції.

Чому найвищим періодом плідності є овуляція?

Це пов’язано з тим, що незапліднена яйцеклітина, після виходу з фолікулу живе лише 24 години. Вона чекає в просвіті маткової (Фалопієвої) труби. Отже першому найспритнішому сперматозоїду необхідно вчасно опинитися біля яйцеклітини! Оскільки сперматозоїди, що під час еякуліції потрапили в просвіт вагіни, можуть вижити до 5 днів, тому загалом жінка ймовірно плідною є 5 дні до настання овуляції, плюс два дні після овуляції.

Про методи розпіднавання жіночої плідності читайте також у статті: Природня контрацепція: напротехнологія.

Що відбувається впродовж менструального циклу в яйнику жінки?

Перший день менструації – це коли у жінки кров’янисті виділення, але яйники (статеві залози, що знаходяться всередині тіла ) вже починають працювати для наступної овуляції та можливого заплідення, зачаття дитини.

Фолікулярна фаза

Період від першого дня менструації до овуляції називається фолікулярна фаза. Під час фолікулярної фази під впливом гормонів гіпофізу ( фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого в меншій мірі ) запускається період дозрівання фолікулів, що містять яйцеклітини.

Під час дозрівання фолікулу: формування вторинного фолікула з первинного, ним виробляється гормон естроген. Естроген ще називають гормоном жіночності, адже він впливає і на колір та стан шкіри, волосся, а також може визначати самопочуття та настрій.

Дозрівання фолікулів часом нагадує перегони між фолікулами. Який найшвидше дозріє, який буде найбільшим, той і виграє, отримає приз, – а саме фолікул переможець здійснить овуляцію, його яйцеклітина звільниться з фолікулу до просвіту маткової (Фалопієвої) труби. В просвіті маткової труби яйцеклітина має шанс зустріти сперматозоїд, і бути заплідненою ним.

Фолікулярна фаза переважно триває від 7 до 22 днів, в середньому 14 днів. Фолікулярна фаза є чутлива до стресових факторів, а відповідно є мінлива за тривалістю. Власне тому жінки можуть мати нерегулярні місячні цикли.

За 24 – 36 год фазі овуляції передує різкий підйом рівня лютеїнізуючого гормону, що є запускає настання овуляції, тому є її маркером. Тест на овуляцію – це тест для визначення різкого підйому рівня лютеїзуючого гормону.

Фаза овуляції

Отже, яйцеклітина, що дозрівала у фолікулі “переможцю” звільняється назовні. Це є фаза овуляції. Фаза овуляції – це найвдаліший період, коли жінка може завагітніти. Також це є період, коли шанси зачати хлопчика найвищі.

Читайте про це у статті: Як зачати хлопчика?.

Лютеїнова фаза

Після овуляції настає лютеїнова фаза. Фолікул, що лопнув під час овуляції перетворюється на “фабрику” гормонів – жовте тіло, що виробляє естроген і прогестерон. Прогестерон також називають гормоном вагітності. Якщо жінка мала ознаки дискомфорту перед овуляцією, власне у цій фазі настрій має вирівнятися.

Лютеїнова фаза на відміну від фолікулярної є постійної тривалості, звичайно у кожної жінки індивідуально, але в середньому триває 13 – 14 днів. Проте в межах норми допустимі коливання від 11 до 16 днів. Допоки фабрика гормонів, жовте тіло, продукує гормони триває лютеїнова фаза, але якщо вагітність не наступила, воно “здається”, припиняє функціонувати, і настає час наступного менструального циклу.

На що варто звернути увагу при плануванні вагітності, читайте також у статті: Важливі питання при плануванні вагітності. На що звернути увагу.

Підготувала лікар Ольга Летнянчик.