Зараз багато батьків вважають, що діти «мають бути постійно чимось зайняті». Дуже популярна думка, що дитині не потрібно вільного часу. «З пелюшок» варто відвідувати гуртки, секції, музичну або художню школу, вивчати мови. І тоді у хлопчика чи дівчинки не залишиться часу на «дурниці». Вважається, що така дитина не зв’яжеться з поганою компанією, у неї не буде комп’ютерної, або якоїсь іншої залежності. Просто тому, що на це не вистачатиме часу, треба займатися, брати участь в конкурсах, перемагати в змаганнях. Дитина буде гармонійно розвинена та успішна в майбутньому.
Зазвичай, в 3 роки дитина починає відвідувати дитячий садок. І приблизно в цей же час, або навіть раніше, батьки замислюються про додаткову освіту дитини. Часто у батьків вже є свої плани: іноземна мова, танцювальна студія, музична школа, спортивна секція.
У наш час пропонується величезна кількість варіантів додаткових занять. Багато батьків упевнені, що їхня дитина талановита. А чим раніше почати «вкладатися» в талант, тим швидше його можна розвинути. Дитячі центри пропонують розвиваючі заняття практично з самого народження. А вже найняти педагога для індивідуальних занять чим завгодно, при наявності грошей, не складе жодних труднощів.
Деякі батьки готові буквально «життя покласти» на ці додаткові заняття. «Дитина повинна бути розвиненою всебічно» – вважають вони. Для цього продумується система цього всебічного розвитку дитини. Спортивна секція – для фізичного, художня школа – для естетичного виховання, музична школа та вивчення іноземної мови – для розвитку інтелекту. Часто інтереси і здібності самої дитини навіть не враховуються. Та й далеко не у кожної дитини так багато «здібностей». Після знаходження всіх місць для всіх занять, з’ясовується, що на відвідування дитячого садка часу вже не залишається. Якщо дитина в сім’ї не одна, то в батьків не залишається часу і для своїх особистих справ і занять.
Звичайно ж, не всі батьки діють за описаним сценарієм. Багато батьків все ж таки відштовхуються від інтересів та здібностей дитини. І тільки після цього вибирають хобі для своєї дитини. Хоча й це іноді закінчується, як у першому варіанті, великою кількістю додаткових занять в різноманітних школах і гуртках і відсутністю вільного часу.
Багато батьків вважають, що відвідуючи різнопланові додаткові заняття, не втомлюється. У музичній школі вона сиділа та слухала, а на спортивній секції, навпаки бігає і стрибає. А значить, відпочиває. А після активної діяльності, їде додому в машині, тобто знову відпочиває. Можна включити диск з уроком англійської, щоб відпочинок був продуктивним.
Іноді на всі ці додаткові заняття дитина терпляче ходить. Іноді їй «щастить», в тому плані, що батьки починають втомлюватися від такого навантаження самі, або шкодують дитину. Батькам здається абсолютно неприйнятним той факт, що дитина буде «тинятися без діла». Та й діти, які не звикли самі організовувати свій час, постійно говорять: «Мені нудно. Що мені робити?» Це питання і похмурий вигляд нічим незайнятої дитини, знову є підтвердженням для батьків, що вони все-таки на правильному шляху.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.
То чи має бути у дитини вільний час чи ні? Потрібно терміново щось робити, якщо дитині нудно і нема чим зайнятися? Для чого вільний час дитині? Ці питання, в зв’язку з колосальною завантаженістю дітей, все частіше піднімаються дитячими психологами і обговорюються на інтернет-форумах.
Тут, як і в багатьох інших справах, варто уникати крайнощів: якщо немає серйозних проблем зі здоров’ям, повністю відмовлятися від гуртків і секцій, звичайно ж, не варто. Але вільний час у дитини має бути. Час відпочити, помріяти, потинятися і навіть, понудитись. Якщо дитині нудно, не поспішайте її чимось розважити. Нехай вона знайде собі заняття самостійно.
Дитині необхідно навчитися розпоряджатися своїм вільним часом. Дотримуватись розпорядку дня, який для дитини склав дорослий – це одне. А придумати свій розпорядок – це інше. Навіть, якщо у дитини є доручення від батьків на період вільного часу, нехай він сам вирішить, коли його виконати. Навик самостійного планування своїх справ просто так, тому, що дитина стала старшою, не з’явиться. Цьому необхідно навчитися. Неробство – це не тільки відпочинок, а й захист від стресу, а значить і від хвороб.
Вільний час необхідний дитині для гри і для творчості. Якщо у дитини занадто мало вільного часу, то вона буде витрачати його пасивно – дивитися телевізор, гратися на комп’ютері. Для того, щоб придумати щось цікаве і реалізувати свою задумку, непідконтрольного часу має бути більше. Дитина повинна гуляти не “по дорозі зі школи додому», а бігати з друзями у дворі. Цього позбавлені багато сучасних діти.
Не забудьте похвалити дитину, якщо вона сама вирішила вранці бігати на стадіоні, і вже кілька разів зробила це. Або їздить щодня на велосипеді в дитячу бібліотеку і проводить там цілу годину, бо їй там подобається. Або юний дослідник дістав із шафи старі іграшки, картон, скотч і зробив «винахід». Або почав писати книгу. Ваша дитина в свій вільний час, знайшла для себе цікаву справу! А це привід для батьківської гордості.