Літо – пора відпочинку. А який же відпочинок без походів, риболовлі, дачних шашликів та інших видів відпочинку у лоні природи. Але, крім всіх інших радощів життя, у такому відпочинку криється чимала небезпека, адже саме там живуть кліщі, які можуть завдати великої шкоди здоров’ю людини, як дитини, так і дорослого. Укус кліща – дуже небезпечний для людей, тому його потрібно якомога швидше витягнути.
Що робити, коли ви знайшли кліща на шкірі у вашої дитини?
Без паніки. Кліщі можуть передавати інфекцію тільки після того як вони приєдналися до шкіри і почали всмоктувати кров. Навіть тоді, вони, як правило, повинні були прикріплені до тіла протягом значного періоду часу (від 12 до 48 годин). Якщо ви бачите кліща, що повзає на одязі вашої дитини, чи на шкірі і при цьому сам кліщ ще маленький, тоді немає причин для хвилювання.
Якщо кліщ уже присмоктався до шкіри дитини, ви повинні витягнути його якомога швидше. БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Викручуючи кліща, не відірвіть черевце від лапок, бо в такому разі інфекція, що знаходиться в шлунку кліща, може потрапити через ранку на шкірі в організм людини і заразити її.
Найкраще максимально виманити кліща з шкіри назовні, для цього підійде звичайна олія. Візьміть пляшечку, налийте туди олії, закрийте місце, де заліз кліщ і переверніть, таким чином шар олії перекриє доступ повітря, а оскільки кліщі дихають через шкіру, кліщ буде змушений вилізти назовні, щоб подихати.
Інші способи, наприклад: лак для нігтів, спирт, лише дратують кліща, а це може призвести до викиду вмісту його шлунка в кров вашої дитини, збільшуючи ризик інфекції.
Хоча цей метод не є надійним, найкращим способом витягнути кліща є пінцет. Саме ним ви зможете акуратно витягнути кліща зі шкіри вашої дитини. Затисніть кліща якомога ближче до шкіри, і повільно витягніть його, нібито викручуючи за стрілкою годинника.
Намагайтеся не здавлювати тіло кліща, не крутити сильно та не смикати пінцетом. Таким чином ви зможете уникнути розриву тіла кліща і зменшите ризик залишити його головку, чи рештки лапок у тілі дитини, що може призвести до інфекції.
Після того, як ви витягнули кліща, вимийте ділянку укусу і руки з милом і водою, а потім застосуйте перекис водню, антисептики, наприклад: “зеленку”, йод, йодицерин та ін.
Перевірте всі частини тіла на наявність кліщів. Подивіться уважно на голові, під пахвами, в районі паху, між пальцями рук і ніг, під колінами – це лише деякі з улюблених укриттів кліщів. Кліщі полюбляють м’які частини тіла.
Що робити, якщо кліщ видалений не повністю?
Якщо частина кліща залишається у шкірі, не хвилюйтеся. Просто видаліть залишки, наче скалку. Ранку обов’язково продезінфікуйте, наприклад, медичним спиртом і обробіть антисептиком, наприклад, йодом.
У випадку із залишками кліща, так як із скалкою, якщо ви не можете дістати їх повністю, не колупайтеся. Тіло вашої дитини може самотужки виштовхнути шматок кліща назовні.
УВАГА! Якщо ви помітили які-небудь ознаки місцевої інфекції (почервоніння, формування круглої червоної плями, що починає збільшуватись, або ранка мокріє, чи стала гарячою), а особливо підйом температури дитини, обов’язково покажіть дитину лікарю!
Як можна захистити дитину від кліщів?
Постарайтеся, обмежити перебування вашої дитини в лісах зарослих чагарниками, чи високою травою. Якщо ви зібралися на прогулянку в ліс, то краще ходити широкими шляхами та стежинами.
Одягніть вашу дитину у довгі штани (не шорти чи бриджі), гольф (водолазку), що добре прилягає до шиї, кінці штанів заправте у шкарпетки. Одяг з гладкого матеріалу (наприклад, вітрівка) створює для кліщів труднощі у пересуванні. Надавайте перевагу одягу світлого кольору, на ньому легше виявити кліщів.
Підберіть препарати для захисту від кліщів. Прочитайте уважно етикетку, адже одні препарати для дорослих та дітей, можна наносити на шкіру, а інші лише на одяг (сильної дії).
Окремо про аптечку для подорожей читайте у статті “Валізка з ліками: збираємо дитячу аптечку”
Продукт, що можна наносити на шкіру, застосовуйте лише на невеличких відкритих ділянках, уникаючи рук та обличчя, а також будь-яких ран та подряпин. Після застосування засобу захисту від кліщів ретельно вимийте руки.
Під час прогулянки час від часу оглядайте дитину на наявність кліщів та зробіть ретельний огляд по приходу додому. Після прогулянки ретельно змийте засіб від кліщів зі шкіри дитини.
Якщо у вас є собака, перевірте його на наявність кліщів (особливо навколо голови та шиї). Домашні тварини також можуть переносити кліщів. Під час весняних та літніх місяців ви можете мити вашого собаку спеціальним милом проти кліщів.
Гарних вам канікул!!!