Прийшла весна, душа бажає подорожей. Хочеться кудись їхати, щось робити. Найпростіший і корисний спосіб виплеснути свою енергію – покататися на велосипеді. Однак у вас є малюк і, здається, що кататися з ним ви зможете не скоро. Виявляється, спеціально для вас людство придумало сучасні дитячі велосипедні крісла.
Сучасні велосипедні крісла відповідають усім вимогам безпеки – у них є і ремені безпеки, і регульовані підніжки для ніг.
Вибираємо дитяче велосипедне крісло
Дитячі вело крісла, які з’явилися на ринку, дозволяють здійснювати велосипедні подорожі навіть з однорічним малюком, вагою від 9 кг. При цьому поїздка для маленького мандрівника буде не тільки зручною, але і найголовніше – безпечною. Адже з одного боку дитина ременями утримується в кріслі, ніжки встановлюються і пристібаються на підставки, які регулюються в залежності від зросту дитини, завдяки чому дитина не зможе з нього випадково випасти на ходу.
Саме крісло надійно закріплюється на велосипеді і при правильній установці не може від нього мимоволі від’єднатися. При цьому велосипедне крісло захистить свого маленького пасажира, якщо велосипед впаде (а з двоколісним транспортом таке, на жаль, трапляється не так вже й рідко), дозволить малюкові обійтися без серйозних наслідків, пом’якшивши йому приземлення.
Звичайно ж, у різних моделей вело крісел конструкція і ступінь захисту теж будуть різними. Безпеку дитини в дорозі забезпечують такі деталі: висока спинка, глибока посадка сидіння, бічний захист по всьому профілю велокрісла – від спинки до підніжок. У разі аварії велосипед найчастіше завалюється саме на бік, тому, чим більше буде закрито крісло з боків, тим менше постраждає дитина під час падіння. Один з важливих моментів – захист дитячих ніг від потрапляння у колесо велосипеда. Краще якщо воно буде повним, тобто ноги повинні бути закриті по всій довжині з трьох сторін пластиковим корпусом крісла та додатково зафіксовані спеціальними ремінцями.
Так ноги не вискочать з підставки під час руху, дитина не зможе розмахувати ними на ходу, а в разі падіння велосипеда, зафіксовані і закриті з усіх боків, вони не будуть травмовані. Крім того, підставка повинна регулюватися під ріст дитини, щоб дитині було зручно сидіти і вона не вередувала в дорозі.
Не менш важливою деталлю є конструкція ременів безпеки. Як мінімум в вело кріслі повинен бути поясний ремінь. Хоча більш надійними є три точкові ремені, які утримують дитину за плечі і між ніг. П’яти точкові ремені фіксують пасажира відразу в усіх напрямках – по талії, за плечі і між ніг. Ремені повинні бути регульованими по довжині і висоті кріплення, щоб вони могли підлаштовуватися під розміри малюка, що росте і під його одяг. Застібний механізм замка повинен бути зроблений таким чином, щоб в дорозі дитина не змогла самостійно розстебнути ремені і зняти їх з себе.
На деяких моделях поряд з ременями передбачений ще і передній поручень безпеки, як на прогулянкових візках – деталь не дуже необхідна, але корисна. Поручень утримує найменших в правильному положенні, за нього їм зручно триматися, а ще до нього можна підвісити улюблені іграшки, щоб в дорозі малюкуі не було нудно. Підлокітники теж бажані – чим більше комфорту, тим більше задоволення дитина отримає від велосипедної прогулянки.
При цьому комфорт теж є елементом безпеки, інакше дитина буде намагатися всіма силами вибратися з незручного для нього крісла, канючити всю дорогу і псувати вам нерви. Ось чому краще вело крісла анатомічної конструкції, не дуже тісні і з м’яким вкладишем всередині. Підлокітники і ручки, за які можна триматися, дозволять пасажирові вибрати для себе найбільш зручне положення, регульовані по висоті підніжки позбавлять від необхідності тримати ноги надто зігнутими в колінах, м’які подушечки на ременях безпеки не дадуть їм врізатися в плечі, завдяки вентиляційним отворам в корпусі крісла , дитяча спина не буде потіти, навіть якщо на вулиці по-справжньому спекотно.
Вперед або назад? Де кріпити велосипедне крісло
Крім моделей крісел, які розташовуються за спиною у велосипедиста, є моделі з переднім розташуванням. Не можна сказати однозначно, де краще возити дитину – свої плюси і мінуси є і у того і в іншого способу посадки.
Якщо дитина їде попереду, у неї прекрасні можливості оглядати все навколо, не заважає спина мами і тата, в той час як у дитини, розташованої ззаду можливість огляду обмежена – лише з боків. Водій бачить все, що робить малюк, йому зручно з ним спілкуватися. При передній посадці залишається незайнятим багажник, на якому можна перевозити необхідний в дорозі вантаж.
Передні сидіння мають меншу спинку, інакше вона буде заважати велосипедисту. Вони розраховані для дітей приблизно до трьох років. А заднім сидінням дитина може користуватися, поки він не досягне ваги 22-25 кг (це приблизно 5-6 років). Тому що чим більшою і вищою стає дитина, тим більше вона загороджує видимість водієві, крім того, дитина ненавмисно може вдарити когось з батьків шоломом в щелепу. Якщо велокрісло прикріплено спереду, водієві доводиться широко розводити ноги, щоб крутити педалі, а це не дуже зручно і спричиняє швидку втому.
Задні велокрісла в цьому плані мають більше переваг – вони не впливають на управління велосипедом, не обмежують повороти керма, а велосипедист може їхати у звичній для себе позі. При цьому саме велокрісло не змінює центр ваги велосипеда, тобто немає великої різниці в управлінні велосипедом з або без велокрісла. Велосипед на поворотах не заносить. Якщо велокріслом планується користуватися не від випадку до випадку, а кататися з дитиною часто, довго і не завжди по рівних міських доріжках, то краще все-таки ставити крісло назад.
Установка на велосипед
Заради безпеки дитини необхідно строго дотримуватися інструкції при установці дитячого велокрісла на великий велосипед. При покупці необхідно переконається, що дана модель може встановлюватися на ваш велосипед. Задні велокрісла встановлюються на багажник або на підсідлову трубу. Кріплення на багажник більш жорстке, хоча є моделі, які мають свої власні амортизатори для комфорту малюка. Безпосередньо на саму підсідлову трубку кріпиться замок-тримач, на який швидко встановлюється велокрісло, при цьому воно так само швидко знімається, а замок може залишатися на велосипеді. В замок-тримач вставляються до клацання два сталевих “вуси”, що йдуть від велокрісла. В результаті, воно ніби зависає над багажником, погойдуючись на цих “вусах” під час їзди, тим самим добре амортизує, тому пасажир їде плавно і м’яко.
Ще один плюс підсідлового способу кріплення – крісла в прямому сенсі слова не прив’язуються до багажника, а тому можуть використовуватися практично на будь-яких велосипедах, як з багажником, так і без нього.
Передні велокрісла традиційно кріпляться до рами, причому тут може вийти жорсткий ефект, як і при кріпленні крісла на багажник, якщо велосипед не оснащений амортизаторами. Однак велокрісло з таким способом кріплення не підійде до велосипеда, у якого по верхній трубі рами проходять троси гальм і перемикання швидкостей, або рама занадто коротка, низька, похила, або зовсім відсутня. Тому якщо батьки все-таки наполягають на передній посадці дитини, їм доведеться пошукати для свого велосипеда крісло, яке кріпиться до нижньої труби рами, або на рульову колонку, або знову ж на підсідлову трубу. У всіх цих випадках велокрісло буде знаходитися над рамою утримуватиметься основним замком і “вусами” за тим же принципом, що і задні підсідлові крісла.
Важливі дрібниці!
Для забезпечення додаткової безпеки, а також комфорту незайвими можуть виявитися аксесуари, які можна купити разом з велокріслом.
В першу чергу це стосується захисного дитячого шолома. Його потрібно правильно одягати, витягнутим «носиком» вперед. Дитячі велошоломи зазвичай регулюються на кілька розмірів, тому вам його вистачить не на один рік, крім того, коли дитина підросте, зможе одягати його, при самостійному катанні на велосипеді або на роликах.
Не зайвими будуть світловідбивачі на спинці дитячого крісла, і навіть задній ліхтар, який може горіти постійно, блимати або бути виключеним, залежно від ситуації.
Хорошим доповненням до велокрісла (особливо якщо у нього не відкидна спинка) стане дитяча автомобільна подушечка для відпочинку, вони бувають наповненими м’яким наповнювачем і надувними. Підголівник навколо шиї буде м’яко і безпечно підтримувати голову малюка під час сну, не дасть їй нахилятися в бік і бовтатися з одного боку в інший. Крім того в якості аксесуарів можна придбати захисний чохол-плащ.