Здоров'я дитини

Дитина ходить на пальчиках: що робити?

ditina_hodit_na_palchikah

В американській педіатрії ходіння на пальчиках вважається нормальним до того часу, поки малюку не виповнилося 3 роки. Закордонні лікарі вважають, що для малюка, який тільки вчиться ходити, його перші досліди в ходьбі можуть складатися з різноманітних експериментів, у тому числі і пересування на пальчиках. Однак те, що було до 3 років кумедним, згодом може стати звичкою і перетворитися на причину батьківського хвилювання. У науці такий спосіб ходьби дитини на пальчиках називають терміном «ідіопатичне ходіння».

Дитина ходить на пальчиках – причини

До найбільш простих і безпечних причин дитячої ходи навшпиньках слід віднести такі, коли малюк:

  • намагається щось дістати.
  • побоюється на що-небудь наступити.
  • хоче привернути до себе увагу.
  • освоює новий стиль пересування.
  • когось наслідує, наприклад, маму на підборах.

У більшості випадків малюк так ходить, пробуючи різні способи ходьби або намагаючись виглядати вищим. З часом такий незручний спосіб пересування набридне дитині, і вона перейде до нормальної ходьби.

Буває, що дитина пересувається навшпиньки (зазвичай бігає) тому, що в ній вирує надлишок нерозтраченої енергії. Малюкові слід дати хороше фізичне навантаження, наприклад, тривалі прогулянки, щоб він міг добре набігатись на свіжому повітрі. Добре допомагають в таких випадках і заняття плаванням.

Підвищений м’язовий тонус або дистонія. Це порушення легко ліквідувати, почавши робити дитині масаж. Іноді це відхилення з з часом проходить само собою. Після кількох сеансів масажу або в ході подальшого фізичного розвитку, розподіл м’язів приходить в норму. Такій дитині корисна рухова активність, у тому числі стояння і повзання рачки, лазіння, ходьба.

Нерідко причиною ходіння малюка навшпиньках є родова травма. Після звернення до лікаря, який з’ясує справжню причину неправильного пересування дитини, маляті буде призначений комплекс лікувальної гімнастики, носіння спеціального бандажу та інші заходи коригуючого характеру.

З усіх перерахованих вище причин, що лежать в основі ходьби дитини на пальчиках, найбільш частою є м’язова дистонія, яка зустрічається у величезної кількості новонароджених малюків. Більше половини немовлят мають таке відхилення в м’язовому розвитку, при якому маля, коли приходить час вставати на ніжки, стає не на всю стопу, а концентрує свою вагу на пальчиках.

Ще однією причиною, яка менш поширена, але більш серйозна, є пірамідальна недостатність, тобто порушення діяльності дитячої нервової системи. Пірамідальна недостатність є наслідком відхилень у ході внутрішньоутробного розвитку немовляти, а також в процесі пологів. До 3-місячного віку у малюків ще зберігається рефлекс ходьби, який пізніше поступово пропадає. Про пірамідальну недостатність можна говорити, якщо малюк після 3 місяців підтискає пальчики на ногах або встає на пальчики.

Щоб з’ясувати, чи ходить так ваш малюк, потримайте його під пахвами або за плечики над поверхнею столу, опустивши його до неї так, щоб його ніжки торкнулися столу. При цьому трохи нахиліть малюка вперед, так наче ви хочете щоб він почав іти. Якщо малюк почне переставляти ніжки, опускаючи їх повною ступнею на стіл, то з його нервовою системою все гаразд. Якщо ж він переступає по столу навшпиньках, значить, потрібно показати малюка лікарю.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Дитина ходить на пальчиках – що робити батькам

Якщо ваш малюк, крім того, що ходить на пальчиках, демонструє й інші тривожні симптоми, наприклад: закидання голови, вигинання дугою, неспокійний нічний сон, тривожний стан вдень, – то, ймовірно, у вашої дитини є відхилення неврологічного характеру. Потрібно звернутися до лікаря, щоб той поставив правильний діагноз і призначив оптимальне лікування.

Найбільш поширеними методами лікування, спрямованими на поліпшення м’язового тонусу і вдосконалення рухової координації у маленьких дітей, є лікувальна гімнастика і спеціальні види масажу. Не рекомендується батькам вибирати комплекс вправ або прийоми масажу самостійно, не проконсультувавшись попередньо з лікарем. Дитячий невропатолог може також призначити вашому малюкові прийом ліків.

У випадку з кожною окремою дитиною все індивідуально, і братися за вирішення неврологічних проблем самостійно, без консультації фахівця, батькам не варто.

Як лікують пірамідальну недостатність у малюків

Зазвичай, діткам з пірамідальною недостатністю, лікар призначає курс лікувального масажу, який має проводити кваліфікований професіонал. Такий масаж спрямований на зміцнення дитячих м’язів і зняття тонусу. Курс проведення масажних процедур зазвичай повторюється кожні 6 місяців. Батькам не слід залишатися пасивними спостерігачами: вони можуть освоїти техніку лікувального масажу, щоб мати можливість проводити малюкові щоденний додатковий масаж.

На додаток до масажу, дітям призначають прийом вітамінних комплексів і лікарських препаратів для стимулювання енергетичних обмінних процесів в організмі. Крім масажу і препаратів, дітям призначають фізіотерапевтичні процедури. Лікар-ортопед порадить батькам спеціальне взуття для малюка, з закритим носом і твердою п’яточкою.

Прекрасного коригуючого і оздоровчого ефекту можна добитися, якщо, на додаток до лікування, призначеного лікарем, займатися з дитиною плаванням і гімнастикою, регулярно ходити по гальці і піску.

Кілька вправ для дітей, які ходять навшпиньки

  • Взяти в руки ніжку малюка і водити великим пальцем по підошві, як би малюючи цифру 8.
  • Литковий м’яз на дитячій ніжці розминати двома пальцями – великим і вказівним. Рухати стопою дитини вгору і вниз.
  • Придбайте фітбол (великий м’яч). Поставте свого малюка на фітбол і не поспішаючи перекочуйте м’яч з стоячою на ньому дитиною в прямому і зворотному напрямку. Малюк при цьому повинен стояти на м’ячі повними стопами. Краще, якщо цією вправою з малям будуть займатися і тато, і мама. Один з дорослих підтримує малюка під пахвами, поки інший тримає дитячі ніжки і перекочує м’яч.