Дитяче харчування, Здоров'я дитини

Грудне вигодовування. Стилі грудного вигодовування

grudne_vigodovuvannya1

Про те, що таке грудне вигодовування, як правильно прикладати дитину до грудей та від чого залежить кількість молока ми вже розповідали у статті Грудне вигодовування. Поради мамі, як правильно годувати дитину грудьми

Існує два основних стилі грудного вигодовування:

  • годування за вимогою
  • режимне годування

Дотримуючись першого стилю годування – годування за вимогою – мама прикладає малюка до грудей «за першим писком» дитини, незалежно від того, скільки часу пройшло з моменту останнього годування. Прихильники другого стилю – режимного годування – малюка годують суворо «по графіку» – як правило, кожні три години.

Проте рідко яка мама сама обирає стиль годування. Реальність показує, що найчастіше головним визначальним чинником стає характер дитини. Якщо малюк неспокійний, крикливий і активний – мама волею-неволею без кінця і всюди прикладає його до грудей і стає «адептом» стилю годування на першу вимогу. Якщо навпаки, малюк з народження дуже спокійний, постійно спить і рідко плаче – то мама природним чином починає дотримуватися режиму годування «раз на три години».

Мамам буде корисно знати:

Якщо дитина самостійно відпустила сосок (а отже наїлася і їсти більше не хоче), то фізіологічне відчуття голоду наступить не раніше, ніж через 2 години.

Отже, якщо ваша малеча, через пів години після годування волає що є сили, то причина криків – не голод, а щось інше: свербить шкіра, на якій виступив діатез, замучили дитячі коліки, просто поганий настрій. Що завгодно, але не голод.

Враховуючи цей факт, сучасні педіатри нерідко пропонують мамам модифікувати стиль годування, об’єднавши принципи режиму та годування на вимогу – в методику вільного вигодовування. Тобто мама годує малюка на вимогу, але при цьому зберігає не менш ніж двогодинні інтервали між годуваннями. Якщо дитина спить, то її не будять для годування – прокинеться і поїсть.

З одного боку, цей стиль вбереже вас від перегодовування немовляти (що нерідко є причиною тривалих кольок), з іншого – навчить маму і малюка спілкуватися не тільки за допомогою грудей. І нарешті, більш-менш адекватні інтервали між годуваннями допоможуть системі ШКТ малюка швидше налагодити процес перетравлення їжі.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

scidzhuvannya

Зціджування та зберігання грудного молока

Якщо ви вибрали методику годування на вимогу – то на етапі становлення лактації про зціджування можна і не думати. В умовах, коли малюк постійно «висить» на грудях, він просто не дозволить ні молозиву, ні першому зрілому молоку затримуватися і застоюватися в грудях.

    Зціджуватися необхідно в трьох випадках:

  1. Якщо у перші дні або навіть тижні ви розлучені з малюком, але в подальшому плануєте налагодити процес лактації
  2. Якщо ви залишаєте малюка з близькими або нянею, не годуєте грудьми, але хочете, щоб малюк їв саме грудне молоко.
  3. Якщо дитина за одне годування з’їдає менше молока, ніж «накопичилося» у вас у грудях.

Зціджуватися також потрібно для того, щоб забезпечити годування малюка у відсутності мами (наприклад, мама йде на роботу, а бабуся чи няня годує немовля зцідженим молоком). Правильно зціджене, заморожене і розморожене молоко ніяк не відрізняється за складом і користь від того молока, що малюк отримує безпосередньо з грудей матері.

Тому, як правильно зціджувати, навіщо і коли це потрібно робити, а також про те як правильно заморожувати, зберігати і розморожувати грудне молоко – ми присвятимо окремий детальний матеріал. Нагадаємо лише, що грудне зціджене молоко можна заморожувати (існують спеціальні пакети і контейнери для заморозки зцідженого молока) в морозилці на досить тривалий термін. Однак розморожувати грудне молоко можна тільки при кімнатній температурі і підігрівати тільки на паровій бані.

Як довго слід годувати дитину грудьми

Вкрай важливо забезпечити дитині грудне вигодовування в перші півроку життя – від цього принципово залежить її здоров’я, ріст та розвиток.

Сучасні лікарі всього світу домовилися, що якщо у мами достатньо власного молока, то до 6 місяців можна здійснювати тільки грудне вигодовування, яке повністю покриє потреби дитини у всіх необхідних речовинах. Тобто ні воду, ні прикорм можна не додавати в раціон малюка.

Єдиний виняток – дуже жаркий клімат, при якому ризик теплового удару у маленької дитини різко зростає. У цьому випадку необхідно заповнювати патологічні втрати рідини в організмі немовляти, допоюючи його водою, а нерідко навіть мінеральною водою (тобто вода з додаванням солей).

Коли вашій крихітці виповниться півроку, все що стосується грудного вигодовування та його тривалості залежить від бажання і можливостей мами та сім’ї вцілому.

У 6 місяців дитині рекомендовано давати перший повноцінний прикорм. Однак, грудне вигодовування при цьому вкрай бажано зберегти. І далі – частота і тривалість грудних годування поступово зменшується, разом з тим частота і обсяг прикорму – відповідно збільшується.

У сучасній педіатрії склалася думка, що в розвинених країнах з високим рівнем життя прикладання до грудей дитину після року має не стільки біологічну цінність, скільки психологічну.

nichni_goduvannya

Користь і потреба нічних годувань грудьми

Спеціалісти з грудного вигодовування та педіатри стверджують, що до шести місяців нічні годування цілком виправданими та потрібними. Якщо, навіть, ваша дитина спить спокійно до ранку і не галасує, – варто розбудити її 1-2 рази за ніч і прикласти до грудей.

Однак після досягнення піврічного віку цілком резонно скоротити число нічних годувань до одного разу. Це значно додасть сил і гарного настрою мамі, і ніяк не обмежить потреби дитини в їжі.

Що робити щоб скоротити нічні годування

Дуже допомагає пізнє щовечірнє купання у великій ванні та у відносно прохолодній воді (30 -32 ° С). Після цього добряче нагодувати вашого малюка і гарно вкрити. Такий сценарій сприяє тому, що дитина швидко і глибоко засинає і, як правило, міцно спить протягом наступних 3-4 годин.

Також створіть у кімнаті де спить ваш малюк сприятливий мікроклімат – прохолодний і вологий – температура повітря не більше 20° С, вологість – 50-70%

Поступово, з часом, від нічних годувань можна та й треба відмовитись зовсім.