Тільки спробуйте навчити своїх дітей правильно сидіти за столом, і ви зрозумієте яка це тяжка праця. Звичайно можна сказати, що діти повинні бути дітьми, тобто їм дозволяється гратися, жартувати, бігати весь час, але така позиція зручна тільки тим батькам, які не хочуть займатися дітьми, і в підсумку ми всюди помічаємо, наскільки діти розпещені. Насправді, з найменшого віку, одразу по досягненню одного року потрібно пояснювати дитині правила поведінки за столом, і, безсумнівно, показувати приклад, щоб, дивлячись на свою маму (чи тата), дитина наслідувала її хороші звички.
Готуємося до прийняття їжі
Кожна дитина повинна знати, що найголовніше правило підготовки до прийняття їжі – це чисто вимиті руки. Поки дитина маленька, допомагайте їй вимити ручки і насухо їх витерти, і тільки потім саджайте її за стіл. Коли дитині виповниться 2-2,5 роки, вона вже на підсвідомому рівні перед кожним прийомом їжі буде згадувати, що потрібно бігти у ванну і вимити руки. Якщо малюк забуває, не лінуйтеся йому нагадувати, бо голова дитини може бути забита всім чим завгодно, тільки не правилами поведінки.
Хлопчаки вже змалку повинні бути джентльменами, тому їх потрібно вчити допомагати дамам, відсувати стільчик, пропускати маму за стіл першою, і тільки потім сідати самому. Бажано, щоб яскравим прикладом був тато, який завжди доглядає за мамою. Ви будете здаватися йому ідеальною парою, яку захочеться наслідувати.
Від того, наскільки правильна посадка буде у дитини за столом, залежить нормальний розвиток його кісток, зокрема хребта. Тому за обіднім столом потрібно думати про свою поставу, тобто про те, щоб спина завжди була пряма. Поки дитина маленька, бажано саджати її в спеціальний стільчик для годування і присувати до столу. Малюк повинен перебувати на одному рівні з дорослими, а не виглядати з-під столу, інакше його дії будуть ще більш незграбними. Якщо ж ви дозволяєте дитині сидіти на звичайному стільці, при необхідності підкладіть їй під попу щось м’яке, наприклад, подушку.
Намагайтеся завжди саджати дитину зліва від себе, щоб в будь-яких ситуаціях (якщо дитина вимажется, переверне тарілку, випустить ложку, розкапризується), ви могли відразу допомогти. Якщо ви самі їсте правою рукою, то вам легше буде спостерігати боковим зором за дитиною, що сидить зліва.
Привчайте дитину їсти разом з вами, сідати щодня в один і той же час снідати, обідати й вечеряти. Якщо малюк бачить, що на столі вже стоїть їжа, він не повинен відразу ж на неї накидатися. Треба почекати, доки сяде вся родина, і лише побажавши одне одному «смачного», всі можуть починати їсти.
І от коли малюк уже за столом, покладіть йому полотняну серветку на коліна, а паперову під тарілку. Звичайно, якщо дитина ще маленька, то їй одягають нагрудник, але від рушничків не потрібно відмовлятися, адже вони захистять одяг від розсипаних крихт і кинутої їжі. Діти за столом повинні знати, що полотняна серветка завжди лежить на ногах, і нею можна витерти тільки руки. Паперова серветка є допоміжною, і нею витирають ротик, щічки, лобик або замурзані руки.
Привчаємо дитину до столових приборів
Діткам до 3-х років бажано давати тільки ложку, щоб вони спочатку навчилися користуватися з прибором без гострих країв. Звичайно, зовсім крихітні малюки навряд чи зрозуміють, чому не можна перевертати тарілку або чому обмазувати кішку кашею погано, але якщо дитина починає гратися, значить, вона не голодна, а відповідно тарілку можна забирати. Вже до 1,5 років діти за столом починають правильно їсти ложкою, самостійно тримають чашку і можуть піднести її до рота, не проливши ні краплі.
Після 3-х років привчайте дитину до вилки, але обов’язково стежте за нею, не залишайте з настільки небезпечним предметом наодинці. Коли дитині виповниться 5 років, їй можна пояснювати етикет за столом для дітей, показуючи ще один прилад – ніж. Можна придбати справжній столовий набір для малюка з красивими ручками – в них точно буде ніж, але він не буде гострим, оскільки спеціально зроблений для дитини. Малюк повинен запам’ятати головне правило – якщо використовуєш ніж, то його потрібно тримати в правій руці, а вилку в лівій.
Якщо ніж не потрібно, то виделку тримають в правій руці. Розкажіть малюкові, що м’ясо обов’язково потрібно їсти, розрізаючи на частини ножем, при цьому на власному прикладі покажіть дитині, як це робиться: вилка повинна стояти до тарілки під нахилом, а не перпендикулярно, щоб у разі її зісковзування весь вміст тарілки не висипався на вас або на підлогу. Не потрібно розрізати шматок м’яса відразу на дрібні частини – краще відрізати маленькі шматочки в міру того, як вони з’їдаються, тому що, якщо розріжете відразу, то воно швидко охолоне і стане вже не таким смачним (обов’язково допомагайте дитині розрізати їжу, якщо у неї не виходить).
Правила поведінки дітей за столом
Всі ми пам’ятаємо, як наші мами день у день, як молитву, вимовляли за столом ці слова: «Не плямкай!», «Не крутись!», «Не грайся з їжею!», «Не говори з набитим ротом!», «Ретельно пережовуй!». Ви ж навчилися цьому, значить і ваші діти повинні знати і дотримуватися цих правил.
- Постава пряма, лікті на стіл не ставимо, але кисті рук обов’язково повинні бути на столі, а не під ним.
- Не можна кричати, співати за столом, багато розмовляти (а тим більше з набитим ротом).
- Не можна лізти руками в тарілку і гратися з їжею.
- Хліб брати тільки руками.
- Не можна плямкати і голосно сьорбати, потрібно набирати в ложку трохи їжі, щоб можна було прожувати її із закритим ротом.
- Їсти потрібно, не поспішаючи, ретельно пережовуючи їжу. Випльовувати, а тим більше плюватися їжею суворо забороняється, і такі моменти повинні присікатися відразу.
- Потрібно з’їдати всю їжу, яка лежить у тарілці. Це правило дитина може виконати лише в тому випадку, якщо мама поклала йому правильну порцію, тобто стільки, скільки може з’їсти малюк. Краще покласти менше і потім дати дитині добавку, ніж привчати до переїдання.
- Забруднені ротик і ручки потрібно витирати серветкою після кожного прийому їжі.
- Після кожної трапези обов’язково потрібно сказати «Дякую» тому, хто цю їжу купив і приготував.
- Залишатися за столом потрібно до тих пір, поки всі не закінчать трапезу і не встануть з-за столу. Якщо дитині нудно слухати дорослі розмови, вона може піти, лише попередньо запитавши у батьків дозволу.