Здоров'я дитини, Розвиток дітей

Дитина ходить навшпиньках. Що робити?

navshpinkah_golovna

Будь-які батьки з нетерпінням чекають, коли їх малюк почне ходити. Але в деяких випадках у батьків виникає занепокоєння, якщо вони помітили, що малюк ступає не на повну стопу. Необхідно з’ясувати, чому саме дитина ходить навшпиньках, чи є це явище нормою або патологією? Багато в чому відповідь на це питання буде залежати від того, наскільки часто це відбувається. Не варто відразу впадати у відчай, якщо Ви побачили, що Ваш малюк себе так поводить – в деяких випадках це не є ознакою захворювання. Тож, саме про ходьбу дитини навшпиньках ми сьогодні і поговоримо.

Причини ходьби навшпиньках

prichina_navshpinkah

Якщо Ви вперше помітили, що дитина ходить, не наступаючи повністю на стопу, а стаючи навшпиньки, не поспішайте робити висновки про те, що малюк має якесь захворювання.

Причини цього можуть бути легко зрозумілими і до патології не мати ніякого відношення:

 • Бажання стати трохи вищим, щоб мати можливість дотягнутися до будь-якого предмету.
 • Малюк замерз.
 • Спроба скопіювати чиюсь поведінку.
 • Бажання обійти будь-які перешкоди або джерело забруднення (наприклад, якщо на шляху малюка зустрілася калюжа).

Крім того, малюк може це робити для привернення уваги до себе з боку батьків. А у деяких випадках причини набагато простіші – малюк тривалий час провів у ходунках і тепер його стопі важко звикнути до ходьби в нормальному режимі.

Як правило, при нормі малюк не завжди пересувається таким чином, а тільки іноді, зазвичай в одних і тих же ситуаціях. Проте звернути на це увагу батькам потрібно.

Навіть якщо поведінка дитини не викликана захворюванням, але регулярно повторюється, слід відучати її від такого ходіння. Пов’язано це з тим, що може розвиватися звикання, через що організм малюка може відчувати стрес в силу систематичної перенапруги. Крім того, внаслідок цієї проблеми нерідко порушується розвиток малюка, зокрема, опорно-рухового апарату.

Патологічні причини ходьби навшпиньках

patologiya_navshpinkah

Однією з ознак захворювання є неправильний розподіл ваги на стопу. Причиною переважно є м’язова дистонія, при якій тонус м’язів неправильно розподіляється, будучи в одних частинах стопи підвищеним, а в інших – зниженим. Внаслідок родової травми або при тазовому передлежанні малюка при пологах можуть розвиватися порушення нервової системи дитини. Вони можуть стати поштовхом до того, що малюк ходить навшпиньках. Тому, цей стан здоров’я малюка потребує лікування.

Чим може обернутися м’язова дистонія?

 • Кривошия.
 • Клишоногість.
 • Порушення постави і ходи.

Навіть якщо причини того, що дитина ходить на пальчиках, криються в м’язовій дистонії, лякатися не варто. Такий діагноз ставлять багатьом малюкам, але проблема досить легко вирішується при своєчасному її виявленні.

Лікування патології

likuvannya_navshpinkah

Його призначає педіатр з метою нормалізації тонусу м’язів. Переважно лікування складається з спеціального масажу і фізіотерапевтичних процедур. Постарайтеся не тільки забезпечити відвідування процедур в поліклініці, а й робіть їх вдома самостійно – якщо дитина отримає комплексне лікування, вона швидше зможе стати на всю стопу.

Перш ніж призначити лікування, дитину необхідно обстежити і встановити точний діагноз, причини проблеми. Потрібно визначити загальний стан м’язів.

Яких заходів слід вжити, щоб скоріше усунути проблему

 • Рекомендується носіння ортопедичного взуття.
 • Мотивуйте дитину до здійснення таких фізичних вправ, як стрибки, а також ходіння по черзі на зовнішніх і внутрішніх склепіннях стопи. Допоможе відучити дитину ходити навшпиньках і така вправа, як ходіння по площині, розташованій під нахилом.
 • Необхідно подбати про розвиток координації рухів і дрібної моторики рук. Справитися з цими завданнями допоможе плавання. Добре в цій ситуації на малюка вплинуть ванни із застосуванням морської солі.

Навіть якщо ходіння навшиньках не є патологією, всі ці заходи слід застосовувати в комплексі, не забуваючи і про фізіотерапевтичні процедури, які малюк може отримати в медичному закладі.

Масаж при ходінні навшпиньках

navshpinkah_masazh

Техніка виконання масажу нескладна, але проводити його треба акуратно, здійснюючи обережні рухи. Ось що потрібно робити, якщо дитина ходить навшпиньках, і Ви хочете її від цього відучити:

 • Вкладіть п’яточку малюка в свою руку і робіть пальцем рухи, що нагадують цифру 8.
 • Вказівним і великим пальцями ніжно масажуйте литковий м’яз.
 • Повертайте стопу дитини вперед-назад, вправо-вліво.

Іноді на масаж діти реагують капризами, плачем. Щоб не погіршити некомфортний стан малюка, не потрібно в такі моменти продовжувати процедуру. Постарайтеся зрозуміти, що саме змушує його нервувати.

Батькам дитини важливо розуміти, що причиною може бути навіть не комфортне зовнішнє середовище (температура повітря або рук мами, занадто яскраве світло і т. д.) і не бути пов’язаними з технікою виконання масажу. Перш ніж продовжувати сеанс, переконайтеся, що малюк заспокоївся.

Щоб процедура була максимально комфортною, врахуйте наступні поради:

 • Здійснюйте маніпуляції теплими руками.
 • Звільніть пальці і кисті від всіх прикрас.
 • Переконайтеся, що нігті на руках у Вас не дуже довгі і гострі.
 • Створіть в кімнаті оптимальну температуру повітря.

Не забувайте розмовляти з малюком під час виконання масажу. Навіть якщо Ваша дитина не завжди ходить навшпиньках, а лише іноді, профілактичні процедури будуть не зайвими. До них, перш за все, можна віднести масаж і фізичні вправи.

У процесі свого розвитку малюка, можуть виявлятися різноманітні “відхилення”, що безумовно лякатимуть батьків, але не завжди вони є патологією. Це стосується і ходіння навшпиньках. Навіть якщо проблема викликана недугою, вона усувається за допомогою адекватного лікування. Нехай щастить!