Якщо ваша дитина напружується при випорожненні, це не обов’язково означає, що в неї закрепи (рос.-запор). Згодом ви навчитеся впізнавати особливі гримаси і стогони вашої дитини, якими вона допомагає собі під час процесу дефекації. А також будете розуміти, що виглядає нормальним (чи ненормальним) у підгузку немовляти.
Проблеми з випорожненням кишківника нерідко хвилюють батьків немовляти. Думки про закреп виникають при будь-якій затримці стільця. Але, насправді, закреп у грудної дитини – явище не часте. До цього діагнозу відноситься далеко не будь-яка відсутність стільця.
Як можна визначити закреп у немовляти?
По-перше, розглянемо, що є нормальним для вашого малюка. Дитина може випорожняти кишечник після кожного годування, або однин раз на день або раз на кілька днів. Все залежить від того, що вона їсть і п’є, наскільки активно вона їсть, та як швидко перетравлює їжу.
Якщо ваша дитина харчується дитячою сумішшю чи їсть тверду їжу, випорожнення кишечнику у неї буде регулярним (принаймні один раз в день). Якщо ваша дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, немає “нормального” графіку – є тільки те, що характерно лише для вашої дитини. Якщо у дитини немає випорожнень до трьох днів, не варто особливо хвилюватися, проте важливо поспостерігати за загальним станом дитини: чи дитина активна, комунікативна, не капризує надміру, чи не болить животик, особливо, коли легенько гладити за стрілкою годинника. Звичайно, при перших ознаках блювання, неприємного запаху з рота, тривало підвищеній температурі вище 37, 5°C, а також дуже сухій шкірі і слизовій оболонці в ротику – варто звернутися до лікаря.
- Плач і дискомфорт, дратівливість чи біль, перш ніж дитина випорожниться.
- Менш часті випорожнення ніж зазвичай, і явний дискомфорт при них.
- Жорсткий, сухий стілець, який важко проходить (не залежно від частоти).
- Неприємний запах сечі і газів.
- Втрата апетиту.
- Твердий животик.
Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина може мати закреп, зверніть увагу на такі ознаки:
Як би дивно це не звучало, дуже рідкий стілець може бути також ознакою закрепу. Рідина може прослизнути повз тверді кульки стільця в нижній частині кишківнику. Якщо ви бачите це, не думайте, що це пронос, це може бути також ознакою закрепу.
Чому моя дитина страждає закрепом (запором)?
Є кілька можливих причин:
Суміш для дитячого харчування. Діти, яких годують грудьми, виключно рідко страждають на закрепи. Грудне молоко має оптимальний баланс жиру і білка, містить лактулозу (природній пребіотик), яка сприяє тому, що стілець у грудних дітей майже завжди м’який – навіть якщо ваша дитина не випорожнювалась протягом декількох днів.
При так званому «штучному» вигодовуванні дитина більш схильна до закрепів, так як суміш важче засвоюється ніж грудне молоко, в результаті чого випорожнення може бути ускладненим. Проконсультуйтеся з лікарем, щодо переходу на суміш іншого бренду.
Введення твердої їжі. Діти часто починають страждати закрепами, після введення в раціон твердої їжі, поки їх організм навчиться перетравлювати нові продукти. Низький вміст клітковини у їжі та нестача рідини також сприяють закрепу немовлят. Каші, що додаються як прикорм також можуть провокувати закрепи, лідером серед таких є рисова каша. Якщо ви зауважили, що в дитини після каш є закрепи, спробуйте давати більше печеного яблука чи кабачка, а кількість каші натомість зменшіть, перейдіть на геркулесову, або гречану каші, що мають менше слизу.
Зневоднення. Може бути спричинене відлученням дитини від грудного молока, різними захворюваннями, що супроводжуються підвищенням температури, або просто ваша дитина п’є замало рідини та недоотримує її з твердої їжі. Незалежно від причини, якщо ваша дитина не отримує достатньої кількості рідини, вона може стати зневодненою. Це може призвести до сухого, твердого стільця та ускладнення при випорожненні.
Порушення мікрофлори кишківника Проблеми з випорожненням можуть супроводжуватись і порушеннями мікрофлори кишківника. Сам по собі дисбактеріоз не є хворобою, це лише стан спричинений, якимись проблемами. Дисбактеріоз у найменших часто виникає, коли дитина народжена через Кесерів розтин, коли дитина на штучному вигодовуванні, коли дитина приймала антибіотики.
Медичний стан або хвороба. Іноді закреп може бути симптомом харчової алергії, харчового отруєння, а також ознакою метаболічних розладів – проблем пов’язаних з тим, як організм засвоює їжу.
Дуже рідко, закреп у дітей може бути викликаний вродженими вадами . Вони можуть включати в себе захворювання, при якому товста кишка не функціонує належним чином (хвороба Гіршпрунга), стан, при якому анус і пряма кишка не сформувалися, розщеплення хребта та кістозний фіброз. Більшість вад діагностується ще на УЗД під час вагітності, або відразу після народження.
Якщо ви не можете визначити і усунути причини закрепу у немовлят, обов’язково зверніться за консультацією до лікаря.
Як усунути закреп (запор) у немовлят?
Проконсультуйтесь з вашим педіатром чи патронажною медсестрою, перш ніж намагатися полегшити страждання дитини. Вас можуть попросити привести дитину для огляду. Ось деякі домашні методи лікування, які може запропонувати ваш лікар:
- Акуратно рухайте ніжками вашої дитини імітуючи їзду на велосипеді, щоб допомогти рухові затверділого стільця вздовж кишківнику.
- Якщо ваша дитина на штучному вигодовуванні, давайте їй додаткову воду в між годуваннями, але не розбавляйте суміш. Переконайтеся, що ви використовуєте рекомендовану кількість сухого молока, при приготуванні суміші. Занадто багато порошку може зневоднити вашу дитину, в результаті чого виникає закреп. Ваш лікар може також рекомендувати спробувати іншу марку дитячого харчування.
- Якщо ваша дитина перейшла на тверду їжу, дайте їй багато води або фруктового соку (розведеного). Дуже корисно давати (особливо на початку введення прикорму) фруктові і овочеві пюре, які збільшать кількість клітковини в раціоні вашої дитини. Перетерті або нарізані яблука, абрикоси, чорниця, виноград, груші, сливи, чорнослив, малина і полуниця – славляться високим вмістом клітковини. Після року ви також можете додати невелику кількість зернових з високим вмістом клітковини в звичайну кашу для сніданку вашої дитини.
- При дисбактеріозі помічниками стануть біфідо- і лактобактерії, що допомагають дитині перетравити їжу. Є багато препаратів пребіотиків (поживні речовини, що стимулюють ріст корисних мікроорганізмів в кишківнику), і пробіотиків (живі корисні бактерії біфідо і лактобактерії).В даний момент науковці все більше дізнаються про важливий вплив нормальної мікрофлори дитини.
- Масаж живота вашої дитини. Виміряйте три пальці ширини нижче пупка на нижній лівій стороні животика і ніжно, але твердо робіть натиски рукою. Зупиніться, якщо дитині дискомфортно, чи боляче.
Якщо ці домашні методи лікування не спрацювали, або якщо закреп вашої дитини є серйозним, ваш лікар може запропонувати проносне, наприклад, препарат з діючою речовиною – лактулоза. Лактулоза природній компонент, що також міститься в грудному молоці, має дві корисні властивості: по-перше, вона робить кал рідкішим (збільшує осмотичний тиск), по-друге, сприяє нормальній мікрофлорі кишківника (пребіотик).
Але ніколи не давайте дитині проносне не порадившись з лікарем.