Виховання дітей

Чи існує життя за межами гаджетів?

diti_i_gadzheti

Навіть якщо більшість підлітків не страждають від справжньої залежності від своїх телефонів, через різноманітні гаджети вони все ж ризикують втратити живе спілкування з навколишнім світом.

Проблема № 1 – затримка розвитку

За даними дослідження, опублікованого в минулому році в журналі “Розвиток дитини”, підлітки сьогодні значно повільніше дозрівають до відповідальності та дорослої поведінки, ніж будь-коли раніше. І дослідники дійшли висновку, що звичка користуватись мобільними телефонами та планшетами принаймні частково цьому сприяє. Оскільки, щоб поспілкуватись у соц. мережах достатньо лише кілька рухів мишки, сьогодні підлітки рідше виходять з дому та шукають товариство у “реальному” світі.

. . . . .

Проблема № 2 – розвиток залежності

Та навіть коли дитина виходить в світ, вона проводить час, рідко відриваючись від своїх гаджетів. Цей тип поведінки дійсно є таким, що передує справжній залежності.

Джон Моппер – підлітковий терапевт з проекту психічного здоров’я в Сомервіль, штат Нью-Джерсі, пояснює це так: ” Коли ми народжуємося, наші мозок подібний до жорсткого диска, що постійно оновлюється та опрацьовує нові враження. Ми прагнемо отримувати задоволення від процесу та від його наслідків. Дослідження показали, як інформація на наших телефонах може викликати викид допаміну. Через деякий час наш мозок пов’язує це з насолодою. І для деяких дітей і дорослих це стає початком узалежнення “.

Проблема № 3 – підвищений ризик виникнення депресії

На жаль, це все ще складніше – наші гаджети не лише змушують нас відчувати себе краще, викликавши викид допаніму. Дослідження свідчать, що довгостроковий вплив такого ланцюга може бути досить негативним. Отже дослідження в 2017 році в журналі “Клінічна психологічна наука” показало, що для підлітків 8-11 класів збільшення часу, проведеного з гаджетами, призвело до зростання частоти депресивних симптомів, суїцидальних думок та спроб самогубства.

Батьківські проблеми

Батькам насправді зручно дзвонити дітям протягом дня, і знати, де дитина знаходиться. Це запобігає хвилюванню. Часто буває, що власне батьки більше залежні від свого телефону, ніж їх діти. І це важливо, якщо вони готові визнати проблему і працювати над собою, а не лише звинуватити дитину.

Дитяча психіка схожа на губку, і кожен досвід, який дитина отримує, може мати величезний вплив на процес формування особистості. Тому батькам варто бути наполегливими та уважними у питанні користування гаджетами і встановити межі з самого початку. Також важливе відкрите спілкування і обговорення встановлених обмежень з дитиною. Щоб це не сприймалось як покарання і не викликало зайвий супротив.

Для батьків, які сподіваються допомогти своїм дітям балансувати між життям в Інтернеті та в реальному світі, експерти рекомендують поєднувати обмеження часу користування гаджетами та побудову реальних стосунків і комунікацій, а також отримання позитивних емоцій в житті без застосування гаджетів. І це найкращий спосіб запобігти перетворенню користі від новітніх технологій на узалежнення та патологізуючий вплив.

І, до слова, це рекомендація не тільки для підлітків. Якщо ви починаєте відчувати себе занадто прив’язаним до свого телефону, для вас також може бути корисним вийти на вулицю, випити кави з другом і відновити зв’язок з реальністю.

Надія Іванців, лікар – психотерапевт