Сім'я

Статеве дозрівання дівчинки та особиста гігієна

У Дівчаток віком 10-11 років переважно за 1,5 – 2 роки до першої менструації (менархе) починають з’являтися перші ознаки статевого дозрівання, а саме: ріст та формування жіночих молочних залоз (грудей), розширення тазу, стегна набувають округлих обрисів, поява волосся в ділянці зовнішніх статевих органів, під пахвами, згодом на ногах.

Вибираючи перший бюсгалтер, зверніть увагу чи зручно в ньому рухатися, чи зроблений він з простої тканини, чи є приємний на дотик, чи не буде подразнювати. Краще вибирайте бюстгалстер спортивного типу, що добре утримує чутливі груди при швидкому бігу та русі.

Дівчата у цьому віці випереджають хлопців однолітків за зростом, загальним фізичним розвитком.

Зміни в гормональному статусі, зміни в будові шкіри ( розвиток потових та сальних залоз ) можуть спричинити появу вугрів (акне), особливо на обличчі. Тому дуже важливо навчитися правильно доглядати за шкірою підлітка. У разі потреби варто звернутися до косметолога.

Треба пам’ятати, що дівчинці підлітку дуже залежатиме на зовнішності, на сприйняті та прийняті її однолітками. Таке чутливе сприйняття себе іншими є частиною дорослішання. Тому чим більше підтримки, розуміння та терпіння дівчинка отримує, тим легше пройде цей підлітковий період.

Як говорити з дівчинкою про менструацію?

Отже, коли настала перша менструація, дівчинку біологічно можна вважати жінкою. Тривалість та періодичність менструальних циклів ще певний час може коливатися до встановлення чіткого ритму.

Менструальний цикл переважно в середньому триває 28 днів. Хоча в юнок менструальний цикл ( період від першого дня менструальної кровотечі до наступного першого дня ) може тривати від 21 дня до 45 дня, у дорослих жінок середньостатистично від 21 до 35 дні. Безпосередня тривалість самої менструальної кровотечі триває від 2 до 7 днів, знову ж таки в середньому 4-5 дні.

При яких змінах у тривалості менструального циклу варто звернутися за консультацією до гінеколога?

Під час місячних особливо варто звернути увагу на гігієну. Добре використовувати мила чи гелі, що пристосовані для інтимної гігієни. Стандартні мила, гелі мають сильний злужнюючий ефект, наприклад, мило може мати pH 5,5, що є в бік лужного, хоча у здорових жінок pH піхви становить 3,3, тобто це кисле середовище.

Різні додатки, запахи, що входять до складу мил та гелів для душу, можуть викликати подразнення, чи алергію у чутливих осіб.

Дівчаткам варто користуватися прокладками, а не тампонами. Прокладки варто змінювати що три – чотири години чи при потребі у разі рясних виділень.

Більш детально зрозуміти перебіг менструального циклу ви можете у статті:

Менструальний цикл: як зрозуміти своє тіло?

Дівчинка підліток під час місячних може страждати від головного болю, від болю внизу живота, від поганого апетиту чи проблем з травленням. Важливим є також і емоційний стан дівчини.

Як допомогти собі справитися з неприємними відчуттями перед та під час менструації?

В такий непростий період важливим є роль мами, чи особи, що заміняє маму. Треба пам’ятати, що саме зараз необхідно навчитися бути другом для вашої дитини. Треба поступово збільшувати зону не тільки відповідальності, але й довіри.

Підліток природньо бунтуватиме проти ролі слухняної іграшки, що виконує усі рекомендації й накази, бо дитина повинна вийти з-під крони сімейного дерева рано чи пізно. Краще батькам створювати атмосферу рівності та партнерства з своїми дітьми – підлітками, одночасово розуміючи, що це ще дитина, і, коли є потреба в батьківській турботі й підтримці, – бути поруч, бути надійним другом.

Підготувала лікар Ольга Летнянчик.