Сім'я

Комплекс поганої мами

kompleks_poganoi_mami

Коли ми тільки чекаємо на дитину, виношуємо її в животику, прислухаємося до кожного руху, ми уявляємо як будемо з радістю возитися з малюком, схожим на діточок в барвистому журналі для майбутніх батьків, купуємо купу потрібних і непотрібних речей, облаштовуємо дитяче місце і т.д. і т.п.

Коли ж народжується дитина, багато наших ідилічних картин, які ми нафантазували, досить швидко руйнуються. Молода мама боїться зробити щось неправильно, постійно знаходиться в стресовому стані, плач дитини заганяє її в смуток або навпаки, викликає агресію, мама не встигає в повному обсязі справлятися з домашніми обов’язками, ось тут і з’являється комплекс поганої мами. Подібна ситуація легко виведе з ладу кого завгодно, а вже тим більше, молоду маму, до того ж ще й схильну до гормональних змін організму, які дуже впливають на психічний стан.

Дров до вогню можуть підкидати свекруха або рідна мама, які досить часто критикують дії молодої мами, які не схвалюють багатьох сучасних методик. Якщо мама використовує памперси, їй кажуть, що вона лінується, тому що в їх роки памперсів не було, і вони прекрасно справлялися, та й взагалі, що памперси шкідливі, тому що вони десь щось колись читали. Якщо їх послухати, свого часу вони були просто ідеальними матерями, і ми, сучасні мами, з ними ніколи не зрівняємось.

І ось молода мама починає думати про себе, що вона не здатна бути матір’ю, що вона недостатньо любить свою дитину і погана мама, раз дозволяє собі злитися на неї, а іноді може і шльопнути по попі.

На форумах, де спілкуються молоді мами та й мами з досвідом достатньо часто можна прочитати повідомлення про те, що героїня погана мама, що вона не справляється зі своїми обов’язками мами. Дівчата пишуть, як дратує їх крик дитини і як їм потім соромно за свої почуття. Дуже часто такі повідомлення з’являються в зв’язку з тим, що мама не додивилася, і малюк впав, вдарився. Мама починає звинувачувати себе, що вона роззява, що вона погано стежить за дитиною, що їй взагалі не можна було заводити дитину, раз вона така безвідповідальна. Все це дуже часто виливається в сльози.

kompleks_poganoi_mami_2

Коли спілкуєшся з іншими мамами, чи в реальному житті чи в інтернеті, читаєш, скільки багато всього роблять інші мами з дітлахами і зароджується комплекс неповноцінності. Здається, що ти недостатньо приділяєш уваги дитині, що недостатньо її розвиваєш, проводиш з нею час…

Однак, стоп …

Ви чудова і найкраща мама для свого малюка. Якщо ви це не відчуваєте (з різних причин), просто повторюйте цю фразу по кілька разів на день. Поки ви не усвідомлюєте, що це саме так.

Ми всі читали, що у жінок вроджений материнський інстинкт. Ми впевнені, що коли народиться дитина, ми автоматично будемо любити її і знати, що нам робити. Однак, на практиці це зовсім не так.

Насправді, коли народжується дитина, ми захоплюємося нею, для нас вона найкрасивіша і наєпрекрасніша, єдина в світі. Але при цьому ми не завжди відчуваємо, що вона рідна – кровиночка. Мозок поки що відмовляється приймати, що ось ця людинка в ковдрочці – моя кровинка. Цей стан дуже лякає молодих мам. Почуття любові починають прокидатися через місяць, а то й кілька місяців.

Навіть після цього мам може дратувати плач дитини, іноді здається, що вона просто знущається. Ви зриваєтесь на дитину, зриваєтесь на чоловіка на всіх оточуючих, одним словом життя перетворюється в жах…

kompleks_poganoi_mami_3

Рекомендації для “поганих мам”, або як позбутися комплексу поганої мами

Загалом, ситуацію дуже легко змінити, дотримуючись відповідних рекомедацій.

  1. Регулярно відпочивайте, спіть якомога більше. Користуйтеся будь-якою вільною хвилиною для відпочинку. Якщо дитина спить, краще самі приляжте, хоч на півгодини, замість того, щоб в цей час перемивати посуд, прасувати білизну, мити підлогу … Ваш спокій набагато цінніший, ніж чистий посуд або вимита підлога. А ведення домашнього господарства розділіть між усіма членами сім’ї.
  2. Не відмовляйтеся від допомоги. Якщо вам потрібна допомога – не соромтеся про це повідомити оточуючим (в коректній формі). Люди не екстрасенси і не вміють читати ваші думки. Краще сказати вчасно про те, що для вас або дитини потрібно зробити, ніж думати, що людина здогадується, що вам треба. Дуже часто саме не здогадується, а ви можете зайвий раз нервувати.
  3. Приймайте заспокійливе. Порадьтеся з лікарем і підберіть таке, яке можна при грудному вигодовуванні і яке не наганятиме на вас сон.
  4. Для полегшення життя користуйтеся благами цивілізації. Якщо є пральна машина, то краще пелюшки-сорочечки прати в ній, а не руками в тазику. Якщо боїтеся, що білизна погано виполощеться, поставте функцію подвійного полоскання. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, користуйтеся стерилізатором і підігрівачем для пляшечок, якщо дитина часто проситься на ручки, користуйтеся слінгом. Про памперси – геніальний винахід людства.
  5. Якщо дитина плаче, ви ніяк не можете її заспокоїти і відчуваєте, що вже починаєте «заводитися», краще покладіть дитину в ліжечко, вийдіть в іншу кімнату і там заспокойтеся (випийте заспокійливе, порахуйте до 10, подумайте про хороше). Дитина все одно плаче – але таким чином ви заспокоїтеся і не зробите того, про що в наслідок будете шкодувати.
  6. kompleks_poganoi_mami

  7. Обов’язково виділіть кілька годин в тиждень особисто для себе. Можна записатися на шейпінг, йогу, танець живота (і настрій собі підняти, і скинути зайві кілограми), відвідайте перукарню, просто поспілкуйтеся з подругами або влаштуйте собі шопінг. Нехай дитина в цей час побуде з татом, бабусею, нянею, вашою сестрою або тією людиною, якій ви зможете довірити дитину. Перебування з дитиною 24 години на добу може нагнати депресію на кого завгодно.
  8. Культивуйте в собі позитивне ставлення до життя. Дивіться на багато ситуацій з почуттям гумору. Шукати позитивні моменти у всьому.
  9. Вчіться керувати своїми почуттями. Не пригнічувати їх, а саме керувати. Не секрет, що думки матеріальні і саме вони задають наш спосіб життя. Саме вони формують події, які з нами відбуваються. Навчіться мислити позитивно. З цього приводу написано маса книжок, при бажанні їх можна знайти в інтернеті.

Повірте, ідеальними мамами не народжуються. Ними стають. В результаті щоденної, кропіткої роботи над собою. Запам’ятайте! Для дітей (та і для чоловіка) набагато важливіше мати доброзичливу, задоволену собою і життям маму (дружину), ніж прибрану квартиру, приготований обід і знервовану маму.

Удачі в цій непростій, але в той же час дуже благородній справі – вихованні малюка!

Будьте щасливими!