Розвиток дітей

Коли треба почекати … Або як розвинути терпіння та вміння дочекатися

yak_navchiti_ditinu_chekati

Дитина не хоче чекати своєї черги гойдатися на гойдалці чи спускатися з гірки, дитина не хоче чекати поки ви закінчите ту чи іншу справу, і тільки потім підете з малюком грати або купите обіцяну іграшку. Звичайно, діти по-різному реагують на такі ситуації. Але можна впевнено сказати, що мало хто з них буває радіє необхідності чекати. Буває що дитина закочує істерику з усіма необхідними для істерики елементами – киданням на підлогу себе і оточуючих предметів і жахливим виттям.

Коли таке відбувається, батьки відчувають різні почуття стосовно поведінки дитини. По-перше, почуття фрустрації від ситуації. Нікому не подобається, коли хтось поводиться подібним чином. По-друге, почуття сорому. Десь щось у вихованні неправильно, раз дитина витворяє такі кренделі. По-третє, злість. Щось потрібно зробити, щоб він це припинив негайно. По-четверте, розгубленість. Ну, а що ж все-таки потрібно робити в таких випадках? Піти на поводу у дитини і кинути все, аби вона була задоволена, теж не зовсім правильно. Витримувати паузу? Але ж дитина така засмучена!

Дійсно для дитини чекати дуже важко. В першу чергу це пов’язано з тим, що у дітей недостатньо добре сформоване поняття і відчуття поточного часу. Середній дошкільник (а іноді навіть школяр), навіть не дивлячись на те, що може визначати час за годинником, погано відчуває як він минає і що це таке. З одного боку йому абсолютно зрозуміло, що таке «було», «є», і «буде». Діти знають, що є події, які вже пройшли, які відбуваються прямо зараз і, які будуть. Навіть цілком можуть розуміти що таке «завтра». Однак з більш точними тимчасовими рамками у них проблема. Межі між «буде через 5 хвилин» і «буде через кілька годин» або між «через тиждень» і «через 20 днів» не зовсім чіткі. Єдине, в чому дитина впевнена, що це «не зараз, а потім».

А що таке «потім»? Це абсолютно незрозуміла перспектива. А якщо батьки ще використовують «потім» як відмовку, коли в подальшому зовсім не збираються виконувати якесь бажання дитини, у дитини є серйозна причина почати турбуватися. Для неї «почекати» прирівнюється до відмови. Ви просите почекати коли гойдалки звільняться? Дитина відчуває, що ви просто не даєте насолодитися чарівним розгойдуванням. Більш того, іншій дитині, яка в даний момент розгойдується собі на втіху, ви кататися дозволяєте, а їй ні. Це дуже несправедливо. Від почуття цієї несправедливості ваш малюк волає на весь мікрорайон. А іноді намагається кулаками пробити собі дорогу до щастя, стягуючи свого опонента з бажаного атракціону.

Інша причина складнощів з очікуванням – не вміння контролювати себе в ситуації відмови. Ваше «ні» ініціює бурю протесту. Відмова викликає негативні почуття, які ваша дитина негайно виливає на вас, на навколишні предмети або людей. Багато батьків скаржаться, що дитина стала такою злою. Якщо вона не отримує бажаного, то може подряпати, вкусити або вдарити, б’є свої іграшки і мне книжки. Так, дитина потім шкодує і навіть плаче про те, що зробила мамі або братику боляче або зіпсувала улюблені речі, але тим не менше така поведінка повторюється знову і знову. Тут справа в тому, що мозок дошкільника ще функціонально не дозрів. Якщо він злий, засмучений або у нього поганий настрій, він негайно дає про це знати оточуючим. Відділи мозку, відповідальні за самоконтроль ще не дозріли.

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Як навчити дитину чекати. Поради батькам

Бажано все-таки дитину навчати терпінню, а не чекати поки вона виросте і це пройде само собою. Вірніше потрібно навчити самоконтролю в ситуації, коли «дуже хочеться» і коли «нудно». Це дуже корисна навичка, яка дуже пригодиться в житті. Життя, на жаль, наповнене всякими ситуаціями, пов’язаними з необхідністю чекати, проявляти стійкість в очікуванні, планувати і виконувати задуманий план. Що може допомогти батькам у формуванні цієї навички.

  • Намагайтеся більше говорити з дитиною про час. Звертайте її увагу на те, скільки проходить часу на виконання тієї чи іншої дії. «Дивись, ми з тобою 15 хвилин їдемо на автобусі і вже доїхали до парку!». «Бачиш, я спекла торт за 2 години». Незабаром дитина буде розуміти, що 15 хвилин не трагедія і цілком переборна перешкода на шляху до заповітних гойдалок. Демонструйте минулий час на годиннику. Як змінилося положення стрілок на циферблаті поки ви їхали до парку або готували торт. Якщо потрібний більш тривалий період часу корисно використовувати календар. Скільки це 10 днів? Можна розфарбовувати минулі дні або ставити якісь знаки, цікаві дитині.
  • Звертайте увагу дитини, що час суб’єктивно тече по-різному, в залежності від того, чим вона зайнята. У пасивному очікуванні або за неприємним завданням час тягнеться довго, якщо ж ти зайнятий чимось цікавим, то це скорочує очікування. Якщо ти хочеш, щоб твоя черга кататися на гойдалках підійшла швидше, побудуй будиночок з піску і сам не помітиш, як пройде час. Тобі здається, що прибирання в кімнаті нескінченно нудне і довге заняття? Спробуй перетворити прибирання в гру і кімната дійсно стане чистою швидше.
  • yak_navchiti_ditinu_chekati3

  • Грайте з дітьми в ігри, в яких демонструється терпіння. Звірі чекають поки лялька наллє всім чай, щоб почати їсти торт. Мозаїка або пазли вимагають часу для того, щоб вийшла картинка. Для гри в лего спочатку потрібно щось побудувати, і тільки потім грати.
  • Навчіть дитину складати модний нині список побажань. Замість того щоб купити негайно те, що захотілося в іграшковому магазині, попросіть дитину внести бажане в список. Нехай напише, що б їй хотілося отримати на Миколая, новий рік або день народження. Зрозуміло, що за час очікування список буде змінюватися. Дитина може придумувати більш цікаві речі. Звертайте увагу на те, що після того, як дитина подумала, вибрала річ кращу і потрібнішу, ніж хотілося з самого початку. Отже очікування виявляється корисним для отримання кращого подарунка, ніж негайний імпульс купити щось прямо зараз.
  • Навчайте дітей відкладати гроші на покупку тієї або іншої речі. Це хороший навик для планування і не тільки бюджету.
  • Якщо дитина раптом вирішила колекціонувати марки, то не обов’язково їй купувати всі марки в доступному вам просторі. Тим більше купувати готові колекції. Для колекції хороша тимчасова перспектива і очікування відповідного для колекції примірника. Те ж і з іграшками. Будиночок для Барбі краще обставляти поступово.
  • yak_navchiti_ditinu_chekati_2

  • Звертайте увагу дитини на моделі поведінки дорослих. Що потрібно щоб варити суп? Спочатку треба почекати поки закипить вода, потім почекати поки звариться м’ясо і т.п. Для того, щоб побудувати будинок треба зробити проект, підвести комунікації, збудувати фундамент. Це довго, але якщо поспішати і пропускати окремі моменти в будівництві, то будинок може завалитися. Доктор, перш ніж лікувати, повинен почекати результатів аналізів і т.п.

Звичайно, ці поради не універсальні, і напевно кожна мама чи батько може знайти щось своє. Всі діти унікальні і те, що підійде одній дитині, може зовсім не підходити для іншої. Це загальна ідея і приклади того, як можна допомогти дитині в освоєнні досвіду терпіння і вміння чекати. Все інше в руках батьків.