Розвиток дітей

Як розвивати координацію рухів у дітей

Щоб дитина росла здоровою, спритною і кмітливою, її здібності необхідно постійно розвивати. Сьогодні молоді батьки приділяють дуже багато уваги розвитку дрібної моторики – і це правильно! Але не варто забувати і про розвиток великої моторики, адже вже в шкільному віці дитині не обійтися без хорошої координації рухів тіла.

Розвинена координація допомагає дитині рухатися спритно і впевнено, а також сприяє правильній поставі. Зрозуміло, координація не формується за короткий термін – на це витрачається не один рік, оскільки в процесі задіяний вестибулярний і м’язовий апарат, а також органи зору.

Розвинена координація передбачає не тільки злагоджені рухи, а й узгоджена взаємодія процесів збудження і гальмування в корі головного мозку. Ця умова є обов’язковою для відточеної роботи центральної нервової системи. Саме тому у гіперактивних малюків часто виникають проблеми з координацією.

На заняттях фізкультурою в дитячих садах і школах дітям обов’язково дають спеціальні вправи для формування координації. Втім, кожна дитина з легкістю може виконувати їх вдома або на дитячому майданчику під наглядом батьків.

Вимоги до вправ на розвиток координації рухів і техніка безпеки

Всі вправи для розвитку координації можна розділити на статистичні і динамічні. Перші вчать малюків зберігати рівновагу в заданій позі, наприклад, стояти на одній нозі або утримувати легкий вантаж на голові. Динамічні вправи – це ходьба по лавці, зміна напрямку при бігу і т. д. Хоча розвитку координації також прекрасно сприяють командні рухливі ігри (баскетбол, волейбол, футбол, флорбол), катання на ковзанах, лижах і велосипеді, теніс.

igri_na_rozvitok_kordinacii_u_ditei2

Головний принцип виконання вправна розвиток координації – давати навантаження, посильне дитині, що відповідає її віку. При статистичних вправах бажано, щоб батьки підстраховували малюка, виключали можливість падіння. Якщо дитина ще дошкільного віку, краще давати їй вправи в ігровій формі. Використовуйте м’ячі, кулі, скакалку – все, що зробить заняття веселішим в очах дитини.

Читайте також:

Зарядка на вулиці для дітей

Весела гімнастика для дітей від 3 до 5 років

Щодня цілком достатньо робити вправи протягом 5-7 хвилин на дитячому майданчику перед тим, як дитина приєднається до ігор зі своїми однолітками. Втім, дуже добре, коли є можливість задіяти в «тренуванні» й інших дітей. Якщо вони вирішили побігати по майданчику з м’ячем, можете вважати, що «денна норма» вправ вже виконана! Не змушуйте малюка займатися, коли він вже проявляє ознаки втоми. В такому стані йому буде ще складніше стежити за координацією своїх рухів, а значить, розвиваючий ефект буде мінімальний.

igri_na_rozvitok_kordinacii_u_ditei

Вправи на розвиток координації рухів

Вправи для розвитку координації рухів для дітей 2-3 років

У такому юному віці у дитини ще дуже малий руховий досвід. Навіть просту ходьбу можна назвати вправою. Тому спочатку малюкові пропонуються найлегші вправи, які поступово ускладнюються. Перші вправи на розвиток координації рухів – це ходьба, переступання через перешкоди, присідання і нахили. Їх рекомендується проводити на вулиці під час прогулянки. Ближче до трьох років можна поступово освоювати більш складні завдання – ходити по колоді або лаві за допомогою батьків (на перших порах).

Читайте також “Як навчити дитину зав’язувати шнурівки” та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо – все для дітей.

Вправи для розвитку координації рухів для дітей 3-4 років

Навчившись ходити по лавці, пора вчитися і злазити з неї. Пропонуйте дитині сходити з колоди або лавки не двома ногами одночасно, а по черзі опускаючи ноги одну за одною. Як правило, малюки в цьому віці дуже активні і рухливі, їх не треба вмовляти побігати, і вони самі з ентузіазмом підкорюють всі драбинки і тренажери на дитячому майданчику. Головне – постійно страхувати дитину, поки її рухи не стануть впевненими і точними. Також хороший результат дає ходіння по доріжках з перешкодами і вправи на кільцях.

Вправи для розвитку координації рухів для дітей 5-6 років

У цьому віці триває ходьба по лавці, колоді, драбинці і просто по вуличних бордюрах. Але тепер варто активніше підключати руки: просіть дитину виконувати вправи з певними рухами рук – над головою, склавши навхрест на грудях і т. д. Важливо не додавати нові вправи, а стежити за поставою дитини, щоб відточувати її рухи до досконалості. Більш складний варіант: пересування по колоді або лаві з одночасним підкиданням м’яча вгору. Приступайте до нього, коли будете впевнені в твердості рухів дитини.

Вправи для розвитку координації рухів для дітей 7-8 років

Комплекс вправ для дітей молодшого шкільного віку зазвичай складається в комбінації статики і динаміки, які виконуються на лаві або колоді. Наприклад, під час ходьби по лавці присісти і повернутися кругом. Положення рук під час виконання вправ може бути різним – в сторони, за спину, за голову, на поясі. Однак тривала статика дуже стомлює дитину, тому позицію рук бажано міняти досить часто. Вводьте різкі повороти і швидкі стрибки – фізично діти вже готові до цього, і їх дуже веселить така динаміка. Займаючись з дитиною, пробуйте виконувати вправи разом, адже це цікаво і корисно для кожного з вас.